Itkā komunistiem vajadzēja būt vienotiem, bet tas tā gluži nenotika!
Itkā komunistiem vajadzēja būt vienotiem, bet tas tā gluži nenotika!
1900. gadā Krievija ar Ķīnu noslēdza Pekinas līgumu, kas Krievijai deva Ārējos Mančūrijas apgabalus un citas ķīniešu zemes. Kad abas valstis nokļuva komunistu varā zemju dalīšana tika aizmirsta, jo Ķīnai ļoti vajadzēja PSRS tehnoloģisko palīdzību.
Tomēr, tas ilgi nevilkās līdz pie varas PSRS nāca Ņikita Hruščovs. 1956. gadā februārī norisinājas divdesmitais Komunistu Partijas kongress, kurā Hruščovs nosodīja Staļinu un atdzina viņu par monstru, kā arī pieprasīja reformas.
Tas šokēja Ķīnas vadoni Mao Dzedunu. Viņš Staļinu uzskatīja par savu cīņas biedru. Un vēl sliktāk, viņš uzskatīja, ka Hruščovs uzbrūk arī viņam, jo Mao teroru un masveida nošaušanas uzskatīja par nepieciešamām, lai uzplauktu jaunā Ķīna.
Tad vēl, 1958. Gadā Hruščovs gribēja gar Ķīnas piekrasti uzstādīt lielo attālumu radio stacijas, lai būtu vieglāk koordinēt padomju zemūdenes. Mao bija aizdomu pilns, tomēr, atļāva to darīt ar vienu nosacījumu – PSRS Ķīnai dos atomieročus. Hruščovs pilnībā atcēla šādas apmaiņas iespējamību, lai gan ķīniešu rokas jau bija atomieroču izveides plāni, iegūti agrāk no tās pašas PSRS. Situācija vēl vairāk pasliktinājās.
Kad Hruščovs 1959. Gadā devās vizitē uz ASV, Mao to nosauca par pielabināšanos kapitālistiem. Un vēl, kad 1962. gadā Ķīna izmantoja Kubas krīzi, lai okupētu Indijas Aksai-Čin reģionu PSRS nostājās Indijas pusē. Punktu visam pielika PSRS atsauktās rāķetes no Kubas. Abu valstu draudzībai pienāca gals.
1964. gadā Mao atdzina Pekinas līgumu par netaisnīgu, un pieprasīja atdod Ķīnas likumīgās teritorijas. Lai mazinātu saspīlējumu PSRS piekrita. Tomēr, Mao pats visu saveda grīstē, jo vienā uzrunā tautai teica, ka viņš Krievijai pieprasīs rēķinu par Sibīrijas, Kamčatkas un Tālo austrumu okupāciju. Hruščovam bija gana, visi darījumi ar ķīnu tika atcelti.
Ķīna un PSRS sāka masveidā pūlcēt karaspēkus pie abu robežām. Lai gan Ķīna bija tehnoloģiski vājāka, Mao uzskatīja, ka pārsvars cilvēku resursos tomēr būs noteicošais. Viņam bija taisnība. PSRS bija jābaidās no Ķīnas nomācoša pārsvara cilveku skaita ziņā, ja sāktos karš, risinājums būtu viens – kodoluzbrukums. Hruščovs, tomēr, iebilda, jo tas nestu neatgriezeniskas sekas, viņš uztraucās par sekām, kur no otras puses tās Mao nebija prioritāte. Viņš neaptvēra atombumbu iznīcinošo spēku, pat uzskatīja, ka lielais iedzīvotāju skaits un rezerves viņu pasargāja no kodoluzbrukuma. Tomēr, drošs paliek drošs, 1964. Gada oktobrī Ķīna veica savu pirmo kodolizmēģinājumu.
Bildē ķīnieši grūstās ar krieviem pie abu vakstu robežas.
Drīzumā arī, pēc ķīniešu versijas, sākās nemieri pierobežās, kurās krievi slepkavoja mierīgos iedzīvotājus un pat ar tankiem pārbrauca mierīgiem ķīniešu protestētājiem. Kur pretī, krievi apgalvoja, ka uz robežām ķīniešu karevji esot ikdienas uzmākušies sargposteņiem ar runām un citējumiem no Mao grāmatas ‘’Sarkanā grāmata’’.
Ķīnietis krieviem rāda Sarkano grāmatu.
Lai visus nomierinātu, krievi izdomāja ar gariem mietiem atgrūst ķīniešus tālāk no posteņiem. Turpretī ķīnieši paņēma vel garākus mietus un grūdās pretī. Notika grūstīšanās cīņas. Uz pierobežām pat tika nosūti cīņu meistari un spēka vīri, jo abas puses nevēlējās karu.
Bildē krievi ar mietiem brauc uz pierobežu.
