Pazaudēt divus eiro...piecus...simt... mēs te visi protam un ir gadījies, bet septiņpadsmit un vairāk Latvijas gada budžetus, izrādās,arī var!
Kā pasēt miljardus51
Bjergolfurs Gudmundsons- miljardieris agrāk skaitījās otrs bagātākais cilvēks Islandē, kamēr nebija 2009.gadā paziņojis par savu bankrotu. Kaut arī viņa pamatbizness skaitījās alus ražošana, viņa bagātības pamatā bija tas, ka viņš bija akcionārs otrajā Islandes lielākajā bankā "Landsbanki". Viņš bija arī futbola kluba "West Ham" īpašnieks. Tagad viņš ir $1,4 miljardu mīnusos. Viņa banka sagruva pēc Islandes banku kraha gadu agrāk. Tagad viņam paša kapitāls ir vienāds ar nulli.
Teksasā dzimušajam Allenam Stenfordam bija viss: personiskas lidmašīnas, jahtas un personiskā kriketa komanda. Viņu atzina par vienu no bagātākajiem cilvēkiem Amerikā un viņš bija pasaules 400 bagātāko cilvēku sarakstā. Viņa kapitāls tika vērtēts apmēram ap $2,2 miljardi. 2009.gadā Stenfords tika atzīts par vainīgu krāpšanā- viņa ofšoru banka Antigvas salā izsniedza klientiem depozītu sertifikātus par nepamatoti augstiem procentiem, pie tam baņķieris izmantoja klientu naudu savām vajadzībām- viņam bija ārkārtīgi izšķērdīgs dzīvesveids. Šobrīd savas naudas atgriešanu gaida 20 tūkstoši investoru, bet Stenfords izcieš 110 gadu cietumsodu par $7 miljardu zādzību.
Un kāds vēl teica, ka finansu piramīdas ir Austrumeiropas problēma!
2008. gadā Šons Kvinns skaitījās pats bagātākais cilvēks Īrijā- viņa aktīvi tika vērtēti ap $6 miljardiem. 2007. gadā Kvinns ieguldīja lielu daļu savu līdzekļu Anglijas- Īrijas bankā, kura kreditēja celtniecību Īrijā. Dažos mēnešos Kvinna investīcijas nesa milzīgus zaudējumus, jo celtniecības bizness valstī krīzes laikā kļuva nerentabls.Pēc gada Īrijas nacionālā banka nacionalizēja šo banku, lai novērstu tās gāšanos bezdibenī, un Kvinna investīcijas $2,8 miljardu apjomā aizgāja podā. Jaunā banka "IRBC" pārņēma viņa īpašumus, tajā skaitā viņa uzņēmumu "Quinn Group". Tā visa rezultātā Kvinnam un viņa ģimenei palika tikai $15 tūkstoši trijos banku kontos.
Masaesi San zaudēja $70 miljardus paša kapitāla, bet vēl joprojām paliek otrs bagātākais cilvēks Japānā. 1981. gadā Sans, kuru sauc par Japānas Bilu Geitsu, nodibināja uzņēmumu "SoftBank", kurš vēlāk kļuva par lielāko telekomunikāciju un interneta korporāciju Japānā. Dotkomu buma laikā "SoftBank" tika vērtēta ap $180 miljardiem, bet Sanam piederēja $78 miljardi. 2004. gada kraha laikā akciju vērtība krita par 98% un Sans zaudēja milzumu naudas- tik daudz nebija zaudējis neviens cilvēks pasaules vēsturē. Sans nenokāra degunu- un pēc dažiem gadiem "SoftBank" akciju vērtība atkal pieauga. Pēc kompānijas "Sprint" akciju iegādes "SoftBank" tagad ir izredzes kļūt par trešo lielāko mobilo sakaru kompāniju pasaulē. Kas attiecas uz Sanu, tad lielāko daļu savu līdzekļu viņš jau ir atguvis.
