Sveiks, lasītāj. Tu gribēji uzzināt, kas ir zibens? Tad.. lasi šo rakstu un uzzini.. īss un interesants.
Lai labi lasās. ;)
Sveiks, lasītāj. Tu gribēji uzzināt, kas ir zibens? Tad.. lasi šo rakstu un uzzini.. īss un interesants.
Lai labi lasās. ;)
Tātad, kas ir Zibens?
Zibens ir gigantiskas elektriskas dzirksteles redzamā daļa atmosfērā. To rada pretēju lādiņu koncentrēšanās torņveida negaisa mākonī. Zibens temperatūra var sasniegt 30 000 °C, kas ir piecas reizes lielāka nekā Saules virsas temperatūra. Milzīgais karstums liek gaisam izplesties virsskaņas atrumā, un tas savukārt rada pērkona grāvienu. Zinātnieki ir aplēsuši, ka katru dienu pasaulē notiek 3 miljoni zibens uzliesmojumu. Ik gadu zibens iesper tūkstošiem cilvēku un vairums no viņiem izdzīvo. Ir teiciens, ka zibens divreiz vienā vietā nesper, taču katru gadu Empire State Building debesskrāpī Ņujorkā zibens iesper desmitiem reižu.
Bīstamā izlāde.
Zibens šautras parasti trāpa apvidus augstākās vietās - atsevišķi augošam kokam, augstai ēkai, dažkārt pat cilvēkam klajumā. Kad draudīgie negaisa mākoņi ir tuvu, meklējiet patvērumu ēkā vai automašīnā. Zibens šautras var izraisīt meža ugunsgrēku, sabojā elektroniskās ierīces, apturēt cilvēka sirdsdarbību.
Izvairīties un noslēpties.
Ja nav iespēju patverties ēkā, tad jāparūpējas par savu drošību. Nometiet visus metāla priekšmetus. Attālinieties no kokiem, pietupieties: uz zemes balstieties tikai ar pēdam, bet ķermeni savelciet čokurā.
Skaņas iekārta.
Zibens ir redzams gandrīz uzreiz, bet pērkona grāviens dzirdams nedaudz vēlāk. Tas ir tāpēc, ka gaismas ātrums ir daudz lielāks nekā skaņas ātrums. Lai uzzinātu, cik tālu ir negaiss, jānosaka, cik sekundes šķir zibens uzliesmojumu un pērkona grāvienu. Katras trīs sekundes atbilst 1 km attālumam.
Šurp un turp.
Gandrīz tajā pašā brīdī, kad zibens šautra atstāj mākoni, tai pretī no zemes sāk stiepties kanāls. Elektrība strauji pārvietojas starp preteji lādētajiem laukiem. Zibens izlāde var notikt pat 8 km attālumā no negaisa vētras.
Zarošanās.
Zibens starp atšķirīgi lādētiem laukiem pārvietojas pa izlādes kanāliem. Uzliesmojumi izskatās kā plaši loki, greizas dakšas vai nelieli zigzagi starp debesīm un zemi vai koku galotnēm.
Liesmās.
Zibens izlādes svelmainajā karstumā koka sula sāk vārīties un koks vārda tiešā nozīmē uzsprāgst. Lidojošās kvēlojošās sprikstis var aizdedzināt ēkas, sausu zāli un citus kokus.
Iezemēts.
Zibens var pārvietoties pa zemes virsmu vai arī iekļūt dziļi augsnē. Elektrības plūsma palīdz atjaunot lādiņu līdzsvaru.
Un es domāju ka runa ies par purkšķi pie svētku galda, jo šis pasākums sevī ietver gan bīstamo izlādi, no tā nav iespējams izvairīties un noslēpties, kā arī nepalīdzēs skaņas iekārtas un tas var būt arī iezemēts, kaut arī viss biežāk tas ir savdabīgs un izraisa dažādus viedokļus sabiedrībā.