Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
134

Daudzi no jaunās paaudzes mūsdienas to pat nezina, vai, ja ir dzirdējuši, tad tikai nedaudz. Tomēr tālajā 1986. gada 26. aprīlī notika viena no Pasaules vēsturē bīstamākajām katastrofām, kura varēja beigties vēl baisāk, ja ne trīs vīru varonība un drosme. Runa ir par Černobiļas katastrofu. Šīs katastrofas seku likvidēšanā piedalījās daudzi varoņi, kuriem esam pateicību parādā, tomēr šoreiz par 3 vīriem, kurus mūsdienās daudzi ir aizmirsuši… Lai arī viņiem, visticamāk, esam pateicību parādā arī par savām dzīvībām.

nbspBet par visu pēc... Autors: Real Devil Ja nebūtu šo 3 varoņu, kas riskēja Černobiļas katastrofā, glābjot visus mūs...
1.

 

Bet par visu pēc kārtas…

Liktenīgajā datumā darbinieki veica sistēmu testu, kas izraisīja divus sprādzienus un ugunsgrēku vienā no četriem kodolreaktoriem. Reaktors izkusa, un izraisītā katastrofa bija vistraģiskākais atomelektrostacijas negadījums vēsturē, gan izmaksu, gan cietušo ziņā.

Sprādziens radīja 400 reižu lielāku radiāciju nekā atombumba, kas eksplodēja virs Hirosimas, ietekmējot Ukrainu, Baltkrieviju, Krieviju, Poliju un Baltijas valstis. Desmitiem cilvēku nomira tūlīt, un pēc tam vēl tūkstošiem citu. Simtiem tūkstošu cilvēku dzīvības tika apdraudētas. Eksperti saka, ka nāve no saindēšanās ar radiāciju var iestāties pat 30 gadus pēc katastrofas.

Černobiļas katastrofa bija vārdos neizsakāma. Bet bez triju cilvēku pūlēm un upurēšanās tā būtu bijusi visu laiku šausminošākā katastrofa.

 

Cīņa pret otro sprādzienu

Tikai piecas dienas pēc sprādziena, 1. maijā, padomju varas iestādes Černobiļā paziņoja satriecošu atklājumu: eksplodējušā reaktora kodols joprojām kūst. Kodols saturēja 185 tonnas kodolmateriālu, turklāt kodolreakcija turpinājās satraucošā ātrumā.

Zem šī 185 tonnu kūstošā kodolmateriāla atradās miljoniem tonnu liels ūdens baseins. Ūdens tika izmantots kā dzesēšanas šķidrums elektrostacijai, un vienīgā lieta starp kūstošo reaktora kodolu un ūdeni bija bieza betona plātne. Kūstošais kodols lēnām dedzināja šo plāksni, tuvojoties ūdenim izkausētā radioaktīvā metāla plūsmā.

Attēls no: www.google.com
 Autors: Real Devil Ja nebūtu šo 3 varoņu, kas riskēja Černobiļas katastrofā, glābjot visus mūs...
2.
Attēls no: www.google.com
nbspČernobiļas... Autors: Real Devil Ja nebūtu šo 3 varoņu, kas riskēja Černobiļas katastrofā, glābjot visus mūs...
3.

 

Černobiļas trijnieks

Padomju varas iestādes izskaidroja gaidāmā otrā sprādziena iespējamību, plānu to apturēt un sekas: nenovēršamu nāvi saindējoties ar radioaktīvo starojumu.

Trīs vīrieši devās uz priekšu.

Trīs vīri brīvprātīgi piekrita šai misijai, zinot, ka tā, iespējams, būtu pēdējā lieta, ko viņi paveiks. Starp viņiem bija vecākais inženieris, vidēja līmeņa inženieris un maiņas vadītājs. Maiņas vadītāja uzdevums bija noturēt zemūdens lampu, lai divi pārējie inženieri varētu identificēt vārstus, kurus nepieciešams atvērt.

 

Nākamajā dienā Černobiļas trijnieks bija aprīkots un ienira nāvējošajā baseinā.

Baseins bija pilnīgi tumšs, un maiņas vadītāja turētā niršanas gaisma bija vāja un periodiski mirgoja.

