Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
465

Rets raksts par sportu no manis. Atskats uz sešiem zināmākajiem F1 sacīkšu braucējiem, kuru dzīvības izdzisa sacīkšu trasē.

Rodžers Viljamsons... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
1.

Rodžers Viljamsons. 1973.gadā Nīderlandes Grand Prix izcīņā britu F1 pilots Rodžers Viljamsons no STP March Racing komandas gājā bojā vienā no traģiskākajām avārijām autosporta vēsturē. Sacīkstes astotajā aplī aiz viņa braucošais tautietis Deivids Purlejs redzēja kā Viljamsona vadītā formula saslīdēja (vēlāk tika noskaidrots, ka vainīgs bija kriesās priekšējās riepas bojājums), atsitās pret trases nožogojumu un apgāzās. Automobilis slīdēja pa trasi, un to pārņēma liesmas. Vēl bīstamāku situāciju darīja fakts, ka tas notika sacīkstes sākumā, un automobiļa bāka bija pilna ar degvielu. Deivids Purlejs nekavējoties apturēja savu automobili un metās palīgā Viljamsonam, kurš bija iesprostots zem degošā automobiļa. Diemžēl viena cilvēka spēkos nebija atgāzt atpakaļ degošo automobili, un, kā izrādījās, netālu esošos trases darbiniekus par palīgiem arī nevarēja saukt – bez pienācīga aprīkojuma būdami viņi mulsi noraudzījās, kā liesmas plosa automobili un zem tā gulošo braucēju. Tuvumā atradās tikai viens ugunsdzēšamais aparāts, kurš tādam daudzumam izlijušajas sacīkšu degvielas, protams, izrādījās stipri par mazu.  Vairāki šokēti sacīkšu skatītāji vēlējās doties palīgā, tomēr trases darbinieki viņus atturēja – sacīkste, neskatoties uz šausminošo avāriju netika apturēta, un skatītāju klātbūtne trasē varēja radīt jaunas bīstamas situācijas. Sacīkstei turpinoties, pavisam netālu esošā uzgunsdzēsēju automobiļa vadītājs nespēja laicīgi piebraukt avārijas vietai – braukt pretī lielā ātrumā joņojošu formulu straumei bija riskanti, tādēļ skatītāji vēl vairākas minūtes bija spiesti vērot dramatisko skatu, kamēr beidzot liesmas tika nodzēstas. Viljamsona dzīvību vairs nebija iespējams glābt. Vēlāk tika secināts, ka avārijas rezultātā britu pilots nebija guvis ievainojumus, nāve iestājās, nosmokot dūmos. Vēlāk Purlejs stāstīja, ka dzirdējis Viljamsonu kliedzam un saucam pēc palīdzības, tomēr, visi viņa pūliņi glābt savu tauteti bija nesekmīgi. Par drošsirdību un pašaizliedzīgo iesaistīšanos Viljamsona glābšanā, Purlejs tika apbalvots ar Džordža ordeni, tomēr nesaņēma gandarījumu par to.

Attēls no: www.befunky.com
Toms Praiss Velsietis Toms... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
2.

Toms Praiss. Velsietis Toms Praiss gāja bojā vienā no šaušalīgākajiem un amizantākajiem negadījumiem F1 vēsturē.  1977.gada Dienvidāfrikas Grand Prix brīvo treniņbraucienu laikā Praiss izrādījās ātrāks par visiem, ieskaitot pasaules čempionus Nikiju Laudu un Džeimsu Hantu. Sacīkšu laikā, 22.aplī, Praisa komandas biedra Renzo Žorži formulai radās tehniskas problēmas, kuru dēļ viņš bija spiests apstāties trases malā. Žorži formula aizdegās un divi trases māršali neskatoties uz to, ka sacensības noritēja pilnā sparā, nolēma pārskriet pāri trasei, lai nodzēstu liesmas. Toma Praisa vadītā formula atradās cieši aiz Hansa Joahima Staka formulas, Staks pamanīja abus pāri trasei skrienošos māršalus un izvairījās no viņiem, diemžēl Praiss nepaspēja noreaģēt un ar 270 km/h lielu ātrumu uztriecās virsū 19 gadīgajam māršalam Frederikam Jansenam Van Vūrenam. Van Vūrens uzlidoja augstu gaisā un viņa pamatīgi sakropļotais līķis piezemējās trases malā. Uguns dzēšamais aparāts, kas bija Van Vūrena rokās trāpija velsietim pa galvu, acumirklī nogalinot viņu. Trieciens bija tik spēcīgs, ka Praisa galva daļēji bija atdalīta no pārējā ķermeņa. Mirušā braucēja formula turpināja savu ceļu līdz ietriecās trases apmalē. Jansena Van Vūrena traumas bija tik smagas, ka viņš tika identificēts pēc tam, kad sacensību direktors bija uzskaitījis visus māršalus un viņš bija vienīgais, kurš iztrūka. Šo sacensību uzvarētājs bija Nikijs Lauda, viņš to dēvēja par lieliskāko uzvaru savā karjerā, bet kad viņš uzzināja par Toma Praisa nāvi viņš teica: "man vairs nav nekāda prieka". 2009.gada februārī, Praisa dzimtajā Ratinas pilsētā tika izveidots viņa piemiņai veidots memoriāls. 

Attēls no: www.befunky.com
Žils Vilnēvs Kanādiescaronu... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
3.

