Fakti, fakti, fakti ... tie mūs nespēj atstāt vienaldzīgus . Tie ieinteresē, kaitina, rada šaubas un neticību, suģestē.
Faktu virpulis I4
Bieži bērnus un arī jauniešus redzam braukājam ar skrituļslidām. Tas ir izcils atpūtas veids. Taču, vai zināt, kad un kas izgudroja pirmās skrituļslidas ? 1760. gadā beļģu mūzikas instrumentu meistars Jons Jozefs Merlins izgudroja vienrindas skrituļslidas, ar kurām vieglāk pārvietoties pa nelīdzenu virsmu.
Kas Senajā Romā valkāja sandales? Pēc seniem zīmējumiem pētnieki izsecinājuši, ka senāk zirgi nav bijuši apkalti, bet viņu kājas bija tērptas īpašās no ādas un dzelzs izgatavotās sandalēs, kas varētu būt pakavu priekšteces.
Un nu esam pie kārbiņas, kurās atrodas ķīniešu galda piederumi - kociņi, kurus izmanto jau ļoti sen. Izziņas avoti min, ka jau 5000 gadus atpakaļ, taču sākotnēji tie bijuši garāki un prāvāki un izmantoja ēdiena maisīšanai. Mūsdienās tiem ir plašāks pielietojums. Tie izgatavoti no dažādiem materiāliem. Vienreiz lietojamos izgatavoja no bambusa, bet visdārgākos - no sudraba.
Ikvienam mums ir ļoti cieti audu veidojumi - zobi. Taču dzīves ritumā tie bieži sagādā problēmas, līdz pat brīdim, kad tie jāaizstāj ar mākslīgiem zobiem vai protēzēm. Amerikas prezidentam Džordžam Vašingtonam ( 1732 - 1799) zobu protēzes bijas gatavotas pamatā no nīlzirga zobiem, taču gandarīts viņš par tām nebija. Pirmās zobu protēzes tika izgatavotas Ziemeļitālijā 700 g.p.m.ē. Līdz pat mūsu dienām saglabājusies protēze, kas gatavota no elastīga koka Buxus micraphulla un atrodas Tokijas muzejā.
1863.gadā pasauli pāršalc ziņa - Londonā sāk darboties pirmais metro. To veido 11 līnijas.Šodien līniju kopgarums sasniedz 402 km, darbojas 270 stacijas. 42 % atrodas pazemē. Londonas metro ir viena no garākajām metro sistēmām pasaulē.
Pirmo slimības lapu izsniedza 1554.gada 14.martā Skotijas karaliene Marija Stjuarte kādam ar podagru sirgstošam augstmanim.
Marokas sultāns Mavlajs Ismails Ibn Šarifs valdīja no 1672. - 1727.g. 1704.g. dati liecina, ka valdniekam bijušas 4 sievas un 500 mīļākās, kuras dzemdējušas viņam 888 bērnus - 548 dēli un 340 meitas. Sultāna haremā bērni dzima ik pēc 20 dienām. Taču saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem bērnu skaits bijis vairāk - 1171.
Neatņemama pārtikas sastāvdaļa ir kartupeļi. Kartupeļus La Bonotte audzē Francijas provincē Nuarmutjē. Tie tiek mēsloti ar jūras aļģēm un auyg tikai okeāna tuvumā. Gadā novāc ap 100 t šīs šķirnes kartupeļus. Maksā 500 eiro kg.