33

 213  6

Mūsdienās var atrast daudz un dažādas liecības par dzīvi Padomju Savienībā. Kādu laiku atpakaļ sociālajā tīklā «Facebook» tika publicēta galerija ar fotogrāfijām no Padomju Savienības laikiem. Šajās fotogrāfijas ir redzamas garās rindas, cilvēki, veikali un daudz kas cits.

«Facebook» lapas «Lennartnerism» īpašnieks vai censonis šīs fotogrāfijas ir atradis kādā cienījamā Krievijas vēstures portālā. Viņš apgalvo, ka šīs fotogrāfijas nav pārspīlējums, jo tāda bija dzīve PSRS.

«Raksturojot dzīves līmeni Padomju impērijā, britu vēsturnieks Tonijs Džads (Tony Judt, 1948-2010) rakstīja, ka «1979. gadā pircējam Vašingtonas apgabalā būtu jāstrādā 12,5 stundas, lai varētu iegādāties vispārējo «grozu» ar pamata pārtiku (desas, piens, olas, kartupeļi, tēja, alus un tā tālāk). Tāds pats grozs «maksātu» 21,4 darba stundas Londonā, bet Maskavā 42,3 – par spīti augstajai subsīdiju pakāpei». Protams, jāatceras, ka Padomijas cilvēkiem šīm darba stundām vēl bija jāpieskaita stundas, kas tika pavadītas, meklējot šos produktus, stāvot rindās. Ekonomiski PSRS varēja raksturot kā tipisku petrokrātiju – tā balstīja savu neefektīvo ekonomiku, pārdodot naftu, gāzi un citus dabas resursus. Tas beigās to padarīja pilnībā atkarīgu no šo resursu cenām pasaules tirgos. 80. gados, kad naftas cena burtiski nogāzās, situācija kļuva pavisam kritiska,» rakstīts galerijas ievadā.

Apskati foto!

« 1  2  3 »

Komentāri 33

0/2000
Salīdzinot ar šodienas pārbagātību tie laiki varbūt izskatās briesmīgi bet visi bijām apģērbti un paēduši. No bērnības palikušas tikai pozitīvas un gaišas atmiņas! Tajā tālajā laikā cilvēki bija sirsnīgāki un atvērtāki!
 30  4 atbildēt

Kā man patīk teikt- katrai medaļai ir divas puses. Vieni saka, ka tika uzbūvētas rūpnīcas, es saku, ka viņas nebija spējīgas konkurēt ar pārējo pasauli - tika ražoti visādi brāķi- apskatamies šodienas Krieviju un viņu Ladu-ir taču saglabāta Bet es zinu Ford-Vairogs, kuru, protams, padomes likvidēja.

Izlasīju argumentu, ka "Tajā tālajā laikā cilvēki bija sirsnīgāki un atvērtāki" - varbūt. Tikai nav īsti skaidrs, kur pēkšņi visi tie sirsnīgie un atvērtie pazuda. Es teiktu, ka visi mainās (izņemot ēzeļus) - kurš tad vainīgs, ka mēs paši mainījāmies uz slikto (?) pusi un kurš vainīgs, ka tagad nemainamies uz labo? - paši vien esam tādi, kādi esam. Un, ja godīgi - padomija mūs kā reiz iespaidoja un mēs ieguvām tādas iemaņas, kā slinkums, dzeršana, zagšana (kurš nav no darba ko stiepis mājās?). Par lamāšanos krieviski arī vajag atgādināt? Manas domas - ja nebūtu to 50 gadu padomijā - mēs nedzīvotu paradīzē. Bet labāk, kā tagad, varbūt Somijas līmenī, noteikti. Lūk to nedrīkst aizmirst - visu, ko mēs "ieguvām" no padomijas, nevis to, ka "nemaz jau tik slikti nebija". Dažiem.

 22  0 atbildēt

Padomju laiki. Kāds vecītis arestēts par to, ka tirgus laukumā pie kvasa mucas izraisīja nekārtības. Miliči šo nu pratina:

"Kādēļ izraisījāt nekārtības?"

"Da nekādas nekārtības neizraisīju, vienkārši gribēju ļaudis ar kvasu pacienāt."

"Jums laikam daudz naudas. Nozagāt?" 

"Nē, pensiju saņēmu un pa gadiem šo to sakrāju. Man visas kvītis ir."

"Tad dumjš esat?"

"Nē, man ir psihiatra izziņa, ka esmu vesels."

"Nu tad kāpēc? Izstāstiet visu, kā bija!"

