Jau mūsu tālie senči bija ievērojuši, ka viņu pirkstu galu klāj līnijas jeb raksti un katram cilvēkam tie ir citādi. Ir atrasts ķīniešu rakstu tāfelītes, uz kurām pirksta nospiedumus lietots paraksta vietā.
Kad personības noteikšanai pirmoreiz izmantoja pirkstu nospiedumus?1
Pamatojoties un šiem faktiem, mēs varam sacīt, ka personības noteikšana pēc pirsktu līnijām pazīstama jau vismaz divus tūkstošus gadu. Taču viena lieta ir zināt, ka pirkstu nospiedumi katram ir individuāli, bet pavisam cita- šīs ziņas savākt, zinātniski apkopot un lieto.
Pirmo lielāko iegūldījumu personības noteikšanā pēc pirkstu nospiedumiem izdarīja Marčello Malpigi 1686. gadā. Malpigi bija itāliešu zinātnieks- anatoms, kas ar mikroskopu pētīja līnijas pirkstu galos. Viņš konstatēja, ka šīs līnijas veido dažādas cilpas un spirāles.
Ieslodīto personības noteikšanai pirkstu nospiedumus oficiāli sāka izmantot 1858. gadā. Pēc dažiem gadiem tika publicēti pirmie pētījumi par iespējām izmantot pirkstu nospiedumus. Bija aprakstīta arī pirkstu nospiedumu iegūšana metode. Šim nolūkam izmantoja plānu, ar īpašu tinti klātu plēvīti. Šo metodi lieto arī tagad.
1880. gadā angļu zinātnieks sers Frānsiss Galtons sāka izstrādāt pirkstu nospiedumu klasifikācijas sistēmu.
Pēc dažādiem gadiem šo sistēmu vienkāršoja Londonas policijas komisārs sers Edvars Henrijs. Drīz vien pirkstu nospiedumi kā personoības notiekšanas un nozieguma atklāšanas līdzeklis plaši izplatījās visā pasaulē.
Vai jūs zinājāt, ka tagad daudzos dzmdību namos jaundzimušajiem mazuļiem noņem kāju pēdu nospiedumus? Arī tas ir personības noteikšanas veids.