Senākās rotaslietas (130 000 gadu)
2015.gadā zinātnieki paziņoja, ka ir atraduši vissenāko rotaslietu, kas veidota no ērgļa nagiem. Šīs rotaslietas daļas tika atrastas Horvātijā, pēc zinātnieku domām, neandertāliešu apdzīvotā vietā. Rotaslieta izgatavota vismaz no 3 dažādu putnu nagiem, pētnieki uzskata, ka tā tika izmantota kā kaklarota vai rokassprādze.
Atklājums pastiprina faktu, ka neandertālieši bija pietiekoši gudra un inteliģenta sabiedrība, kas lieliski mācēja savā kultūrā iekļaut reliģiju un mākslu. Pētnieki uzskata, ka tieši ērgļu nagi tika izvēlēti svinīgam un reliģiskam mērķim. Tādējiādi neandertālieši parādīja savu izpratni par kultūru. Rotaslietu darināšana aizsākās aptuveni pirms 80 tūkstošiem gadu, nepastāv iespēja, ka neandertālieši būtu no kāda aizņēmušies ideju, tieši pretēji - viņi bija oriģināli.
Pirms šī, 2015.gada atklājuma, vecākās rotaslietas tika atrastas Izraēlas un Āfrikas teritorijā, tās bija apmēram 100 tūkstošus gadus senas. Tās bija darinātas no gliemežvākiem un tika atrastas dziļi zemē. Zinātnieki uzskata, ka tās pildīja kreļļu funkciju.