"Redziet, avīzēs visu laiku stāsta un stāsta jau kuro gadu, kā mēs ceļam komunismu. Skaidra lieta, tādu uzcelt nav viegla padarīšana, tāpēc es tā padomāju - jūs, jaunie, vēl to visu pieredzēsiet, bet es savos gados gan vairs diez vai. Tad nu sagribējās man jel reizi pirms miršanas redzēt, kāds tad īsti tas komunisms izskatīsies. Aizgāju pie kvasa pārdevēja, samaksāju šim 300 rubļus par visu, un sāku dalīt kvasu par brīvu, kā jau komunismā pienāktos. Ļaudis sākumā brīnījās, tad sanāca pulkā skaitā. Sākumā viss bija mierīgi, bet tad daži atskrēja ar burkām un spaiņiem, citi sāka līst bez rindas, sākās grūstīšanās un beigās izcēlās pamatīgs kautiņš. Tad atnācāt jūs un mani arestējāt. Tā nu, zēni, spriediet paši, vainīgs es vai nē, bet vismaz nu es varu droši mirt, to komunismu vismaz vienreiz redzējis!"

 18  0 atbildēt

Tie kas saka ka padomijā sacēla jaunas rūpnīcas- nosauciet kuras..  RAF, un Olaines ķīmisko rūpmīcu.. - visas pārējās jau bija.. 

pie tam PILNĪGI visas rūpnīcas lielāko daļu ražoja armijas vajadzībām.. 

Pirmskara Latvijā ražoja pilnīgi visu- man grūti būs nosaukt ko neražoja (neskaitot kautkādu pilnīgu eksotiku).. tāpēc apgalvot ka sacēla rūpnīcas ir diezgan muļķīgi.. 

 18  1 atbildēt
22.Viktors Cojs
 10  0 atbildēt

Te kaut viens ir kas redzējis tos laikus vai tikai sīkpirži? Fotogrāfijas varbūt arī visas ne LPSR taču te arī līdzīgas varētu salasīt. Agrākie , jaunības laiki vienmēr tiek uztverti mazliet ar nostaļģiju, atceroties labo, aizmirstot negatīvismu. Bet patiesībā bija riebīgi, stulbi un dziļi pretīgi. Vienkārši cilvēks pierod un pieņem apstākļus kādi tie ir un beigās liekas ka tā arī var. Arī tagad cilvēkos daudz kas sēž no tiem laikiem.

 10  0 atbildēt
Paldies Dievam cilvēki var nopirkt jebko mūsdienās
 8  1 atbildēt
14. Pieskarsies un tevi aizsūtīs uz gulagu?
 6  0 atbildēt

Var diskutet ilgi un dikti,ka cik un kapec bija .Te bildes acimredzot krievija radita, mums ta gluzi nebija.Bet vienu gan deretu atcereties ,uz Latviju(pirmo)naca polji un lietuviesi pelnities,uz Igauniju somi... Ja iztiktu bez nelugtiem cieminiem savulaik,tagad VARBUTari mes dzivotu ka Eiropiesi . 

 6  0 atbildēt

Prasīju savai mammai kā bija dzīvot tādā laikā un viņa atbildēja, ka viņai patika. Patika, jo bija kārtība. Kārtība tādā ziņā, ka katrs zināja savu vietu. Neviens nelecās. Katrs zināja ko drīkst un nedrīkst darīt. Katrs zināja sekas. Mūsdienās visi dara ko grib un tā rodas problēmas. 

 4  1 atbildēt

Nav neviena bildīte no LPSR dzīves. Kāpēc? Tāpēc, ka šeit nebija paradīze, bet bija krietni labāk.

Pietiekami esmu pabijis mūsdienu 'ārzemēs', un ziniet, jaunajā 'savienībā' dzīvo krietni labāk, kā šeit Latvijā. Kāpēc?

Iespējams tieši tāpēc parādās šādi raksti, lai noslēptu patiesību.

 4  2 atbildēt

P/s neliels jautajums ! 

Kapec Tavu prat visi sabiedroti kara beigas tomer apvienojas un kopigiem spekiem bombardeja Berlini nevis Maskavu ? Kapec negaja paliga Vacijai jau tad kad krievi vaciešus atspieda no Ļeņingrads ! Nu butu tak pa visiem tos komunistus nožmieguši - ne ? 

A varbut pasaules varenie pareķinaja ka Hitlers , ar saviem planiem ,  tomer bistamaks par komuņagam ? 

A ?  

 2  1 atbildēt
Es Ziepene stradaju 8h diena, bet 4 aiziet uz autobusu. Pa vienu dienu nopelnu edienam uz menesi.
 0  0 atbildēt

Atkal kartejie mesli izrauti no kopeja teksta ! 

Ja jau tik slikti bija - kapec visi kas toreiz dzivoja nav bada nomiruši un nestaigaja bez zeķem ! 

Kapec dzimstiba parsniedza mirstibu ? 

Likšu minusu ! Jo tie laiki ir aizgajuši , un tā valsts ir mirusi ! 

Bet par mirušajiem - vai nu labu vai neko ! 

 14  15 atbildēt