http://spoki.tvnet.lv/vesture/Fakti-kurus-skola-tev-neiemacis/705796
Fakti, kuri ļaus tev uzzināt ko jaunu!9
Kāpēc imperatora pili Pekinā sauc par "Aizliegto pilsētu"?
Ķīnas imperatoru piļu komplekss Pekinā ieguva nosaukumu Aizliegtā pilsēta, jo vienkāršais cilvēks tajā ieiet nedrīkstēja. Pilsētu bija ļauts skatīt tikai imperatora ierēdņiem, kalpotājiem un sargiem, kā arī dižciltīgajiem. Aizliegto pilsētu laikā no 1406. līdz 1420. gadam uzbūvēja pēc Minu dinastijas imperatora Džu Di pavēles. Viņš pārcēla galvaspilsētu no Naņdzjinas uz Pekinu. Imperatora pilsētas mērogi apliecināja, ka Ķīna uzskata sevi par pasaules centru. Leģenda vēsta, ka milzīgajā piļu kompleksā bija 999 ēkas ar kopumā 9999 ar pusi istabām. Puses istabas tāpēc, ka tikai debesu valdniekam drīkstāja būt 10 000 telpu. Pilsēta kalpoja par 24 imperatoru rezidenci, līdz 1924.gadā no tās padzina Ķīnas pēdējo imperatoru Asingoro Puji.
Kurš izgudroja matu laku?
Matu laka ir samērā jauns izgudrojums - tā parādījās tikai 20.gs. vidū. Priekšnosacījumus tam radīja norvēģu inženieris Eriks Rotheims, kurš pirms Otrā pasaules kara izgudroja aerosola flakonu. ASV kompānija "Chase Products Co" kā pirmā 1948. gadā sāka ražot matu laku, konkrēta izgudrotāja vārds gan nav zināms. Būtisku pavērsienu šī fiksējošā līdzekļa attīstībā deva Roberts Abplanalps, kurš 1953. gadā izgudroja masveida ražošanai piemērotu aerosola ventili.
Kurā sporta veidā sarīkoja pirmo pasaules čempionātu?
Francūzis Kleržē de Eldērs bija pirmais, kurš varēja lepoties ar pasaules čempiona titulu kādā sporta veidā. Kleržē de Eldērs, par kuru nekas nav zināms, vien tas, ka 1740. gadā uzvarēja pasaules čempionātā karaliskajā tenisā, sauktā arī par īsto tenisu. Šo titulu viņš saglabāja 25 gadus. Karaliskais teniss ir mūsdienu tenisa priekštecis ar vienu atšķirību: ar šo sporta spēli nodarbojās telpās un spēlē izmantoja gan sienas, gan griestus. Punktus piešķīra arī tad, ja bumbiņa iesita kādā no vairākiem caurumiem zāles sienās. Pasaules čempiona titulu karaliskajā tenisā izcīnīja 13 setos, mačs varēja ilgt pat trīs dienas.
Vai pirkstu nospiedumi mainās?
Pirkstu nospiedumu pamata rakstu nosaka katra cilvēka gēni, taču embrija attīstības laikā to ietekmē arī pirkstu asinsvadu, nervu un saistaudu augšana un nostiprināšanās. Ādas krokās pilnīgi nejauši veidojas dažādas sīkas detaļas, kuru dēļ pat vienas olšūnas dvīņiem ar vienādiem gēniem ir atšķirīgi pirkstu nospiedumi. Kad pirkstu nospiedumi pilnībā izveidojušies, dzīves laikā tie vairs nemainās. Ja cilvēks pēc negadījuma zaudējis pirkstu ādu, nospiedumi uz laiku pazūd, bet, ādai atjaunojoties, atkal izveidojas tādi paši kā iepriekš. Retos gadījumos pirkstu nospiedumi tomēr var mainīties vai pilnībā izzust. Piemēram, dažu ķīmijterapijas paveidu laikā pietūkst pacienta pirkstu galu āda un pirkstu nospiedumi pazūd. Parastie tie vēlāk atjaunojas, taču atsevišķiem cilvēkiem pazūd uz mūžu.
Kad sāka noteikt, kādi laikapstākļi būs laika apstākļi?
Pirmo zinātnisko laika prognozi 1950. gadā izstrādāja amerikāņu meteorologu un matemātiķu grupa. Viņi to paveica, izmantojot nesen izgudroto pirmo programmējamo datoru ENIAC. Zinātnieki lika lietā modeli, kuru jau 1922. gadā bija prezentējis matemātiķis un meteorologs Luiss Frajs Ričardsons. Viņš bija pārliecināts, ka laika apstākļus ir iespējams prognozēt, jo tos nosaka dabas likumi, kurus jāspēj matemātiski aprēķināt. Gadiem ilgi viņš pētīja vecus meteoroloģisko novērojamu pierakstus un izveidoja aprēķinu modeļus, balstoties uz gaisa spiediena un vēja mērījumiem. Taču veicamo aprēķinu apjoms bija tik liels, ka viņš nepaspēja izstrādāt laika prognozi dienai, pirms tā nebija pagājusi. Ričardsons bija aplēsis - lai varētu prognozes sagatavot laikus, viņam būtu nepieciešami 64 000 asistentu. Kad 1950. gadā laika prognozēšanu pamazām nodeva datoru ziņā, daudzie mērījumi veidoja pamatu prognožu veikšana.