Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
531

Kad izdzirdi vārdu "Kapteinis Morgans", Tev prātā noteikti nāk populārais alkoholiskais dzēriens, bet vai Tu zini, kas īstenībā bija Kapteinis Morgans?

Sers Henrijs Morgans neizklausās pēc viena no briesmīgākajiem pirātu vārdiem, bet Morgans slavu ieguva terorizējot un aplaupot ienaidniekus un gūstot kaudzi bagātību no spāņiem. Pirātisma vēsture ir pilna pārsteigumu un šie fakti par Henriju Morganu nav izņēmums.


Morgans bija velsiešu fermera dēls, bet viņa liktenis nebūt nebija saistīts ar fermu. Tā vietā, Kapteinis Morgans šķērsoja Atlantijas okeānu un kļuva par 1600. gadu slavenāko kaperi. Viņš bija spēcīga grupējuma- "Piekrastes Brāļu"- vadonis. Viņš vadīja pirātu armiju cīņā pret spāņiem, visbeidzot ieņemot otro lielāko pilsētu Rietumu puslodē. Kapteinis Morgans visu savu naudu neiztērēja akoholam un sievietēm, bet to arī ieguldīja, lai iegdātos plašus zemes gabalus Jamaikā.

Kad viņš kļuva pietiekami bagāts, viņš pameta pirātismu un kļuva par Jamaikas gubernatoru. Pēc vairāku gadu cīņām pret spāņiem, viņš kļuva par pirātu varoni un vienu no Anglijas slavenākajiem vīriem, un tas viss pateicoties iebrukšanai un laupīšanai.

Kapteinis Morgans izmantoja... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
1.

Kapteinis Morgans izmantoja mūķenes, lai ieņemtu Spānijas ostu

Morgans īstenībā nemaz nebija pirāts, viņš bija kaperis, nodarbojās ar kaperēšanu, ieguvis Britu valdības atļauju uzbrukumam Spānijai jebkurā brīdī, kamēr starp abām valstīm bija konflikts, kas pārsvarā bija viss 1600. gadu posms. Tehniski, kad Morgans ieņēma Spānijas Porto Bello ciemu 1668. gadā, viss notika legāli.

Neskatoties uz daudzajiem apsargiem, Kapteinis Morgans bija izdomājis īpašu uzbrukuma taktiku: viņš izmantoja pašu spāņu katoļticību pret viņiem. Kapteinis noenkuroja savus kuģus tālu no krasta, lai naktī dotos uz krastu ar kanoe laivām. Divi no trīs fortiem ātri tika gāzti, lai iznīcinātu trešo, Morgans izmantoja sagūtīstas mūķenes kā vairogus, ieņēma pilsētu un ieguva prāvu zelta čupu.

Morgans bagātību dēļ Panamai... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
2.

Morgans bagātību dēļ Panamai uzstādīja ultimātu

Porto Bello ieņemšana bija tikai pirmais solis. Kapteinis zināja, ka spāņi bija gatavi dāsni maksāt, lai tikai atgūtu ostu, jo viss zelts un sudrabs no Peru, ceļā uz Spāniju, gāja tieši caur Porto Bello. Kapteinis Morgans Panamai un viņu gubernatoram uzstādīja ultimātu, vinš pieprasīja 100 000 spāņu dolārus jeb astoņu reālu monētas, lai viņi saņemtu atpakaļ ostu un tās iedzīvotājus, ja nē, viņš draudēja nodedzināt pilsētu ar visiem tās iedzīvotājiem.

Lai parādītu savu pašpārliecinātību, Morgans aizsūtīja gubernatoram pistoli, paziņojot, ka bija ļoti viegli ieņemt Porto Bello, ka viņš pēc gada jau plāno atgriezties pie viņa, Panamā, lai atgūtu šo pašu pistoli. Pārbiedētais gubernators samaksāja visu pieprasīto naudu un Kapteiņa Morgana panākumi Porto Bello palīdzēja viņam iegūt vēl vairāk atbalstītājus.

Kapteinis Morgans pret... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
3.

