Atslēga ir mūsdienu ikdiena, bez tās nav iedomājamas vairākas lietas un to drošība. Tā pat arī slēdzene, kurā šī atslēga ir jāliek. Lūk neliela atslēgas vēsture.
Kad tika izgudrota atslēga?0
69
7
Senākā mūsdienās zināmā atslēga ir aptuveni 4000 gadus veca.(diemžēl neatradu attēlu tai)
Pasaulē vecākā slēdzene tika atrasta Horsbadā, tagadējās Irākas teritorijā, kādā antīkā templī.
Reklāma
Tās atslēga nav saglabājusies, tomēr zinātnieki rekonstruēja slēdzenes tipu un tam atbilstošo atslēgu, izmantojot vairākus vēlākus atradumus Ēģiptē.
No tiem secināts, ka atslēga bijusi taisnstūra formas koka gabals ar tapiņām, kas atbilst caurumu konfigurācijai slēdzenē.
Senās slēdzenes pamatā bija princips, ka aizslēdzamās durvis no iekšpuses tiek nosprostotas ar koka aizbīdni.Aizbīdnī bija izurbti nelieli caurumi, kuros ievietoja cilindriskus koka stienīšus. Tie savukārt bija iestiprināti slēdzenē virs aizbīdņa tā, ka varēja kustēties tikai un augšu vai uz leju.
Reklāma
Atslēgai bija koka tapiņas, kas precīzi atbilda caurumiem baļķī, Atslēgu no ārpuses iebāza pa caurumu durvīs un ar tās tapiņām pacēla stienīšus uz augšu, iespiežot slēdzenē. Līdz ar to aizbīdni varēja atvērt, un durvis bija vaļā.
Šādā veida senās atslēgas izmantoja, lai atslēgu dārgumu glabātavas no īpašas patvēruma telpas, kurās paslēpties no ienaidniekiem vai laupītājiem.
Vēlāk senajā Romā tika izgudrotas dzelzs atslēgas un slēdzenes. Romieši arī bija tie, kas izgudroja slēdzenes mehānismu, kas atgādina mūsdienās izmantoto principu.Nelieli izciļņi vai padziļinājumi seno romiešu durvju slēdzenē ļāva tās atslēgt tikai ar īsto atslēgu.
Reklāma
Romieši arī bija pirmie, kas izveidoja pavisam maziņas slēdzenes un atslēgas kastīšu un rotaslietu lādīšu atslēgšanai. Dažas no šīm miniatūrajām atslēgām pēc izmēra bija tik niecīgas, ka bija jānēsā uz pirksta kā gredzens.