IQ žurnāls = 34
114
3
Mazuļi prot lasīt no lūpām - Kanādas zinātnieki noskaidrojuši , ka 4-6 mēnešus veci zīdaiņi pat , tad , kad nedzird izrunājam nevienu vārdu , spēj atšifrēt vai cilvēks runā viņa mātes valodā vai svešvalodā.Eksperiments pierāda , ka apgūstot valodu , zīdaiņi izmanto ne tikai dzirdi , bet arī citas maņas. Pētījumu veikusī zinātniece Vitnija Veikuma nosēdināja pie televizora 26 mazuļus. Pēc tam viņi izslēdza skaņu un parādīja ierakstu , kurā filma "Šreks" pārmaiņus tika lasīts zīdaiņu dzimtajā valodā un svešvalodā. Izrādījās , ka mainoties valodai , mazuļu uzmanība un ieinteresība ievērojami palielinās , kad filma tiek atskaņota dzimtajā valodā.
Kas ir miegs mūsu acīs? - Dzeltenie graudiņi mūsu acu kaktiņos no rītiem gluži vienkārši ir atkritumi. Tie sastāv no atmirušām šūnām un netīrumiem. Nomodā tie parasti izskalojas , bet miegā , acs ābolam kustoties , tiek pakāpeniski izstumti uz acs kaktiņu.
Reklāma
Iemīlēšanās ilgst divus gadus - No nevaldāmas iekāres līdz omulīgai pasēdēšanai pie TV sestdienas vakaros - lielākai daļai pāru attiecības attīstas tieši šādi , ja vien noturas tik ilgi. Pizas universitātes zinātnieki atraduši tam zinātnisku skaidrojumu. Tiem , kas tikko iemīlējušies , organismā ir augsts kaisles hormonu neitrofīnu līmenis , kas rada gandrīz eiforisku iemīlēšanās sajūtu. Tomēr , kā rāda itāliešu pētījumi , šis līmenis tāds nesaglabājas mūžīgi.Tas ir ļoti augsts iemīlēšanās sākumā , bet laikam ejot , tas pamazinās , jo cilvēks viens pie otra pierod un iepazīst arī negatīvās puses cilvēkam , kas mazina hormonu aktivitāti.
Kāpēc cilvēku bērni trokšņo ? - Cilvēki ir sabiedriska suga , kas vienmēr ir dzīvojusi baros. Tāpēc mums ir svarīga regulāra saziņa ar pārējiem bara locekļiem , lai izsteiktu savu noskaņojumu , un tas vislabāk izdarāms tieši ar skaņas palīdzību. Šī parādība novērojama arī mums līdzīgām sugām , piemēram , šimpanžu mazuļi tāpat ir ļoti skaļi. Dīvaini var šķist tas , ka cilvēku mazuļi daudz raud , turpretī dzīvnieku mazuļi parasti ir klusi. Patiesībā daudzi pētījumi liecina , ka atstājot mazuļus mierā , tie drīz vien apklust. Vairums pētnieku uzskata , ka šāda tipa uzvedība mūsos ir saglabājusies kopš laika , kad bijām klaiņojoši bara dzīvniek: ja kāds tika pamests vien , viņa paša ziņā bija piesaistīt sev uzmanību , lai viņu atrastu. Bet , ja ar to neveicās , labāk bija klusēt , lai nepievilinātu plēsējus.
Kāpēc daži cilvēki baidās no tumsas ? - Bailes ir viena no vissenākajiem cilvēka psiholoģiskajiem aizsargmehānismiem , kas nodrošina ātru reakciju briesmu brīžos.Bailes liek ķērmenim just trauksmi tā , ka esam gatavi vai nu ātri bēgt , vai uzbrukt.Problēma slēpjas apstāklī , ka ne vienmēr varam objektīvi izvērtēt draudus , kas izraisa bailes. Piemēram , tumsā šī spēja ir visai apgrūtināta , tādēļ briesmas parasti pārvērtējam. Mūsu maņu orgāni nakts laikā darbojas neefktīvi , jo kā suga esam pielāgojušies dzīvei gaismā. Tāpēc rodas grūtības izlemt , vai tumsā apkārt mums tiešām slēpjas briesmas vai lamatas.