Gladiatori bija personas, kas iesaistījās cīņā par nāvi, lai izklaidētu sabiedrību. Par gladiatoriem bieži vien kļuva vergi, kuri bija izdarījuši ļoti smagus pārkāpumus kā bandītisms, zagšana, ļaunprātīga dedzināšana, nodokļu nemaksāšana vai sacelšanās pret savu saimnieku. Par visu laiku zināmāko gladiatoru tiek uzskatīts Spartaks, kurš krita gūstā karā ar romiešiem. Vārds, gladiators, cēlies no latīņu vārda, "gladius", kas nozīmē zobens. Vairums no gladiatoriem izmantoja zobenu kā vienu no svarīgākajiem aizsardzības līdzekļiem.
Gladiatoru specializācija: Retiarius bruņojums- garš trīsžuburis,duncis,kreisās rokas un pleca bruņas,tīkls.Raksturojums-Retiarijs bija vismazāk aizsargāts, lai gan viņam bija bruņas, kas aizsargāja kaklu un kreiso plecu. Viņa priekšrocības bija ātrums un kustīgums. Retiarijs parasti centās sagūstīt pretinieku ar tīklu un tad dūra ar trīsžuburis gārā kātā.
Scissor(uzšķērdējs) :bruņu cepure,ķēžu bruņas,roku bruņas,nazis pusmēness formā.
Par skisoru dēvētais gladiators ar pusmēness formas nazi pie kreisās rokas bruņām bija ļoti bīstams pretinieks. Šis nazis bija abpusēji griezīgs, ar to varēja gan durt, gan šķelt. Skisoram nebija vairoga, toties ļoti smagas ķēžu bruņas , kas kopā ar roku bruņām padarīja viņu par smagāko starp visiem gladiatoriem. Tāpēc viņš, cīnoties arēnā, ātri nogura.
Hoplomachus(dūrējs):bruņu cepure,mazs,apaļš vairogs,šķēps,duncis,kāju un roku bruņas.
Gladiatoru, ko dēvēja par hoplomakusu, priekšrocība bija šķēps, kas derēja gan duršanai, gan mešanai. Savukārt mazais vairogs nenodrošināja labu aizsardzību. Reizēm gladiators cīņas laikā pazaudēja šķēpu un tad bija spiests turpināt cīņu tikai ar dunci.
Thrax(glūņa):bruņu cepure,kāju sargi, vairogs,zobens un roku bruņas.
Traksam bija īpašs, izliekts zobens, ar kuru varēja sasniegt pretinieku vietās, kur nebija iespējams piekļūt ar taisno zobenu. Taču ar mazo vairogu nevarēja efektīvi aizsargāt kājas. Tāpēc viņš valkāja ļoti augstus kāju aizsargus - no potītes līdz augšilbam. Traksa bruņucepuri greznoja greifa figūra.
Murmillo (bruņu dūre):brunūcepure,roku un kāju bruņas,zobens,liels vairogs.
Murmilons bija viens no vissmagāk bruņotajiem gladiatoriem. Viņa ovālais vairogs bija izliekts un tāpēc labi aizsargāja ķermeni no sāniem. Taču tāda vairoga nēsāšanai vajadzēja daudz spēka. Šādi bruņots gladiators parasti cīnījās ar traksu, tad skatītāji dzīvi apsprieda dazāda vaira vairoga priekšrocības. Imperators Domiciāns, kam ļoti patika murmiloni, reiz lika sakropļot kādu skatītāju, kurš parāk dedzīgi bija paudis sajūsmu par traksu.
Eques(jātnieks):zirgs,bruņu cepure,plecu bruņas,apaļš vairogs,šķēps, zobens.
Jātnieks zirgā jeb eques ievadīja dienas cīņas arēnā. Šis gladiators iesāka cīņu zirgā, bet vēlāk, kad bija aizmetis savu šķēpu, ar zobenu cīnīgās kājiniekos. Viņa priekšrocība bija zirga ātrums un iespēja nogalināt pretinieku no liela attāluma ar šķēpa metienu. Tomēr jātnieks bija slikti aizsargāts, jo trūka, piemēram, kāju aizsargu. Tāpēc viņš paļāvās uz savu ātrumu un veiklību.