Kapteinis Morgans pret saviem vīriem bija dāsns, bet ieslodzītajiem izspridzināja acis

Morgans vienmēr solījās atmaksāt saviem vīriem par padarīto, viņš bieži vien bija daudz dāsnāks par Karalisko floti. 1670. gadā, kad viņš plānoja uzbrukumu Panamai, Morgans sastādīja līgumu ar saviem sabiedrotajiem. Katra kuģa kapteinis saņēma dāsnu daļu no laupījuma, kamēr katram vīram solīja atmaksāt 50 spāņu dolārus, gadījumā, ja viņi uzbrukuma laikā būtu cietuši. Pats Morgans no visas bagātības saņēma vien vienu procentu, kamēr dāsni pārējo izdalīja saviem vīriem.

No dāsnuma vairs nebija ne miņas, kad runa bija par ieslodzītajiem. Kapteinis Morgans nebaidījās izmantot vardarbību. Ja bija nepieciešams izspiest informāciju no kāda ieslodzītā, Morgans ap viņa galvu apsēja ādas siksnu un to savilka tik cieši, kamēr gūstekņu acis burtiski izsprāga.

Lai ieņemtu ostu Morgans... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
4.

Lai ieņemtu ostu, Morgans uzspridzināja pats savu kuģi

Kapteiņa Morgana ienaidnieki vienmēr viņu prāk zemu novērtēja. 1669. gadā viņš ar septiņiem kuģiem aizburāja uz Marakaibo ostu Venecuēlā. Lai gan viņi skaitā bija vairāk nekā spāņi, spāņu vadošais kuģis bija daudz spēcīgks nekā visa Morgana flote kopumā, bet Kapteinis Morgans tik un tā pieprasīja spāņu vadoņa Don Alonso del Campo y Espinosa padošanos. Espinosa atteicās un drīz vien nožēloja savu izvēli.

Morgans lika saviem pirātiem vienu no kuģiem pārvērst uguns kuģī. To pielādēja ar sprāgstvielām un mērķēja uz spāņiem. Espinosa saprata, kas viņiem varētu būt padomā, bet noliedza šāda gājiena iespējamību, jo viņš uzskatīja, ka pirātiem nepietiktu prāta šādam gudram solim.

Morgans patiešām bija gatavs upurēt vienu no saviem kuģiem, lai ieņemtu ostu. Viņš uz uguns kuģa izsūtīja 12 vīrus, bruņotus ar ieročiem un sprāgstvielām. Pēdējā mirklī viņi aizdedzināja kuģi un pieķērās spāņu galvenajam kuģim, liesmas ātri vien izplatījās pa spāņu kuģiem un Morgans veiksmīgi ieņēma Marakaibo, iegūstot 250 000 spāņu dolārus.

Kapteinim Morganam nebija... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
5.

Kapteinim Morganam nebija poblēmu ar vīru nolīgšanu

Kapteinis Morgans bija viens no visveiksmīgākajiem kaperiem vēsturē, un tādēļ, ka viņa velnišķīgie uzbrukumi guva tādus panākumus, vīri stāvēja rindām, lai tikai iekļūtu viņa komandā. Laikā, kad notika Porto Bello iebrukums, Morganam bija 500 atbalstītāji, pēc gada skaitlis bija pieaudzis līdz 650 vīriem. Pēc tam, kad tika iegūti 250 000 spāņu dolāri, Morganam bija vēl vairāk sadarboties gribētāju.

Pēc Marakaibo, Morgans atkal bija gatavs pieņemt jaunus palīgus. 2 000 vīru ar 37 kuģiem ieradās Tortugā 1670. gada 24. oktobrī, lai ieņemtu Kapteiņa Morgana nākamo mērķi.

Morgans meta acis uz Panamu... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
6.

Morgans meta acis uz Panamu, otru lielāko pilsētu Jaunajā Pasaulē

Pēc veiksmīgiem iebrukumiem Porto Bello un Marakaibo, Kapteinis Morgans izvēlējās jaunu mērķi: otro lielāko pilsētu Jaunajā Pasaulē, Panamu. Tas gan nebija viegls mērķis. Panama bija lielākā pilsēta, kuru Kapteinis Morgans jebkad bija mēģinājis ieņemt, un viņš uzbrukumam bija sagatavojis daudz vairāk vīru, nekā iepriekšējos uzbrukumos.

