Amerikāņu zinātnieki no Kārnegi Zinātniskās universitātes Vašingtonā izvirzījuši jaunu hipotēzi, kā uz Zemes ir radusies dzīvība, - pēc viņu domām, vissvarīgāko lomu, lai uz mūsu planētas varētu rasties dzīvība, ir spēlējusi formaldehīda molekula.
Kā radās dzīvība?4
38
1
Zinātnieki noskaidrojuši, ka formaldehīds bijis viens no galvenajiem asteroīdu un komētu formēšanās komponentiem, ar kuriem uz Zemes arī nonācis organiskais materiāls (ogleklis, ūdeņradis un skābeklis), kas nepieciešams, lai rastos dzīvība.
Kā zināms, formaldehīds ir gāzveidīga bezkrāsaina viela, un, izšķīdinot to ūdenī un metilspirtā, rodas formalīns, kas plaši tiek izmantots rūpniecībā. Formaldehīds ir toksiska viela, un tā molekulas ir ļoti nenoturīgas, taču tā tas ir tikai uz Zemes, jo kosmosā šīs molekulas ir ļoti noturīgas.
Reklāma
"Kosmosā formaldehīds nav tik izplatīts kā, piemēram, ūdeņradis un ūdens, tomēr tas ir pietiekami daudz sastopams," pētījumā, kas publicēts žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences, precizējis viens no pētījuma autoriem, ķīmijas profesors Džordžs Kodijs.
Eksperimenta gaitā zinātnieki uz meteorītu sastāvā ietilpstošā formaldehīda bāzes sintezējuši virkni organisko vielu, un rezultātā iegūtā substance pēc ķīmiskā sastāva izrādījusies ļoti līdzīga meteorītu sastāvam.
Ņemot vērā eksperimenta rezultātus, pētījuma autori piedāvā šādu hipotēzi: agrāk Zeme bijusi izkausētā stāvoklī, un visi nepieciešamie elementi (ūdeņradis, ūdens, ogleklis), nokļūstot uz tās virsmas, uzreiz izzuda kosmosā. Savukārt augsto temperatūru uz mūsu planētas pārvarēt spēja tieši organiskās vielas uz formaldehīda bāzes, kas tādā veidā radīja apstākļus ķīmiskajām un fizikālajām īpašībām, kas nepieciešamas, lai uz planētas varētu rasties dzīvība.