Ar bankrotu saskaras visi - gan vienkāršie cilvēki, gan arī slavenības un bagātnieki. Tomēr visiespaidīgāk tas izdodas tieši bagātniekiem - ja reiz jāaiziet, tad ar pamatīgu blīkšķi! BRĪDINU - GARŠ TEKSTS!
Iespaidīgākie bankroti58
Maiks Taisons. Maiks savos ziedu laikos patiešām bija izcils bokseris - viņš savās pirmajās cīņās nokautēja 26 no 28 pretiniekiem, turklāt 16 no tiem jau pirmajā raundā. Tikai 21 gada vecumā viņš jau bija neapstrīdams pasaules čempions un iemantojis pasaules slavu. Viņš varēja atļauties prasīt līdz pat 30 miljoniem par cīņu, kas ļāva viņam nopelnīt kopsummā ap 300 miljoniem. Likās, ka viņa nākotne bija ideāla.
Kas nogāja greizi? Maiks pamanījās iekulties pamatīgās nepatikšanās ar likumu - 1992. gadā viņu notiesāja par izvarošanu un uz trīs gadiem iebāza cietumā. Profesionālam sportistam sēdēšana vairākus gadus cietumā ir tikpat kā nāves spriedums - fiziskā forma un prasmes tiek zaudētas, un atgūties ir ļoti grūti vai pat neiespējami. Arī pašam Maikam pēc cietuma gāja štruntīgi - viņš gan turpināja boksēties, taču labākie trīs gadi jau bija izšķiesti. Taču tā vēl nebūtu traģēdija - mēs visi taču ar laiku novecojam, vai ne? Viņam taču vēl bija viņa 300 miljoni! Kā tādu summu vispār varētu iztērēt?
Viegli, ja tu esi Maiks Taisons! Viņš maksāja čalim vārdā "Krokodils" 300 000 dolārus gadā, lai viņš preses konferencēs neuzkrītoši saģērbtos un no publikas bļautu "Guerrilla Warfare!" Vēl Maiks iegādājās divus Bengālijas tīģerus, kuru barošana izmaksāja 12 000 dolārus mēnesī (viņus laikam baroja ar apzeltītu gaļu). Taisons savāca veselu armādu ar Ferarri, rolsroisiem un bentlijiem. Reiz viņš pasūtīja ekskluzīvu sešu bentliju partiju un tos vienkārši uzdāvināja saviem draugiem. Taču pēdējo zārka naglu iedzina viņa kaislība uz baložiem. Tieši tā - Maiks aizrāvās ar retu baložu šķirņu audzēšanu, kuru barošana un aprūpēšana izmaksāja tūkstošiem dolāru mēnesī.
Fināls. Maiks 2003. gadā iesniedza bankrota pieteikumu, jo viņa parādi sasniedza 10,2 miljonus dolāru. Pēc smagas traumas iegūšanas 2005. gadā viņš pelna savu iztiku, piedaloties dažādās reklāmas kampaņās.
Tomass Džefersons. Viens no slavenākajiem ASV prezidentiem, kas pamanījās pa lēto no Napoleona nopirkt Luiziānas teritoriju un palielināt ASV izmērus vairāk kā divas reizes. Viņš no tēva mantoja pieklājīgu īpašumu 2500 akru apmērā ar 30 vergiem. Plus vēl prezidenta alga 8 gadu laikā, kas mūsdienās būtu 2,5 miljoni dolāru. Nav slikti, vai ne?
Kas nogāja greizi? Varētu norādīt uz vienu viņa kaislību - vīnu. Viņš tam mūsdienu naudā tērēja ap 40 000 dolāru gadā. Tomass bija kā uzburts uz retu vīnu kolekcionēšanu un reiz pat viena mēneša laikā pasūtīja veselas 382 pudeles. Bet tas taču ir sīkums - būt par prezidentu ir stresains darbs, vai ne? Taču pat pēc prezidentūras beigām viņš nedomāja piebremzēt. Viņš savā īpašumā uzcirta iespaidīgu, vairāk kā 1000 kvadrātmetru plašu hauzīti ar 43 istabām. Bet tas vēl nebija viss - Tomass lika ierīkot īpašus pudeļu liftus no vīna pagraba. Viņam atlika tikai pastiept roku un vajadzīgā pudele no vīna pagraba iekrita viņam saujā (tas gan nebija nekāds dižais inženiertehnikas brīnums, mehānismu pagrabā darbināja nēģeris). Viņš pat lika pasniegt ēdienu uz plauktiem, kas bija apgriežami ap savu asi caur sienu, lai viesiem nenāktos skatīties uz nēģeriem (baigi neestētisks skats, ziniet).
