Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
558

Lai arī cik sāpīga tēma sievietēm (un ne tikai ) ir “mēnešreizes”, jāatzīst, ka agrāk klājās daudz sliktāk un varam būt pateicīgas par higiēnas iespējām šobrīd. Bet kā tad kādreiz sievietes tika galā ar mēnešreizēm un kā vispār sabiedrība tādu parādību uztvēra?

Bez nekādām īpašām bioloģijas zināšanām par cilvēka reproduktīvo sistēmu, aizvēsturē un viduslaikos cilvēki menstruācijas redzēja kā vienkāršu sieviešu asiņošanu bez nekādiem savainojumiem. Tūkstošiem gadu sievietes mēnešreižu laikā tika visādi “apzīmētas” un pārprastas reliģiju dēļ - dažreiz uzskatītas par svētām un mistiskām, citreiz par nolādētām un tādām, kurām nevajadzētu pieskarties.

Bildē Divas sievietes... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: 11.ncceconnect.org
1.

Bildē: Divas sievietes parādītas dejojam (un, noprotams, arī menstruējam) šajā akmens iegravējumā no "Upper Yule River" Austrālijas rietumos.

 

Aizvēsture

Mēnešreizes aizvēsturē tika dokumentētas ļoti maz. Tas visticamāk ir tāpēc, ka vēsturi pārsvarā dokumentēja vīrieši un mēnešreizes uzskatīja par sieviešu lietu, kuru neaiztika.

Ir ļoti iespējams, ka sievietēm kādreiz mēnešreizes notika retāk nekā tas ir šobrīd, kur pie vainas varētu būt nepietiekams uzturs un uzturvielas, vai arī tas, ka menopauze iestājās daudz agrāk – jau 40 gadu vecumā. Tomēr ir ļoti maz pierādījumu tam, kā sievietes asiņošanu pārcieta.

Vēsturnieki gan zin, ka daudz kur aizvēsturē sievietes menstruāciju laikā tika stingri asociētas ar mistiku, maģiju un burvestībām. Piemēram, rumāņu autors un filozofs Pliny the Elder rakstīja, ka kaila, asiņojoša sieviete spēja novērst krusu, negaisus un pat aizbaidīt nevēlamus kukaiņus no labības. Maiju mitoloģijā ticēja, ka menstruācijas izcēlās kā sods pēc tam kad Mēness dieviete – kas pārstāvēja sievietes – neievēroja alianses noteikumus un pārgulēja ar Saules dievu. Viņas mēnešreižu asinis tika savāktas trīspadsmit burkās, kur tās maģiski pārvērtās par čūskām, insektiem, indi un pat slimībām. Interesanti gan ir tas, ka dažos gadījumos Maiji ticēja, ka asinis spēja pārvērsties arī par medicīnas augiem.

Bildē Maiju Mēness dieviete... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: twitter.com
2.

Bildē: Maiju Mēness dieviete, asociēta ar sievišķību un auglību, attēlotā kopā ar zaķi.

 

Mēnešreižu asinīm piemita daudz dažādas nozīmes antīkajā kultūrā un bieži izmantoja tādu kā “burvestību”, kam piemita spēja attīrīt, aizsargāt un noburt. Antīkajā Ēģiptē Ebers Papiruss (1550. g. p. m. ē.) norādīja uz asiņošanu kā uz noteiktu zāļu sastāvdaļu.

Neskatoties uz šiem mītiskajiem un pat medicīniskajiem mēnešreižu minējumiem, tomēr nav zināms, ko sievietes izmantoja kā antīkos tamponus vai paketes. Ir minējumi par nodilušiem drēbju gabaliem, kurus mazgāja, vai tamponiem, kas bija veidoti no papirusa vai kociņiem, kas bija savukārt ietīti audumos, bet tam nav īsti nekādu pierādījumu.

ViduslaikiArī no... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: metro.co.uk
3.

Viduslaiki

Arī no viduslaikiem nav īsti nekādu datu par menstruācijām, tāpēc vēsturniekiem nekas cits neatlika, kā spekulēt. Zinātniece, kas par šo tēmu ir visvairāk rakstījusi, ir Sāra Rīda. Rīda pētīja, kā eiropietes viduslaikos un jauno laiku sākumā pārdzīvoja asiņošanu, un pārsvarā secināja, ka, neskaitot lupatas vai citus materiālus, kas absorbēja mitrumu, daudzas eiropietes vienkārši asiņoja apģērbā.