Panama atradās Klusā okeāna pusē, tādēļ Morganam bija jāizvada savi vīri cauri džungļiem, pirms viņi varēja ieņemt lielo pilsētu. Kapteinis šajā bīstamajā uzdevumā sev līdzi bija paņēmis 1 000 vīru un gatvojās uzbrukt spāņu cietoksnim.

1671. gada janvārī Kapteinis Morgans sasniedza Panamas vārtus. Viņš vadīja uzbrukumu Panamas pilsētai pret Panamas prezidentu, kuram bija 1 200 vīri un 400 jātnieki.

Pirāti uzvarēja Panamas cīņu... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
7.

Pirāti uzvarēja Panamas cīņu un pat uzrīkoja bārbekjū

1671. gada 28. janvārī Kapteinis Morgans vadīja uzbrukumu Panamai. Pretiniekiem bija vairāk vīru un 400 jātnieki, un daži vērši, kurus viņi plānoja uzrīdīt pirātiem.

Tomēr spāņu kavalērija nespēja turēties pretī Morgana vīriem, un kad spāņu kājnieki uzbruka, Morgana vīri tos uzreiz atvairīja un spāņi cieta sakāvi. Neviens vērsis pat neuzbruka pirātiem, lielākā daļa liellopu vienkārši bija aizbēguši no trokšņainās cīņas, tikmēr tos dažus, kuri nonāca pretinieku pusē, ātri vien nogalināja. Morgana vīri pēc džungļu šķērsošanas bija izbadējušies, tādēļ nogalēja vienu vērsi un uzrīkoja uzvaras bārbekjū.

Cīņas beigās bojā bija gājuši 500 spāņi, kamēr Morgans bija zaudējis tikai 15 vīrus.

Kāds no Morgana vīriem ar... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
8.

Kāds no Morgana vīriem ar vienu vienīgu bultu sagrāva fortu

Lai ieņemtu Panamu, Kapteinim Morganam vispirms bija jāieņem forts pie Čagres upes. Tas nebija vienkārši, jo spāņi jau gaidīja pirātu ierašanos. Viņi jau bija paspējuši dubultot garnizonu un ievērojami palielināt ieroču skaitu pirms Morgana uzbrukuma. Frontālais uzbrukums pret sienām nebija spīdošs, līdz kāds no Morgana vīriem pilnībā izmainīja visu cīņas gaitu ar vienu vienīgu bultu.

Šis vīrs esot ticis sašauts ar bultu, viņš bijis tik nikns, ka izvilcis bultu no sava ķermeņa, ietinis to degošā lupatā un izšāvis to atpakaļ uz spāņiem, izmantojot musketi. Degošā bulta trāpīja spāņu šaujampulvera rezervēm, uzspridzinot tās un izraisot sienas sabrukšanu, un lielu apjukumu spāņu pusē. Tieši šīs veiksmes dēļ Morgana vīri varēja ieņemt fortu.

Kapteiņa Morgana pirāti... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
9.

Kapteiņa Morgana pirāti kontrolēja Karību salas

Kapteinis Morgans kļuva par līderi pirātu grupai ar nosaukumu "Piekrastes Brāļi" un viņi pilnībā pārņēma kontoli pār Karību salām. Grupējums uzplauka 1618. gadā, Trīsdesmitgadu kara laikā. Spāņi izmantoja savas bagātās teritorijas Karību apkārtnē, kur daudz ieguldīja kara līdzekļos, lai sāncenši no Eiropas- dāņi un angļi- mudinātu kapteiņus uzbrukt spāņu kuģiem.

Tajā laikā, kad Morgans vadīja grupējumu, viņiem bija bāzes vairākās vietās Karību salās: Tortugā, Port Royal un Naso. "Piekrastes Brāļi" uzbruka spāņu kuģiem, bremzējot zelta un sudraba piegādes uz Spāniju, kļūstot stāvus bagāti. Pavadot desmitgades Karību jūrā, viņi palīdzēja izstrādāt pirātu kodeksu, kurš noteica pirātu dzīves gadsimtiem ilgi.

