Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
227

Šķita, ka nāve nekad nespēs uzveikt izcilo mākslinieku, taču 1926. gada 31. oktobrī tas notika, atstājot aiz sevis jautājumus, kas līdz pat mūsdienām nodarbina cilvēku prātus.

nbspĒriks Veiss piedzima... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
1.

 

Ēriks Veiss piedzima 1874. gada 24. martā Budapeštā un devās uz ASV četrus gadus vēlāk, kad kopā ar māti un četriem brāļiem tur nokļuva ar kuģi.  Savu karjeru Hudini, kurš šādu vārdu pieņēma par godu franču burvju māksliniekam Žanam Ežēnam Robēram-Udēnam (Jean Eugène Robert-Houdin), uzsāka jau 9 gadu vecumā. Viņš kļuva zināms kā ''rokudzelžu karalis'', daudzi viņu apbrīnoja par spēju izkļūt no dažādām vietām un situācijām. Viens no slavenākajiem trikiem bija ''ķīniešu ūdens moku kambaris'', kurā Hudini tika ievietots noslēgtā ūdens tvertnē. Viņam tika dotas divas minūtes izbēgšanai, ko viņš par prieku skatītājiem arī paveica. Hudini savas harizmātiskās personības dēļ ātri vien ieguva slavu.

nbsp1926 gada sākumā Hudini... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
2.

 

1926. gada sākumā Hudini devās tūrē, izpildot savus priekšnesumus un baudot gadiem ilgo slavu, taču, kad viņš to atkārtoja rudenī, nekas neizdevās kā plānots. 11. oktobrī viņš, izpildot iepriekš minēto triku, salauza potīti, tomēr, spītējot ārsta norādījumiem, turpināja uzstāties un devās uz Monreālu, kur prestižajā Makgila universitātē vadīja lekciju par krāpšanu, ko veic mediji (tie, kuri izsauc garus). Pēc lekcijas viņš draudzīgi aprunājās ar studentiem, starp kuriem atradās arī Semjuels Smilovičs, kurš bija uzskicējis Hudini. Mākslinieku tas pārsteidza tik ļoti, ka viņš Smiloviču uzaicināja atnākt uz teātri 22. oktobrī, lai uzzīmētu Hudini portretu.

22. oktobrī Smilovičs kopā ar savu draugu Džeku Praisu ieradās apciemot Hudini. Vēlāk viņiem pievienojās Džoselins Gordons Vaitheds, kurš arī bija students. Kamēr Semjuels zīmēja portretu, Vaitheds aprunājās ar Hudini. Viens no sarunas tematiem bija Hudini spēks, tādēļ Vaitheds vēlējās uzzināt, vai mākslinieks tiešām spēj izturēt visspēcīgāko sitienu pa vēderu. Praiss vēlāk izteicās, ka Hudini atbildējis, ka viņa vēders spēj izturēt daudz...  Tad Vaitheds vairākas reizes spēcīgi iesitis pa Hudini vēderu, pirms tam saņēmis atļauju to darīt. Vaitheds paspēja izdarīt vismaz četrus sitienus, līdz Hudini lūdza viņu pārtraukt. Izskatījās, ka viņš pacieš lielas sāpes. Hudini izteicās, ka negaidīja tik pēkšņus sitienus, tādēļ nebija sagatavojies. Vakarā viņu pārņēma neciešamas sāpes.  

nbspNākamajā dienā Hudini ar... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
3.

 

Nākamajā dienā Hudini ar vilcienu devās uz Detroitu. Viņš lūdza, lai tur viņu sagaida un izmeklē ārsts. Ārsts viņam konstatēja akūtu apendicītu un teica, ka nekavējoties jādodas uz slimnīcu, taču teātris jau bija pārdevis biļetes 15000$ vērtībā. Hudini teicis: ''Es piedalīšos šajā šovā, ja tas būs mans pēdējais.'' Viņš uzstājās, neskatoties uz to, ka viņam bija 40° temperatūra. Tika pat izmantoti ledus maisiņi, lai atvēsinātu mākslinieku pārtraukumu laikā. Skatītāji atminējās, ka Hudini zaudēja samaņu priekšnesuma laikā, tādēļ nav brīnums, ka trešā cēliena sākumā šovs tika pārtraukts. Hudini gan joprojām atteicās doties uz slimnīcu, līdz viņa sieva piespieda viņu to darīt.