Meklējumi tumšajā ūdens baseinā bija bez rezultātiem. Nirēji vēlējās pēc iespējas ātrāk izkļūt no radioaktīvās peldes: katru minūti, ko viņi pavadīja baseinā, izotopi brīvi izpostīja viņu ķermeņus. Bet viņi vēl nebija atraduši un atvēruši aizplūdes vārstus. Tāpēc viņi turpināja meklēt, lai gan niršanas gaisma jebkurā brīdī varēja nodzist pavisam, atstājot trīs vīrus pilnīgā tumsā.

Pēdējā brīdī gaismas stariem izgaismojot cauruli, gaisma pazuda pavisam. Bet abi inženieri paspēja pamanīt caurules. Viņi zināja, ka tās noveda pie vārstiem, kurus viņi tik ļoti meklēja.

Trīs nirēji peldēja tumsā, kur viņi bija redzējuši cauruli. Viņi to satvēra, turoties roku rokā. Nebija gaismas. Nebija aizsardzības pret radioaktīvo jonizāciju, kas iznīcināja viņu ķermeni. Bet tur, tumsā, bija divi vārtu vārsti, kas ļautu izglābt miljonus.

 

Ja šis drosmīgais trijnieks nebūtu ieniris un iztukšojis baseinu, otrais sprādziens būtu pilnībā mainījis vēsturi, un būtu prasījis miljoniem cilvēku upuru un ietekmējis vēl simtiem tūkstošiem citu.

Ūdenslīdēji atvēra vārtus, un ūdens sāka plūst laukā. Baseins strauji iztecēja.

 

Kad šie trīs vīri uznira, viņu darbs bija pabeigts. Darbinieki un karavīri viņus uztvēra kā varoņus, kuri viņi patiešām arī bija. Ziņojumi saka, ka vīrieši burtiski lēkāja aiz prieka.

 

Attēls no: www.google.com
nbspNākamajā dienā visi 5... Autors: Real Devil Ja nebūtu šo 3 varoņu, kas riskēja Černobiļas katastrofā, glābjot visus mūs...
4.

 

Nākamajā dienā visi 5 miljoni galonu radioaktīvā ūdens izplūda no reaktora 4. Līdz tam laikam, kad kūstošais kodols izlauza ceļu līdz baseinam, ūdens bija jau aiztecējis. Otra sprādziena nebija.

Analītiķi, kas pēc šīs niršanas operācijas izvērtēja rezultātu, nonāca pie vienota un neapstrīdama slēdziena: ja trio nebūtu ieniris un iztukšojis baseinu, būtu mainījusies visa vēstures gaita un tvaika eksplozija būtu prasījusi milzīgu upuru skaitu un ietekmējusi miljonus.

Trīs vīri izglāba tūkstošiem dzīvību.

Dažu dienu laikā šie trīs vīri sāka piedzīvot neizbēgamus un nepārprotamus simptomus: radiācija darīja savu. Dažu nedēļu laikā visi trīs bija miruši.

Viņi tika apglabāti svina zārkos, vāki tika lodēti un bija slēgti. Pat pēc nāves viņu ķermeņi bija piesātināti ar radioaktivitāti.

Daudzi varoņi ir darījuši lielus darbus citu labā, neskatoties uz nelielu izdzīvošanas iespēju. Bet šie trīs cilvēki zināja, ka viņiem nav iespēju izdzīvot. Viņi raudzījās ūdens baseinā, kas patiesībā bija nāves baseins. Un viņi ienira.

 

Man žēl viņu! Mēs te nebūtu un nelasītu šo rakstu, tikai dēļ viņiem mēs te elpojam un dzīvojam, tāpēc pasērojam uz šīm dažām minūtēm un atceramies viņus  

Attēls no: www.google.com
1
134
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 25.05.19 22:49
16
0

Viņi nenira. Brida pa applūdušu koridoru hidrokostīmos un parastos respiratoros. Atvēra aizbīdņus un nolaida ūdeni no baseina-barbitiera.