Fināls. Lieki teikt, ka tā tas nevarēja ilgi turpināties, un viņam iekrājās vairāku miljonu dolāru liels parāds mūsdienu naudā. Taču Tomasam, par laimi, bija kas tāds, kas atbaidīja kreditorus. Tas bija viņa vārds. Neviens neuzdrošinājās ķerties klāt pie Džefersona, kamēr vien viņš bija dzīvs. Taču pēc viņa nāves visa dzimta bankrotēja un īpašumus pārdeva izsolē, lai segtu parādus.
Marks Tvens. Semjuels Klemenss, pazīstams arī kā Marks Tvens, bija slavens rakstnieks. Viņam bija gluži solīdi ienākumi kā Misisipi liellaivas stūrmanim (ap 155 000 dolāru gadā mūsdienu naudā), turklāt rakstīšana viņam ienesa pat vēl vairāk. Ar tādiem ienākumiem nevajadzētu rasties nekādām problēmām vai ne? Tā pelnot taču varētu dzīvot līdz mūža galam.
Kas nogāja greizi? Viņš naudu zaudēja vēl ātrāk nekā uz mačetēm breiku dejojošs hemofīliķis asinis. Semjuels bija spēlmanis pēc dabas, un mēdza investēt naudu dažādos pasākumos. Par nelaimi, viņam nebija nekādas dižās sajēgas par biznesu. Viņš zaudēja 4 miljonus dolāru mūsdienu naudā, investējot tādos stulbos izgudrojumos kā mazuļu gultu skavas (paredzētas potenciāli smacējošu palagu saspraušanai) un rakstāmmmašīnā, kas novecoja pāris gadu laikā. Viņš pat uz vairākiem gadiem pameta novārtā izcilā romāna "Haklberijs Fins" rakstīšanu, lai pievērstos bērnu spēles izgudrošanai.
Fināls. Tvens ļoti bieži sūdzējās savam izdevējam, ka viņam neesot ne penija pie dvēseles. Jeb kā viņš pats teica: "Oktobris ir viens no visbīstamākajiem mēnešiem spekulēšanai ar akcijām. Pārējie ir jūlijs, janvāris, septembris, aprīlis, novembris, maijs, marts, jūnijs, decembris, augusts un februāris."
MC Hammer. Ticiet vai nē, bet 90-to gadu sākumā viņš bija viens no pelnošākajiem reperiem. Viņš uzstādīja albumu pārdošanas rekordus, koncerti vienmēr bija izpārdoti un neviens neapšaubīja viņa apģērba izvēli. Savas karjeras zenītā viņam piederēja 49 miljoni dolāru. Pat ja viņš vairs nerepotu, viņam taču nenāktos ciest trūkumu, vai ne?
Kas nogāja greizi? Viņš gluži vienkārši izgāja no modes. Tādi gangsta reperi kā Dr. Dree viņam gluži vienkārši lika izskatīties smieklīgam. Vienam no viņa albumiem bija tik augstas producēšanas izmaksas, ka pat tā pārdošana 3 miljonos eksemplāru nesedza zaudējumus. Bet tik un tā, viņam taču vēl bija viņa 49 miljoni, vai ne? Bija tikai tāds sīkums - MC Hammer algoja 200 cilvēku ar kopējo algu 6,8 miljoni dolāru gadā. Viņš varbūt pat būtu varējis to pavilkt kādu laiku, ja vien nebūtu nopircis hauzīti par 20 miljoniem kalnos pie Sanfrancisko līča. Vairāk kā 4000 kvadrātmetru lielajā mājā bija itāļu marmora grīdas, boulinga celiņi, ierakstu studija, kinoteātris ar 33 sēdvietām, divi peldbaseini, tenisa korts, beisbola laukums, garāža 17 mašīnām un tualete no tīra zelta (bez jokiem!).