Nepārsteidzoši, viduslaiku kristiešu ticība diezgan daudz nopēla menstruācijas un padarīja to par apkaunojumu, tāpēc nav brīnums, ka sievietes, baidoties no pazemojuma, slēpa savas mēnešreizes no sabiedrības. Viņas to darīja ar smaržīgu augu palīdzību, kurus apkāra ap kaklu un vidukli, lai nomāktu asiņu radīto smaku. Zāles pret sāpēm gan nebija guvušas baznīcas atļauju: izrādās, Dievs gribējis, lai katrs krampis kalpo kā atgādinājums par Ievas oriģinālo grēku.

Mūsdienas1879 gads Ap 19... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: www.twipu.com
4.

Mūsdienas

1879. gads. Ap 19. gadsimta beigām sāka rasties uztraukums par to, vai asiņošana drēbēs vispār bija veselīga un sanitāra. Viens vācu ārsts rakstīja, ka “tas ir ļoti pretīgi asiņot savās drēbēs un to pašu drēbju nēsāšana četras līdz astoņas dienas var novest pie infekcijām.” Ap to laiku arī parādījās ieraksts British Medical Journal, kurā bija aprakstīta jauna tamponam līdzīga lieta, kas jāievieto vagīnā, kaut gan nebija skaidrs, vai tas bija paredzēts tieši mēnešreizēm.

Parādījās arī Hoosier sanitārā josta, savāds izgudrojums, kas bija jānēsā sievietēm zem apģērba. Līdz 1920. gadiem sievietes varēja pirkt mazgājamas paketes, kas pie jostas tiktu piestiprināti.

1888 gads Parādās pirmās... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: owlcation.com
5.

1888. gads. Parādās pirmās vienreizlietojamās paketes, kuras ir zināmas kā Lister’s Towels un tos attīstīja kompānija Johnson & Johnson. Ap to pašu laiku medmāsas sāka izmantot kokmasas apsējus, kurus atrada slimnīcās, kā vienreizlietojamās paketes . Tā kā tas bija labi uzsūcošs materiāls, kuru pārsvarā izmantoja, lai pārsietu brūces, un bija lēts, tas strādāja diezgan labi, lai uzsūktu menstruāciju asinis. To pašu materiālu vēlāk izmantoja arī pirmajām Kotex paketēm.

1929 gads Pirmais tampons... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: notinerd.com
6.

1929. gads. Pirmais tampons nebija izgudrots līdz 1929. gadam, ko izdarīja Dr. Īrls Hāss. Hāsam ideja radās uzzinot, ka viena viņa draudzene Kalifornijā izmanto sūkli, lai uzsūktu asinis. Viņam bija ideja par vates šķiedrām savienotām ar diegu, kas būtu pietiekami garš, lai sieviete vēlāk varētu tamponu izvilkt ārā ar šī diega palīdzību. Ap šo laiku, lai nopirku sieviešu higiēnas līdzekļus, sievietēm vajadzēja slepeni iemest naudu kastē veikalā, nevis maksāt tieši pie pārdevēja, kā tas ir redzams video raksta apakšā.

1980tie gadi Sanitārās... Autors: Ļaļaka Kā sievietes kādreiz tika galā ar mēnešreizēm?
Attēls no: www.duzce24.com
7.

1980-tie gadi. Sanitārās jostas, kā Hoosier, jau bija gandrīz pilnībā izzudušas. Paketēm apakšā tagad bija lipīgas svītras, ar kuru palīdzību tās varēja piestiprināt pie apakšveļas un nākamajās dekādēs mēģināja panākt to, lai paketes vairāk absorbētu un nepieļautu “pārplūdi”.