Brazīlietis Eike Batista bija astotais bagātākais cilvēks pasaulē. Viņš bieži lielījās, ka vienu jauku dienu varētu kļūt pats bagātākais pasaulē. Tā vietā viņā pazaudēja lielāko daļu sava īpašuma- $33 miljardus pēc tam, kad viņa kontrolē esošā naftas atradņu kompānija "OGX" nobankrotēja. Batista uzstādīja urbšanas iekārtu piecu stundu attālumā no Rio-de-Žaneiro, nopirka autotransporta uzņēmumus un naftas tankerus- tas viss bija paredzēts jaunajām "OGX" atklātajām naftas atradnēm. Tomēr naftas daudzums tajās izrādījās pārspīlēts un solījumi investoriem- tukša gaisa tricināšana. Četras no piecām atradnēm šobrīd jau ir pamestas.
Jasumicu Šigeta, mobilo telekomunikāciju firmas "Hikari Tsuhshin" dibinātājs, agrāk bija viens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem. Viņa īpašums tika vērtēts ap $42 miljardiem, bet tad nāca krīze, kura smagi skāra japāņu IT industriju. Katru dienu Šigetas aktīvu vērtība kritās par pat par $5 miljardiem dienā . Kopā Šigeta zaudēja $40 miljardus. 2009.gadā Šigetas daļa kompānijā bija tikai (man nekas nebūtu pret šādu "tikai"!) $600 miljonu vērta. Šigeta nenobijās, bet novirzīja kompānijas darbību uz jaunām nozarēm- apdrošināšanu un kancelejas precēm. Kopā ar agresīvu pārdošanas taktiku tas glāba kompāniju no izputēšanas.
Bils Geitss zaudēja pasaules bagātākā cilvēka titulu, kad pārskaitīja $28 miljardus labdarības fondam "Bila un Melindas Geitsu fonds", kurš darbojas izglītības un medicīnas nozarēs. Bils Geitss teica, ka kādā brīdī nauda pārstājusi viņam kaut ko nozīmēt, un daudz prātīgāk tādā gadījumā ir to atdot tiem, kam tā ir patiesi nepieciešama.
Alberto Vilārs zaudēja lielu daļu sava īpašuma 2011. gadā, kad tehnoloģiju tirgum bija kritums. Slavenais investors un filantrops, kurš ar saviem līdzekļiem mēdza atbalstīt operas mākslu, piedevām vēl tika tiesāts par krāpšanu- viņš savu klientu investīcijas vairāku miljonu dolāru apjomā bija izmantojis personiskajām vajadzībām. 2008. gadā Vilāram piesprieda deviņus gadus par krāpšanu. Tomēr viņš spriedumu pārsūdzēja, tiesāšanās turpinās, Vilāram atrodoties mājas arestā. Viņš palūdza no tā nelielu atkāpi- vai viņam nevarētu atļaut apmeklēt operu?- un tas viņam netika liegts.
"Ikea" dibinātājs Ingvars Kamprads ir pazīstams ar savu pieticību- brauc ar 20 gadus vecu "Volvo", divreiz uzlej tēju uz tām pašām paciņām un viņa mājās ir tikai paša firmas mēbeles, kuras viņs pats arī saliek. Viņa īpašums tiek vērtēts ap $23 miljardiem, tomēr 2010. gadā viņa īpašums jūtami samazinājās, jo viņš brīvpratīgi atteicās no $17 miljardiem, kad viņa paša advolāti konstatēja, ka daļa viņa naudas īstenībā pieder "Ikea" fondam, kurš arī ir firmas "Ikea" sastāvdaļa, nevis personiski Kampradam.
Desmit gadus pēc sava tēva nāves miljardieri Anils un Markešs apkaroja viens otru. Markešam, bagātākajam cilvēkam Indijā, piederēja telekomunikāciju gigants "Reliance Industries", viņa brālim Anilam piederēja "Reliance Communications", kura pakalpojumus izmantoja vairāk kā 150 milj. mobilo sakaru abonentu. 2013. gadā brāļi nolēma apvienot abas kompānijas un beigt kašķēties savā starpā. Dažas minūtes pēc kopēja paziņojuma akciju vērtības pieaugums apstājās, 2013. gada maijā indiešu rūpija piedzīvoja kritumu pasaules finanšu tirgū, Markešs tā visa rezultātā pazaudēja $5,6 miljardus četru mēnešu laikā, bet Anils- $1,3 miljardus.
Saki nu, ka miers baro...