Tika izsaukts viesnīcas ārsts, kuram sekoja personīgais ārsts, kurš pārliecināja Hariju doties uz slimnīcu trijos naktī, kur viņam tika veikta operācija. Lai arī apendikss tika izoperēts, Hudini vilcināšanās dēļ tas bija plīsis, kas izraisīja vēderplēves iekaisumu. Infekcija turpināja izplatīties visā ķermenī. Mūsdienās cilvēkus šādos gadījumos ir iespējams izārstēt ar antibiotikām, taču tobrīd nepieciešamie medikamenti vēl nebija atklāti. Hudini tika veiktas vēl divas operācijas, un viņam ievadīja eksperimentālu serumu. Lai arī sākumā šķita, ka viņš atgūstas, veselības problēmas ātri vien atgriezās, un Halovīnā Hudini nomira savas sievas rokās. Viņa pēdējie vārdi bija: ''Es sāku nogurt un nespēju vairs cīnīties.''

Mākslinieks tika apglabāts ebreju kapos, un viņu aizsaulē pavadīja 2000 cilvēku. 

nbspHudini nāvi ieskāva gari... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
4.

 

Hudini nāvi ieskāva gari, seansi un spoks vārdā Valters. Lai to izprastu, nākas atgriezties viņa dzīvē. Viena no Hudini kaislībām bija spirituālisma atmaskošana. Viņš izpildīja dažādus trikus uz skatuves, taču nevienu no tiem nesauca par maģiju. Viņam bija savs ekipējums, kas nepieciešams priekšnesumu izpildei. Trikus viņš izpildīja ar ''odziņu'', kas bija vajadzīga, lai pārsteigtu skatītājus. Varētu pat teikt, ka Hudini vairāk bija kā inženieris, nevis burvju mākslinieks. 

Spirituālisms 20. gadsimta 20. gados bija sasniedzis savu lielāko popularitāti, kas bija saistīts ar to, ka miljoniem cilvēku gāja bojā Pirmā pasaules kara vai spāņu gripas dēļ. Daudzās nāves satrieca pasaules iedzīvotājus, tādēļ šī bija iespēja mirušos kaut daļēji atgriezt dzīvē. Kopā ar spirituālismu parādījās daudz mediju - cilvēku, kuri kļuva populāri savas šķietamās spējas sazināties ar mirušajiem dēļ. Viņi pielietoja dažādus paņēmienus, lai apmānītu cilvēkus un liktu viņiem ticēt, ka mediji ir apveltīti ar īpašām spējām. Hudini nevarēja izturēt to, ka cilvēki tiek apkrāpti. Dzīves atlikušos gadus viņš veltīja tam, lai atklātu pēc iespējas vairāk krāpnieku.

Vienā no slavenākajiem atmaskošanas gadījumiem Hudini apmeklēja divus seansus ar Bostonas medija Minas Krendonas, kuru viņas sekotāji mēdza saukt par Mārdžoriju, piedalīšanos. Viņa apgalvoja, ka spēj likt parādīties viņas mirušā brāļa Valtera balsij. Krendona būtu ieguvusi naudas balvu 2500$ apmērā, ja spētu pierādīt savas spējas sešu cilvēku komitejai, kas sastāvēja no cienījamiem zinātniekiem, piemēram, no Hārvardas. Lai nepieļautu to, ka Krendona iegūst šo balvu, viņš 1924. gadā apmeklēja divus seansus, kas ļāva viņam atklāt to, kā viņa apmāna cilvēkus. Viņš to aprakstīja bukletos, papildinot tos ar zīmējumiem, kuros bija attēlots, kā, viņaprāt, cilvēki tiek pārliecināti ticēt viņas spējām. Šos mediju trikus Hudini dažkārt parādīja arī savos šovos, izraisot smieklus.