Protams, bioloģiskās zināšanas par mēnešreizēm ir krietni uzlabojušās kopš 20. gadsimta sākuma un lielākajai daļai sieviešu attīstītajās valstīs ir piekļuve tīriem un drošiem menstruāciju produktiem. Ir pat nonākts tik tālu, ka ir izgudrotas jauna veida apakšbikses tieši priekš mēnešreizēm, kuras ir zināmas kā Thinx. Bet diezgan daudzās valstīs joprojām menstruācijas tiek uzskatītas par tabu un tūkstošiem sieviešu nav pieeja sanitārajiem produktiem. Indijā, piemēram, lauku apvidos sievietes uzskata par neaiztiekamām, netīrām mēnešreižu laikā un tāpēc viņām nākas izmantot mājās taisītus sanitāros drēbju gabalus vai arī pilnīgi neko, kas pēc kāda laika, protams, kļūst ļoti nehigiēniski. Paies kāds laiks, līdz higiēna un izglītošana par menstruācijām sasniegs katru pasaules stūrīti, nodrošinot sievietes ar drošiem un neapkaunojošiem veidiem, kā tikt galā ar mēnešreizēm.

Pievienotie video

Paldies par veltīto laiku raksta izlasīšanai! Citi interesanti raksti manā profilā.

0
558
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [51]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 30.03.18 14:46
27
0

atbildot uz luna181618 komentāru " Paldies, labs raksts, kaut tikai izlaso... "

Menstruācijas ir dabisks process un par to ir jāizglītojas arī vīriešiem, lai būtu kaut kāds iespaids par to, kam sievietes šajā periodā iet cauri. Vīrietis jebkurā gadījumā kaut kādā brīdī sastapsies ar sievieti un varbūt kaut kad kopā dzīvos, kāpēc viņi būtu jātur tumsā par tēmu, ar kuru viņi tāpat sastapsies? Nekur jau nav parādītas asinis vai, vēl sliktākā gadījumā, asiņojošs dzimumorgāns.

Tas būtu tas pats, kas slēpt, kas notiek grūtniecības laikā, jo tas jau arī tiešā mērā ir saistīts ar māti, nevis tēvu.

spoku dienas doma

Anonīms
alo 30.03.18 01:36  
13
1

Pierāda ticība nodara lielu ļaunumu cilvēkiem ,no apakšā slēpjas nezināšana, ko ticīgie nespēj pieņemt. ..

bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 30.03.18 01:49
11
0

Zinātne iet uz priekšu un aizvien vairāk sāk runāt arī par to, ka higiēnas līdzekļu balināšana ar hloru, plus atkritumi, kas paliek, nav ok. Forši, ka viss attīstās un tā vairs nav tabu tēma  

Ļaļaka avatars
Medaļa GredzeniMedaļa StringiMedaļa Gredzeni
  Ļaļaka 30.03.18 18:05
11
0

atbildot uz Juris1604 komentāru " Pie visa vainīgi stulbi, egoistiski vīrieši. ... "

Pēc pieredzes ir gadījies, kad vīrietis īsti nezin, ko mēnešreizes īsti nozīmē (ka asiņošana, jā, tas, protams, ir zināms) un tad samulsis jautā visādus jautājumus un kaunās par to, ka neko nav zinājis, un tā izglītošana jau būtu vajadzīga vismaz tādā līmenī, lai nemulstu, nejustos neērti, kad sieviete par ko tādu sāk runāt un nekristu panikā, kad ieraudzītu asins pleķīti uz palaga.

Greyish avatars
Medaļa SākumskolnieksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Greyish 30.03.18 13:21
8
0

Njā.. kādreiz bija smagi sievietēm. Un pat nevajag nemaz tik senus laikus. Bez tam Bībelē iekš Vecās derības arī ir daudz norādījumu par to, ka sieviete mēnešreižu laikā nošķirama no pārējiem cilvēkiem. Vīrieši nedrīkstēja sēdēt uz tā paša krēsla, uz kura sēdējusi sieviete menstruāciju laikā, utml.

Man domāt, ka daudzi aizspriedumi slēpās iekš nezināšanas un bailēm.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 30.03.18 17:55
8
0

atbildot uz Ļaļaka komentāru " Menstruācijas ir dabisks process un par to ir... "

Pie visa vainīgi stulbi, egoistiski vīrieši. Es kā vīrietis necienu viņus. Sievietes nav vainīgas, ka gadās reizi mēnesī šādas situācijas. Tik pat labi var teikt, čalis sadzēries alu (vai ko citu, un arī ir nelietojams tieši uz tādu periodu  , kurš vainīgs?). Daba paliek daba, tur neko nevar mainīt, visiem jābūt saprotošiem.    