Tomēr, sākās pirmā asinsizliešana. 1969. gada 2. martā ķīniešu speki uzbruka krievu sargpostenim uz Ženbao salas, lai itkā atriebtu nogalinātos ķīniešu civiliedzīvotājus. Tika nogalināti 59 krievi un 94 ievainoti. Krievi deva pretuguni ar artilēriju. Un, lai atgūdu salu upes vidū viņi uzbrukumā sūtīja četrus jaunākos tankus, kuri vēl skaitījās kā slepens ierocis – T-62 tankus. Viens no tiem uzskrēja uz mīnas, pārejie trīs atkāpās.
Bildē ķīnieši ar nosperto T-62 tanku.
Ķīniešiem nu bija lieliska iespēja nospert bojāto tanku, lai to izpētītu. Tomēr, vairākas dienas norisinājās cīņas par tanku. Līdz beidzot ķīnieši to spēja izvest no uguns zonas. Tas tika aizvest uz tuvāko rūpnīcu. Krievi pat sūtīja sabotieri, lai tas uzspridzinātu tanku un rūpnīcu, jo nevarēja tik viegli ķīniesiem atdot jaunākās tehnoloģijas. Sabotierim tas neizdevās, viņs tika nošauts.
No visa šī Mao ieguva tikai vienu secinājumu, viņš nevarētu cīnīties ar ASV un PSRS vienlaicīgi. Tādēļ tika dota preikšroka draudzīgākām attiecībām ar ASV, jo tā atradās otrā pasaules galā, bet PSRS tieši kaimiņos. Saspīlējums palika līdz pat 2003. Gadam, kad beidzot tika noslēgts normāls robežlīgums.
"Saspīlējums palika līdz pat 2003. Gadam, kad beidzot tika noslēgts normāls robežlīgums."
Saspīlējums palika līdz pat šai baltai dienai.
"uzbrukumā sūtīja četrus jaunākos tankus, kuri vēl skaitījās kā slepens ierocis – T-62 tankus. Viens no tiem uzskrēja uz mīnas, pārejie četri atkāpās." vai es nemāku skaitīt?
Teevs dieneja tajaa pusee, vadot Uralu, dabuja izbaudit lozmeteja kaartu.Paveicaas.
Kautkur biju lasījis par viņu konfliktu, bet uzzināju arī daudz jauna.
Starp citu autor, tajā laikā PSRS kaimiņvalstī Mongoljā nodislocēja 100 000 karavīru. Pašas Mongolijas armijā bija tikai 30 000 karavīru...
Tikai pasaku.
uzbrukumā sūtīja četrus jaunākos tankus, kuri vēl skaitījās kā slepens ierocis – T-62 tankus. Viens no tiem uzskrēja uz mīnas, pārejie četri atkāpās....
4 - 1 =4, tā laikam ir jauna matemātikas formula
no viena veca vīra dzirdēju, ka krievi uz savas teritorijas pie ķīnas robežas uzmeta neitronu bumbu lai izsvēpētu tur salīdušos ķīniešus un parādītu, ka tur nevar līst
Bļin,Velns pa rāvis!!!Jāmācās man vēsture NO JAUNA(tiku mācīts vēl padomju laikos) !!!
Interesants raksts!
Tomēr:
1. T-62 uz 1969. gadu vairs nebija modernākais tanks, jo tajā brīdī jau labu laiku bruņojumā bija pieņemts až paaudzi jaunākais T-64, un jau pilnā sparā tika dezainēts T-72.
2. Par kaut kādām civiliedzīvotāju slepkavībām robežas viņā pusē - pilnīgas blēņas. Kamdēļ gan lai kāds to darītu?
3. Bet par to nīšanos - paradoksāli. Kad 1979. gadā PSRS sāka karot Afganistānā, atbalstot turienes propadomisko valdību cīņā pret dvieļiem, tieši Ķīna bija viena no tām valstīm, kas piegādāja dvieļiem ieročus - kalašņikovus, RPG-7 klonus, DŠK smagos ložmetējus utml.. Dvielis par padomju ražojuma kalašņikovu bija kruts dvielis
Par stumšanos ar mietiem gan nezināju, reāli smieklīgi
Bet toties tagat made in čaina tā attīstījušies,ka mums ilgi līdz viņu līmenim,lai gan kaut kādās ģerevušķās(ciematos) tur ir DIR$Ā vienkārši!
Es teiktu, ka Ķīna un PSRS nekad nav bijuši draugi. Ir notikusi periodiska šāda tāda abpusēji izdevīga sadarbība, bet ne draudzība. Saspīlējumu un konkurences abu valstu starpā ir bijis daudz vairāk, un drīzumā mēs piedzīvosim šim saspīlējumam iznākumu.