Kamēr Če Gevara, Karloss Šakālis un Osama bin Ladens vēl nebija pat projektā, Eiropai un Amerikai bailes iedzina pavisam citi puiši - latviešu teroristi 1909. gadā mūsu anarhisti kopā ar īru sinfeiniem "uzlika uz ausīm" rūpnīcas kasi par 80 000 mārciņām - nauda bija paredzēta īru neatkarības cīņām. 1916. gadā latviešu anarhisti aktīvi piedalījās "asiņaino lieldienu" dumpī Īrijā. Bet visslavenākais no viņiem, kurš Anglijā ir folklorizējies, ir Pēteris Mālderis (Peter the Painter). Viņam gandrīz izdevās nošaut 20.gadsimta ievērojamo politiķi Vinstonu Čērčilu, kad viņa izšautā lode, aizlidojot tikai dažus milimetrus sāņus izblieza cilindrā caurumu! 1911.gadā Pēteris Mālderis kļuva par pasaulē visskaļāk un visilgāk meklēto personu, salīdzinot ar kuru visādi tur Če...nu ja nu vienīgi varētu viņam ūdeni pienest! No viņa vārda ir atvasināts arī visiem mums labi zināmais Pīters Pens no Nekurzemes, mauzera nosaukums Īrijas Lieldienu sacelšanās laikā (1916), sarakstītas grāmatas un uzņemtas filmas.
Kā latvieši sašāva Čērčila cilindru73
Angļu bērni vēl arvien dzied rotaļīgas dziesmiņas par Pīteru Painteru! Par Robinu Hudu viņi gan nez kāpēc nedzied ... ???
Vēl viņa kontā uz to brīdi jau bija ielaušanās Rīgas Centrālcietumā, lai atbrīvotu savus biedrus un Helsinku bankas aplaupīšana.
Un tā- viena jaukā ziemas dienā tika nolemts aptīrīt juvelierveikalu Haundsdīčā, anarhisti, noīrējuši veikalam blakus esošo dzīvokli, cītīgi lauza sienu... Aplauziens. Viņus izdzirdēja un izsauca policiju.
Apmēram tā uz anarhistu midzeņiem gāja Rīgas policija. Naivajiem angļu policistiem bija pieredze tikai ar pieklājīgajiem angļu noziedzniekiem, viņi loloja ilūzijas, ka šoreiz arī pietiks ar stekiem. Fail. Anarhisti tik fiksi apšāva viņus, ka paši lāga nepaspēja saprast, kas notiek. Bet! Pēc pāris nedēļām angļu policija dabūja zināt, ka daļa anarhistu ir apmetusies Sidnijstrītā 100, un sākās viena no vērienīgākajam operācijām angļu policijas vēsturē, kur tika iesaistīti ne tikai 200 policistu, bet arī Skotu gvarde...
Anglijas iekšlietu ministrs toreiz bija sers Vinstons Spensers Čērčils, pret kuru netaisnīgi bija izturējušies vidusskolas skolotāji, izbrāķējusi universitāte, kurā viņš gribēja studēt par juristu un tikai ar trešo piegajienu paņēmusi pretī Sendhērstas militārā akadēmija. Arī hercogu dzimtas pēctecim nodrošinatais iekšlietu ministra amats viņam lielu prieku nesagādāja, jo uz ielas viņu mēdza iekaustīt cīnītājas par sieviešu velēšanu tiesībām. Un tā- viņam beidzot radās iespēja sevi parādīt, un viņš apņēmīgi pats iesaistījās operācijas vadībā...
Sidnijstrītas aplenkums izvērtās par īstu atrakciju - pilsētnieki, kas līdz šim neko tādu nebija pieredzējuši, drūzmējās visapkārt un centās ieņemt labākās novērošanas vietas uz namu jumtiem. Tādi pasākumi toreiz vēl bija jaunums, un nevienam nenāca prātā, ka, dzirdot šaušanu, vajadzētu meklēt slēptuvi, nevis kārstīties gar logiem. Aplenkums ilga septiņas stundas
Kvartālu aplenca 750 vīru, arī īru gvardi ar kaujas šautenēm. Tika atvilkts pat lielgabals, ja nu citādi ar anarhistiem nevarētu tikt galā. Tomēr policijai nebija ne mazākās pieredzes cīņā ar teroristiem, arī viņu ieroči, salīdzinot ar abu kaujinieku izmantotajiem automātiskajiem mauzeriem, bija visai vārgi.
Aplenkums ilga septiņas stundas.Čērčils vēroja, kā šauj anarhisti, paslēpies aiz veikala stūra. Kādā brīdī lode nosvilpa viņam pār galvu, sacaurumojot cilindru, un Čērčils pavēlēja atvest artilēriju un pārvērst māju drupās. No Sv Džona kazarmām ieradās zirgu vilkta artilērija. Tomēr beigu beigās Čērčils nolēma, ka pirms to pielietot , jāpamēgina sturmēt māju. Pa to laiku vēl seši policisti bija sašauti. Kad skotu gvardi jau gatavojās ieņemt ēku, no tās pacēlās dūmi. Iespējams, kāda no lodēm trāpīja gāzes caurulē. .
Ugunsgrēks, sācies augšējos stāvos, ātri virzījās uz leju. Pēkšņi viens no anarhistiem izbāza galvu pa logu. Desmitiem šauteņu un pistoļu izšāva, un anarhists nokrita dzīvokļa iekspusē. Kad ieradās ugunsdzēsēji, Čērčils neļāva viņiem sākt dzēšanu, kamēr nebija pilnībā sagruvuši augšstāvi. Vēlāk brūkoša siena savainoja piecus ugunsdzēsējus. Tikai pēc tam policija uzmanīgi iegāja dzīvoklī, atrodot tur Pētera Maldera cīņubiedru līķus- Frici Svaru un Jāzepu Sokolovu. Svars bija izdarījis pašnavību, iešaujot sev galvā. Pēteris Mālderis bija pazudis bez pēdām...
Gaidīto slavu par visai vāji vadīto operāciju Čērčils tā arī nesaņēma, premjerministrs Artūrs Balfūrs, apskatot slaveno fotogrāfiju, kur Čērčils redzams aiz Sidnijstrītas stūra, teica "Čērčils un fotogrāfs, tur atrodoties, abi riskēja ar dzīvību. Es saprotu, ko tur darīja fotogrāfs, bet ko tur, pie velna, darīja Čērcils?"
Kad Akfrēds Hičkoks 1935. gadā uzņēma filmu "Cilvēks, kurš zināja pārāk daudz", viņš tajā attēloja Sidnijstrītas aplenkuma ainu. Britu policists, Sidnijstrītas aplenkuma dalībnieks, noskatījies filmu, teica "Tas nebija nekas tamlīdzīgs. Reālais aplenkums bija īsts murgs, kad apšāva visus drosmīgos virsniekus"