Ļoti bieži sev un citiem uzdodu jautājumus, kāpēc mēs žagojamies vai žāvājamies. u.c. Tādēļ domāju uztaisīšu kopsavilkumu par elpošanas orgāniem.
Daži interesanti fakti par elpošanas orgānu sistēmu:
*Cilvēkam, labā plauša ir mazliet lielāka nekā kreisā, jo kreisā pusē ir sirds.
*matiņi deguna dobumā attīra gaisu, bet gļotāda to sasilda.
*Plaušu elpošanas virsma, jeb alveolu kopējā virsma aptuveni ir viena tenisa korta lielumā.
*Ja visus plaušas kapilārus saliktu ar vienu pie otra galu, tad kopējais tās garums varētu būt 1600km.
*Elpojot mēs dienas laikā zaudējam apmēram pus litru ūdeni. To mēs varam redzēt kā tvaiku aukstā laikā.
*Pieaudis cilvēks miera stāvoklī vidēji minūtē elpo no 12 līdz 15 reizes minūtē.
* Elpošana ir biežāk bērniem un sivietēm, nekā vīriešiem.
*Pasaules rekords ''šķaudīšanas ātrumā'' ir 165km/h
Elpošanas orgānu sistēma - Cilvēku elpošanas orgānu sistēmas galvenais uzdevums ir nodrošināt patstāvīgu gāzu apmaiņu starp organismu un ārējo vidi. Pateicoties plaušu audiem, organismā tiek uzņemts skābeklis un izdalīta ogļskābā gāze. Šī gāzu apmaiņa ir viens no galvenajiem dzīvibas uzturēšanas procesiem. Ikvienai organisma šūnai, lai tā spētu funkcionēt, ir nepieciešams skābeklis. Ja kāda iemesla dēļ organisms 4-5 minūtes nesaņem skābeki, audu šūnās var rasties neatgriezeniskas izmaiņas, tās aiziet bojā. Var iestāties pat nāve.
Diafragma - Diafragma ir galvenais elpošanas orgānu sistēmas muskulis, kas palīdz elpot. Diafragma lokalizējas uz robežas starp kruškurvi un vēdera dobumu tos atdalot viens no otra. Muskulis atrodas uzreiz zem plaušām un izskatās kā divi kupoli vai velves, kuras ir vērstas uz augšu krūškurvja virzienā. Ieelpas brīdi diafragma saraujas un velves samazinās augstumā. Krūškurvim palielinoties izmēros atbrīvojas lielāka telpa plaušām. Gaiss no apkārtējās vides tiek ievilkts elpceļos un plaušās. Izelpas brīdī muskulis atslābinās, un kupola velves kļūst augstākas, un krūškurvja telpa samazinās. Sinī brīdi notiek izelpa. PATIESĪBĀ! - Diafragma ir galvenais elpošanas muskulis, bet elpošanā papildus piedalās arī citi muskuļi, kas lokalizējas krūškurja rajonā.
Kāpēc cilvēki žāvājās? - Cilvēks žāvājas,tāpēc, ka pakāpeniski iemiegot, cilvēki sāk retāk elpot un organismam trūkst skābekļa. Visjūtīgākais orgāns, kas pirmais izjūt skābekļa trūkumu, ir smadzenes. Līdz ar to smadzenēs esošājam elpošanas centram tiek nosūtīts signāls: '' Lūdzu vienu dziļu ieelpu'', un cilvēks šajā brīdi saldi nožavājas. Tādējādi cilvēk aorganisms ir apvienojis lietderīgo ar patīkamo.
Lasot šo nožāvājies? Es žāvājos visu laiku, kad šo rakstīju.
Reklāma
Kāpēc cilvēki škauda? - Šķaudīšana ir līdīga klepošanai. tikai kairinājums ir augšējos elpceļos, tas ir, deguna dobumā.Dažādām kairinošām vielām nokļūstot uz deguna dobuma maigās gļotādas rodas kairināums. Lai organisms sevi pasargātu un atbrīvotos no kairinošām vielām, cilvēks šķauda. Kairinošas vielas var būt dažādi putekļi, putekšņi, pippari, pat auksts gaiss.
Kāpēc cilvēki žagojas? - Žagas cilvēkam rodas diafragmas kairinājuma rezultātā. Kā jūs zināt, tas nav gribai pakļauts un cilvēks pats tās apstādināt nevar. Viens no iespējamiem iemesliem, ir pārāk strauja ēšana, vai kādu kairinošu vielu cirkulācija cilvēka asinīs.