Fināls. Viss beidzās 1996. gadā, kad viņš iesniedza bankrota pieteikumu. MC Hammer parādi sasniedza 13,7 miljonus dolāru. Savās aprindās viņš kļuva bezmaz vai par apsmieklu. Taču viņš nav padevies, un vēl joprojām repo.
Deniss Kozlovskis. Viņš uzsāka strādāt Tyco tirdzniecības korporācijā 1975. gadā un 1997. gadā beidzot uzkalpojās līdz izpilddirektora postenim. Pēc nokļūšanas virsotnē čalis sāka ātri pelnīt - viņš saņēma atalgojumu proporcionāli kompānijas peļņai. Viņa vadībā kompānijas peļņa pieauga vairākas reizes un viņa atalgojums no 8,8 miljoniem 1997. gadā pieauga līdz 170 miljoniem 1999 gadā.
Kas nogāja greizi? Viņš atklāja, ka vienīgā lieta, kas ir vēl foršāka par 170 miljonu peļņu, ir neiztērēt no šīs naudas ne centa, bet gan likt par visu maksāt kompānijai. Iesākumā viņš uzrīkoja savai sievai ballīti Sardīnijā seno romiešu stilā, ar togās ģērbtām apkalpotājām, privātu Džimija Bafeta koncertu un Dāvida statujām pilnā augumā no ledus, kas čurāja augstākā labuma vodku. Tas nekas, ka viss šis pasākums izmaksāja vienu miljonu dolāru - viņš to noformēja kā darbinieku ballīti un samaksāja ar kompānijas naudu. Bet tas vēl tikai uzdzina apetīti - pēc tam Deniss par 19 miljoniem kompānijas naudas nopirka sev dzīvokli Ņujorkā un vēl par papildus 11 miljoniem to iekārtoja. Vai viņš pārmaksāja par iekārtošanu? Te ir saraksts:
$6,000 par dušas aizkariem
$6,300 par šujampiederumu groziņu
$17,100 par pārnēsājamu tualetes piederumu kasti
$2,200 par pulēta metāla papīrgrozu
$2,900 par mēteļu pakarināmajiem
$5,960 par diviem palagu komplektiem
$1,650 par piezīmju grāmatiņu
$445 par adatu spilventiņu
$15,000 par suņu lietussargu statīvu (netika norādīts, vai tas bija tikai ieturēts tādā stilā vai arī patiešām bija domāts suņu lietussargiem)
Taču arī ar šo Deniss vēl neapstājās.Viņš pasūtīja divas jahtas par 16 un 20 miljoniem dolāru un pamanījās nopirkt pat māju Floridā par 30 miljoniem.
Fināls. Visbeidzot sekoja liktenīgā kļūda - viņš iegādājās 13 miljonus vērtas gleznas (Renuāru un Monē) un centās tās ievest valstī, nesmaksājot nodokļus. Kā bagātnieks tu drīksti darīt daudz ko - slepkavot prostitūtas, šņaukt kokaīnu un pat zagt no savas kompānijas, bet, Dieva dēļ, nemēģini apkrāpt valdību ar nodokļiem! Ieņēmumu dienesti, muita un policija viņu paņēma pie dziesmas zibens ātrumā un uzlika sodu vairāk kā miljons dolāru apmērā. Tad arī kompānijas akcionāriem un direktoru padomei beidzot atvērās acis. Denisu atlaida, iesūdzēja tiesā, konfiscēja viņa īpašumus un pieprasīja atlīdzināt visus zaudējumus ap 100 miljonu dolāru apmērā. Denisu notiesāja uz 8 līdz 30 gadiem cietumā. Ja ņem vērā, ka viņa ienākumi cietumā ir 1 dolārs dienā, tad parādu viņš būs nomaksājis kaut kad ap 275 980. gadu.