Ir trīs iemesli, kuru dēļ cilvēks vinmēr ir augstu vērtējis zeltu: tā skaistuma, tā derīgās izmantošanas iespējas un retums. Ja dzelzs butu tikpat reti pieejama, to arī sauktu par dārgmetālu.
Kāpēc zelts ir dārgs?8
Zelts ir mīksts, dzeltens metāls. Tas ir viens no smagākajiem ķīmiskajiem elementiem. Viena kubikpēda zelta sver vairāk nekā 540 kilogramu. Zelts ir mīksts metāls, to ir viegli apstrādāt, viegli valcēt un veidot. Tik viegli, ka nepilnu gramu zelta var izvalcēt divus kvadrātmetrus lielā plāksnē.
Atšķirībā no cietiem metāliem zelts gaisā nemelenē. Laikam gan tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki tik augstu vērtē zeltu. Tas ir ķīmiski mazaktīvs metāls, kas reaģē tikai ar dažām skābēm.
Visbiežāl zelts ir pildījis naudas funkcijas. Lai gan monētas kala arī no citiem metāliem, tomēr visaugstāk vienmēr ir vērtētas tieši zelta monētas.
Zeltu izmanto arī citās dzīves jomās. Apmēram 10 procenti no gadā iegūtā zelta izlieto juvelieri. Zeltu lieto arī zobu protēzēšanai. Tā kā zelts labi vada elektrību, to izmanto radiotehnikā, elektronikā un kosmiskajā tehnikā.
Zelta cenu uztura tas, ka šis metāls ir reti sastopams dabā. Mūsu dienās vairāk nekā pusi zelta iegūst Dienvidāfrikā. 1886. gadā tur atklāja lielākos zelta krājumus pasaulē.