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 30.03.18 00:06  
7
0
Nabaga sievietes!!!
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 30.03.18 17:47
8
1

      Izpratne attīstās, un ceru, ka meitenēm (sievietēm) visas problēmas tiks atrisinātas. Dabas likumi ir neapgāžami, bet aizspriedumi sakakačarē daiļā dzimuma dzīvi, žēl. Vīriešim (puikām), noteikti tas ir jārespektē.

spoku dienas doma

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.03.18 10:28  
6
0
Prieks lasīt rakstu par sabiedrībai šķietamām "tabu" tēmām.
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 30.03.18 13:22
6
1

Higiēna un medicīna, tas viss ir tikai 20.gs. ieviesies. Kā cilvēki pirms tam vispār varēja izdzīvot

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.03.18 02:14  
4
0
Ko es šeit daru?
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.03.18 19:19
4
0

atbildot uz Lestets komentāru " Higiēna un medicīna, tas viss ir tikai ... "

Bija augsta bērnu mirstība un arī jauniešu mirstība. Izklaides bija karš, sekss un alkohols, un sievietes mira arī dzemdībās. Dzīves kvalitāte un nākotne jau parādījās tikai 19-20 gadsimtā. Tikai 20.gadsimtā arī parādījās tas "gold-digging princips", kad meitenes nezin ko grib un pārāk daudz izvēles. Agrāk vienkārši- meitene sēž mājās un rūpējas par bērniem, vīrs strādā smagu darbu, 12-16 stundas, lai nodrošinātu ģimeni ar pārtiku. 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.03.18 00:06
2
0

princeSS avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa MaģistrsMedaļa Dienas doma
  princeSS 30.03.18 11:27  
2
0
Varu tikai priecāties,ka piedzimu 20.gs. P.S.Un ja nu kādam nav ko darīt,tad var paskatīties dok. filmu par Johnson&Johnson,interesanti.
bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 31.03.18 23:09
2
0

atbildot uz luna181618 komentāru " A kāds sakars bērnu audzināšanai ar personīgo... "

Tikpat labi vīrietis arī var teikt, ka viņu vispār neinteresē tās sieviešu lietas - sākot no mēnešreizēm un beidzot ar bērnaudzināšanu un ēstgatavošanu. Stereotipi ir tie, kas ieliek mūs rāmīšos un padara trulus. Jo vairāk tu zini, jo labāk spēj izprast otru. 

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 30.03.18 02:53  
2
0
atbildot uz Faktu kaste komentāru " Ko es šeit daru? "

Vai ne...
Anonīms
Gazha 08.04.18 23:52  
1
0

Mūsdienu kalendārs tika izveidots senajā Ēģiptē balstoties uz sieviešu cikla.  Nepilnīgs raksts, ir ļoti daudz materiāli pieejami pa šo tēmu.

 

Bet vai kāds ir aizdomājies, par to kā mēs maksājam nodokļus par higiēnas precēm (tamponiem un pakāpēm) kas ir jāmaksā tikai sievietēm...sanāk ka man ir jāmaksā nodoklis par to kā esmu sieviete. Plus ka piemēram ar maznodrošinātajiem... Kā var būts, ka valdība pieļauj ka kaut ,kas tik ļoti dabīgs ir tik ļoti komerciāls un iekasē naudiņu par to.... Mums vēl daudz jāattīstās līdz varēsim sevi skatu par attīstītu civilizāciju...

Anonīms
Lulu 31.03.18 14:51  
1
0
Tā jau viss mīļi un jauki, bet nedaudz lika pasmaidīt 40 gadīgās aizvēstures sievietes, kurām sākās menopauze Aizvēsturē nodzīvot līdz 40 gadiem varēja būt kas līdzīgs, kā mūsdienās līdz 100- kādam jau varbūt tas izdevās, bet tas tomēr bija milzīgs retums.
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 30.03.18 00:16  
1
0
atbildot uz lūcija ... komentāru " "

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.03.18 00:21
1
0

atbildot uz kartupelis ar mugurkaulu komentāru " "

Jēga? Es to pašu tač uzrakstīju

« 1  2  3 »