52. Lielais Smogs bija spēcīgs gaisa piesārņojums, kas pārklāja Londonu, Anglijā 1952. gada decembrī. Ilgais laika periods, kurā pastāvēja liels augstums savienojumā ar anticiklonu un bezvēja stāvokli, lika londoniešiem dedzināt vairāk ogles nekā parasti, lai noturētu sevi pie siltuma. Pēckara iekšzemes ogles parasti bija zemas kvalitātes, sēra paveidā, kas pavairināja sēra dioksīda klātbūtni dūmos.
Great Smog kills2
44
1
Tur arī atradās vairākas uz ogļu dedzināšanas enerģijas darbinātas rūpnīcas. Papildus bija arī piesārņojums un dūmi no automobiļu satiksmes- pārsvarā no dīzeļdegvielas autobusiem, kas nesen sāka aizstāt elektrisko tramvaju sistēmu- kā arī no citiem industriāliem un komerciāliem avotiem. Vēji arī esot pūtuši smagus gaisa piesārņojumus pāri Anglijas kanālam no Eiropas apdzīvotajām vietām.
4.decembra anticiklons virs Londonas radīja temperatūras inversiju, kas ar aukstā un siltā gaisa palīdzību izveidoja slāni, kurš noturēja smacīgo gaisu. Rezultātā migla sajaucās ar skursteņa dūmiem un satiksmes transportu izmešiem no kuriem sacēla spēcīgu smogu, kas palika pilsētā. Arī vēja retums neizkliedēja piesārņojumu.
Reklāma
Migla pastāvēja vēl vairākas nedēļas, un to laikā tika ziņots par vairāk nekā 4000 nāves gadījumiem. Pārsvarā mirušo cilvēku bija ļoti jauni vai vecāku gadu gājumu, vai tie, kam bijušas kādas elpošanas problēmas. Lielākā daļa nāves izraisītāju bija elpošanas trakta inficēšanās, ko izveidoja elpošanas orgānu pūžņošana no spēcīgā smoga. Smogs ne vien bija ārpus durvīm, bet biezais un neelpojamais gaiss nokļuva arī cilvēku mājās.
Lai gan Londona bija pieradusi pie biezām miglām, šajā gadījumā tā pastāvēja ilgāk un bija biezāka par jebkuru iepriekš redzētu. Redzamība smogā bija līdz dažiem jardiem, kas braukšanu radīja neiespējamu.
Reklāma