Anglijas karalis nesodīja... Autors: Artemiis Īstais Kapteinis Morgans
10.

Anglijas karalis nesodīja Kapteini Morganu, neskatoties uz to, ka viņš bija kara noziedznieks

Kapteinis Morgans bija kaperis, kas nozīmēja to, ka viņam bija oficiāla atļauja no Anglijas karaļnama, lai varētu uzbrukt spāņiem kara laikā. Kad abas nācijas bija mierā, arī Morganam bija jāatkāpjas. Lai vai kā, laikā, kad Morgans veica uzbrukumu Panamai, spāņi jau bija parakstījuši miera līgumu ar angļiem. Oficiāli, tolaik Kapteinis Morgans bija nelegāls pirāts, kurš veica kara noziegumus.

Kad pēc Panamas ieņemšanas Morgans atgriezās Jamaikā, gubernators viņu arestēja un Morgans tika nosūtīts uz Angliju, lai stātos tiesas priekšā, bet tur viņu uztvēra kā slavenību un, lai gan spāņi bija ļoti saniknoti, karalis Čārlzs II atkal Morganam piešķīra bruņinieka titulu 1674. gadā. Kapteinis visbeidzot atgriezās atpakaļ Jamaikā, kur bija faktiskais gubernators vairākus gadus.

0
531
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
ottokaars avatars
Medaļa RainisMedaļa JubilārsMedaļa Patīk komentārs
  ottokaars 16.08.18 11:37
13
0

"Kapteiņa Blada odiseja" - viena no manām mīļākajām grāmatām... Atceros, ka lasīju vasaras brīvlaikā, obligātās literatūras vietā, jo tie mūsu latviešu klasikas raudu gabali par "začmorītajiem" Cibiņiem, kautkā neuzrunāja...    

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 16.08.18 11:18
12
0

Šī ir vesala intersanta tēma jauno laiku vēsturē, kad pirāti nebija vis nošļuķuši skrandaiņi, bet reāla militāra vara ar visai cienījamiem, izglītotiem un tituliem bagātiem vadoņiem. Oficiālajai varai viņi bija ļoti izdevīgi - alga nebija jāmaksā, karoja kroņa labā, pie tam visai efektīvi, bet oficiāli valsts varēja nebūt karastāvoklī.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 17.08.18 07:40  
9
0
varēšu veikalā gudroties,kad pirkšu šito dzeramo
ŽanisReno avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Testu veidotājsMedaļa Sviestmaize
  ŽanisReno 16.08.18 08:40
9
0

Labs raksts   

xxBloodyMaryxx avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  xxBloodyMaryxx 16.08.18 21:33  
7
0
Tas brīdis kad lasi rakstu par Kaptēni Morganu, un blakus šo mantu rauj māgā
Artemiis avatars
Medaļa ArheologsMedaļa ArheologsMedaļa Arheologs
  Artemiis 16.08.18 09:10
6
0

atbildot uz Pitagora teorēma komentāru " Viens no labākajiem rakstiem kādu esmu ... "

Paldies   

1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 09.10.18 13:10
5
0

biju lasījis īsāku versiju   valsts veco laiku sponsorēts terorists    

p.s. un tas rums ir negaršīgs...

AtomiXX avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Spoks
  AtomiXX 16.08.18 14:05
5
0

Kā vienmēr lielisks raksts!   

Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 16.08.18 12:37
5
0

Interesanti! Nekad nebiju aizdomājies par šo tēmu! Super!  

Artemiis avatars
Medaļa ArheologsMedaļa ArheologsMedaļa Arheologs
  Artemiis 16.08.18 14:07
3
0

atbildot uz AtomiXX komentāru " Kā vienmēr lielisks raksts!  ... "

  

Babadūks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Babadūks 16.08.18 08:54  
4
1
Viens no labākajiem rakstiem kādu esmu lasījis +++++
Ūdensvīrs avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa MaģistrsMedaļa Maģistrants
  Ūdensvīrs 20.10.18 13:10
2
0

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārs
  SAMSS 20.10.18 09:22
2
0

interesants