A.Anaņenko zināja, kur ir krāni. V. Bespalovs palīdzēja ar otra krāna atvēršanu.  B. Baranovs rādīja gaismu.

Tiem, kas lasa krievu val.: https://masterok.livejournal.com/3577115.html

2018. g. divi no viņiem vēl bija dzīvi.

Anonīms
Bubis 25.05.19 18:48  
5
0
Iesaku paskatīties HBO seriālu chernobil viss ļoti labi parādīts. Un pa to vai izzkustu cauri betonam bija 50 uz 50.un kalraci raka tuneli lai varētu no apakšas dzesēt un radioaktīvā degviela nepiesārņo gruntsūdeņus bet vēlāk izrādījās ka arī to varēja nedarīt. Takā cilvēki glabā visu ko var 100% pārliecību lai nebūtu nekādu risku ja nu.
VitalyG avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joks
  VitalyG 25.05.19 18:23  
4
0
Par baseinu nezināju. Biju dzirdējis, par tuneļa rakšanu zem reaktora, lai nobetonētu pamatni.
shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 03.06.19 03:58
2
0

bija jautaajumi,kameer neizlasiiju @Epicents komentu...

Anonīms
nubs 29.05.19 13:05
1
0

atbildot uz toksiskaisrupeklis komentāru " un tagad jeņķu cūkas uzcepuši SAVU film... "

nuuu krievam bija tikai gaļas mašīna.. un praporšķiki kas neļāva atkāpties.. tehnika ieroči viss bija vianu iedots no asv vai iedoti plāni rasejumi kurus tad arī spieda. pat kalašņikovs nav nekas uber unikāls tā ir variācija par tēmu no vācu https://en.wikipedia.org/wiki/StG_44 paskaties bildi.. slāvu speķs ir tajā ka viņi cilvēku uzskata tikai pa resursu vai traucēkli... traucē ir gulags vajag aizsūtīt kā dzīvo vairogu sūtam...

Anonīms
Anonīms 26.05.19 15:09
1
0

atbildot uz unknown komentāru " Sākumā visu sadlrst, tad visus "izglābt... "

Pilnīgi precīi pateikts! Cik dienas valdība mocija tautu, kamēr atzina ka reaktors ir vaļējs, laigan zināja to jau pašā sākumā

Anonīms
Anonīms 25.05.19 20:44
1
0

atbildot uz unknown komentāru " Sakarā ar stāstu - tas ir romāna cienīg... "

Tu esi muļķis .100 punkti TU nēesi no tim laikiem un nezini ko tas nozīmē.Tā tev nav kompjūter spēle.

Anonīms
Anonīms 25.05.19 19:58
1
0

cik es saprotu šis raksts ir radies filmas "černobiļa" ietekmē.Kas visu attēlo diezgan reālistiski no tiem laikiem.Kāpēc es tā saku,jo pts tur biju .Braucu ar MaZu vedu betonu .

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 03.06.19 18:58
0
0

atbildot uz shvillis66@speles komentāru " bija jautaajumi,kameer neizlasiiju @Epi... "

Žurnālistiem patīk apglabāt dzīvus cilvēkus, dramatizēt notikumus un pievērt acis uz patiesi aktuālām tēmām, ja tā pavēl saimnieks.

Anonīms
unknown 25.05.19 18:23
1
1

Sakarā ar stāstu - tas ir romāna cienīgs teksts, manuprāt, izdomāts, pieturoties pie dažiem notikumiem. Kā tur bija patiesībā... - patiesību nedrīkstēs zināt. Stāstīs komplimentāras pasakas, lai slēptu bezbailīgu idiotismu, haltūru, gļēvulību ziņot, utt.

Anonīms
unknown 25.05.19 18:19
1
1

Sākumā visu sadlrst, tad visus "izglābt" - paldies, PSRS izglāba pasauli (nevienam nepaziņojot par katastrofu).

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 28.05.19 12:58
0
4

un tagad jeņķu cūkas uzcepuši SAVU filmu par notikumiem 'Černobiļā un kā vienmēr visu izkropļojuši un sabojājuši..mērgļi tādi..Turpretī ww2 nopelnus visus kā vienus pierakstījuši tikai sev../.