Žils Vilnēvs. Kanādiešu F1 sacīkšu braucējs Žils Vilnēvs bija viens no ikoniskākajiem šī sporta veida pārstāvjiem. Savas karjeras laikā viņš uzvarējā sešās Grand Prix sacīkstēs un izplenījās milzu atzinību par savu bezbailīgo un prasmīgo braukšanas stilu. Par spīti daudzajiem panākumiem, Vilnēvs nekad nekļuva par F1 čempionāta uzvarētāju, vistuvāk tam esot 1979.gada sezonā, kad kopvērtējumā viņš ieņēma otro vietu. Žils Vilnēvs gāja bojā 1982.gada Beļģijas Grand Prix kvalifikācijas braucienos, kad viņa Ferrari formula līkumā aizskāra Johena Massa formulas riepas un uzlidoja gaisā. Viņš tika izsviests no mašīnas un ar visu sēdekli, bet bez ķiveres, aizlidoja 50 metrus tālāk drošības tīklā. Pirmais mediķis ieradās 35 sekundes vēlāk, bet neko nespēa darīt, lai glābtu Vilnēva dzīvību. Viņš guva nāvējošu kakla lūzumu. Viņa dēls Žaks Vilnēvs kļuva par pasaules čempionu 1997. gadā.

Attēls no: www.befunky.com
Volfgangs fon Trips... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
4.

Volfgangs fon Trips. Volfgangs fon Trips bija ceļā uz to, lai kļūtu par pirmo vācieti F1 čempionu, kad 1961.gadā viņš gāja bojā vienā no traģiskākajām avārijām F1 vēsturē. 1961.gada Itālijas Grand Prix izcīņas laikā fon Tripa Ferrari formula sadūrās ar Džima Klārka Loftus. Viņa mašīna pacēlās gaisā un ietriecās malas barjerā, fon Tripu nāvējoši izmetot no automašīnas, un nogalinot 15 skatītājus. Pirms savas nāves fon Trips bija F1 pasaules čempionāta līderis.

Attēls no: www.befunky.com
Rolands Racenbergers... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
5.

Rolands Racenbergers. 1994.gada 30.aprīlī, Sanmarīno Grand Prix treniņbraucienu laikā Imolas trasē nositās austriešu braucējs Rolands Racenbergers. Pēc priekšējā spārna bojājuma Racenbergers nolēma nedoties pitstopā un turpināt braukt. Lielā ātruma rezultātā priekšējās spārns atdalījās pavisam un pakļuva zem Racenbergera formulas riteņiem, kā rezultātā viņš nespēja izņemt līkumu un 314 km/h lielu ātrumu ietriecās trases sienā. Viņš tika aizvests uz slimnīcu, bet no gūtajām traumām nomira. Viņš bija pirmais F1 braucējs, kurš Grand Prix sacensību laikā bija zaudējis dzīvību, kopš 1982.gada, kad Kanādas Grand Prix izcīņas laikā nositās itāļu braucējs Rikardo Paleti.

Attēls no: www.befunky.com
Airtons Senna Tikai 24... Autors: Testu vecis F1 braucēji, kuri nomira trasē
6.

Airtons Senna. Tikai 24 stundas pēc Rolanda Racenbergera nāves, F1 pasaule zaudēja savu, iespējams, visu laiku izcilāko braucēju - trīskārtējo pasaules čempionu brazīlieti Airtonu Sennu. 1994.gada Sanmarīno Grand Prix izcīņa jau bija nosaukta par Melno nedēļas nogali, jo smagu avāriju piektdienas treniņbraucienos bija piedzīvojis brazīlietis Rubenss Barikello, bet dienu vēlāk no trases izlidoja un nositās austrietis Rolands Racenbergers. 1994.gada 1.maijā, sacīkstes 7.aplī, Senna stūres rata defekta dēļ milzīgā ātrumā nespēja izņemt bīstamo Tamburello līkumu un ietriecās betona sienā. Senna guva nāvējošas galvas traumas, ko izraisīja balstiekārtas stienis, kas ietriecās viņa galvā. Viņa kombinezona piedurknē tika atrasts Austrijas karogs, ko viņš uzvaras gadījumā būtu vicinājis par godu mirušajam Racenbergeram. Šie divi nāves gadījumi vienā un tajā pašā nedēļas nogalē izraisīja ievērojamu F1 drošības noteikumu pārskatīšanu un padarīja F1 daudz drošāku.

Attēls no: www.befunky.com
0
465
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [6]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
veiksmīGais avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Gada raksts 2012Medaļa Dienas joks
  veiksmīGais 23.09.18 13:14
5
0

Kā saka visas tā laika F-1 leģendas: "Kādreiz sekss bija drošs, bet formulas bīstamas, tagad ir otrādi.."   

aleksandrs ozoliņ avatars
Medaļa NostradamsMedaļa ZeltrocisMedaļa Mario
  aleksandrs ozoliņ 16.09.18 09:16
2
0

  

3FckingUnicorns avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa TrumpeMedaļa Redaktors iesaka
  3FckingUnicorns 16.09.18 23:23
2
0

Labs raksts! Sirdi plosoši stāsti, paldies!

Šiem var arī atrast video youtube, kurus gan ar vājiem nerviem neskatīties

Arnis Kalējs@speles avatars
Medaļa Man ir kredītsMedaļa ViktorsMedaļa Krustvardu menesa top1
  Arnis Kalējs@speles 18.09.18 11:12
1
0

Raksta saturs ļoti neatbilst Tavam nikam ...

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 23.09.18 13:09
1
0

Interesanti    

Santa Sudakova avatars
Medaļa LiterātsMedaļa Testu veidotājsMedaļa Patīk raksts
  Santa Sudakova 27.06.19 17:30
0
0

Jā, traģiski. Es savukārt rakstu dzejoļus par leģendārajiem braucējiem - gan par Vilnēvu, gan Sennu, gan Šūmaheru un citiem.