Krendonas atbalstītājiem gan bija vienalga, un 1926. gada augustā Valters paziņoja, ka Hudini būs prom līdz Halovīnam... Tā arī notika. 

nbspSpirituālistiem... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
Attēls no: www.pinterest.com
5.

 

Spirituālistiem šķita, ka Hudini nāves sakrišana ar Valtera paziņojumu pierāda viņu reliģijas efektivitāti. Citos tas izraisīja aizdomas, ka tieši mediji ir vainojami mākslinieka nāvē, turklāt Vaitheds bijis tajā iesaistīts. Viņi domāja, ka Hudini ticis noindēts, taču tam nebija pierādījumu.

Interesanti, ka Harijs ar savu sievu Beatrisi jeb Besu bija noslēdzis vienošanos, ka tas, kurš pirmais dosies aizsaulē, centīsies ar otru sazināties no turienes, lai pierādītu, vai spirituālisms ir īsts. Besa nākamajās deviņās Halovīna naktīs mēģināja sazināties ar mirušo vīru, bet bez panākumiem. Desmit gadus pēc Harija nāves viņa noturēja pēdējo seansu. Viņas vīrs tā arī nekad neparādījās.

''Mana pēdējā cerība ir pazudusi. Es neticu, ka Hudini var atgriezties pie manis vai kāda cita. Pēc uzticīgas Hudini desmit gadu vienošanās izpildes, pēc visu veidu mediju un seansu izmantošanas es tagad ticu, ka sazināšanās ar gariem jebkādā veidā ir neiespējama. Es neticu, ka spoki vai gari eksistē. Es godbijīgi izslēdzu gaismu. Arlabunakti, Harij.''

Besa pārtrauca centienus sazināties ar Hariju, bet cilvēki gan to nedarīja - katru gadu Halovīnā grupiņa entuziastu mēģina sazināties ar jau sen aizgājušo mākslinieku. ''Viņi parasti izveido apli, sadodas rokās un saka, ka ir Hudini draugi. Viņi jautā pēc kādas zīmes, ka viņš viņus dzird. Tad viņi gaida piecas minūtes vai pusstundu, un nekas nenotiek,'' sacīja kāds amatieru burvju mākslinieks, kurš apmeklēja seansu Ņujorkā 20. gadsimta 40. gados. 

nbspKādēļ gan Hudini nomira... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
6.

 

Kādēļ gan Hudini nomira? Jautājums ir par to, vai Vaitheda sitieniem ir saistība ar Hudini veselības problēmām. 1926. gadā tika uzskatīts, ka šie sitieni izraisīja apendiksa plīsumu, taču mūsdienu medicīnas sabiedrība šo jautājumu uzskata par ļoti diskutablu. Iespējams, ka sitieni tiešām ir vainojami, taču tikpat labi tā vienkārši ir sakritība. Pierādījumi liecina, ka mākslinieka nāves iemesls ir visai ikdienišķs, taču Hudini noteikti zināja, kā ikdienišķo padarīt dramatisku.

nbspHudini demonstrē kā... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
Attēls no: www.express.co.uk
7.

 

Hudini demonstrē, kā mediji var ar kājas pirkstu palīdzību pazvanīt zvanu seansa laikā.

nbspPēdējais Besas... Autors: Sūrais jātnieks Harijs Hudini - vīrs, kurš spēja izbēgt no visa, izņemot nāves
8.

 

Pēdējais Besas mēģinājums sazināties ar vīru. Attēlā redzami rokudzelži, kurus mācēja atslēgt tikai Hudini.

0
227
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [1]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Banančiks00 avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Bots
  Banančiks00 19.10.19 20:27
0
0