Šī pils ir viena no labāk zināmajām Skotijā, iespējams, Jūs to būsiet redzējuši kalendārā, vai varbūt kāda Holivudas grāvējā, jo patiesi, šī pils ir bijusi redzama daudzās filmās, bet zināmākā no tām varētu būt 1999.gadā uzņemtā Džeimsa Bonda filma.
Eilean Donan pils – Skotijas viduslaiku dārgums.6
Pils atrodas Skotijas rietumu krastā uz nelielas saliņas divu līču krustpunktā, tālajos Skotijas ziemeļos.
Tiek uzskatīts, ka pils savu vārdu ieguvusi, pateicoties bīskapam Donanam (vai arī sala nosaukta pēc bīskapa un pils pēc salas uz kā tā atrodas), kas ieradās Skotijā 580.gadā un šai reģionā vadīja vairākas draudzes. Vēlāk 7.gadsimtā viņš izveidoja apmetni uz šīs salas, taču vēl pagāja krietns laiks, līdz tika uzceltas pirmās mūra būves.
Tātad pirmās mūra konstrukcijas uz šīs salas tika uzceltas 13.gadsimtā, un tās turpmāko gadu laikā izauga par iespaidīgu viduslaiku pili ar mērķi atvairīt vikingu uzbrukumus. Šos Skotijas Ziemeļu reģionus no 800.gadiem līdz pat 1266.gadam lielā mērā kontrolēja vikingi, kuri veica plašus sirojumus un pat dažviet veidoja savas apmetnes. Bet šī pils bija nopietns šķērslis jebkuram uzbrucējam, jo pils bija masīva, grūti pieejamā vietā un, kas nav mazsvarīgi, dažviet pat ar 4.2 metrus biezām mūra sienām.
Pils savā pastāvēšanas laikā ir piedzīvojusi daudzas izmaiņas, piemēram, 14.gadsimtā pils izmēri tika samazināti vairāk kā par piektdaļu. Lai gan tieši iemesli šai darbībai nav zināmi, tiek pieņemts, ka tas tika darīts tādēļ, lai būtu nepieciešams mazāks karavīru skaits mūra nosargāšanai, jo pirms tam cietoksnis/pils aizņēma praktiski visu Nonana salu.
Taču šī pils spēlēja arī savu lomu Jacobite sacelšanās laikā 17 -18.gadsimtā, kas noveda pie pilnīgas šīs pils iznīcināšanas.
Attiecīgi 1719.gadā pilī tika izvietots garnizons, kuru veidoja 46 spāņu karavīri, kuri atbalstīja Jacobites. Viņi nocietinājās pilī, kurā viņiem jau bija palieli šaujampulvera krājumi, bet viņi vēl gaidīja lielgabalu un ieroču kravu no Spānijas. Taču šos ieročus viņi tā arī nesagaidīja, angļu valdība uzzināja par šiem sacelšanās plāniem un nosūtīja trīs labi bruņotas fregates, lai ieņemtu cietoksni. Fregates šo pili apšaudīja trīs dienas, taču lielus panākumus šī apšaude nedeva, jo pils sienas daudzās vietās bija 4.2 metrus biezas. Un šādu mūri fregašu lielgabali nespēja caursist.
Tāpēc kapteinis, kas komandēja šo uzbrukumu, deva pavēli izsēsties vīriem krastā un triecienā ieņemt šo cietoksni. Spāņu karavīri drīz vien tika sakauti, jo ienaidnieka pārākuma un acīm redzamās sakāves priekšā viņi padevās. Pēc padošanās angļu karavīri pilī atklāja 343 mucas ar šaujampulveri, kuras viņi arī uzspridzināja, līdz ar to no pils palika pāri vien drupas.
Turpmākos 200.gadus Eilean Donan drupas stāvēja pamestas un nevienam nevajadzīgas, līdz pat 1911.gadam. Tad salu ar visām pils drupām nopirka Lt Colonel John Macrae-Gilstrap, un turpmākos 20 sava mūža gadus viņš veltīja, lai Eilean Donan pili atjaunotu savā agrākajā varenībā. Pils atjaunošanas darbi tika pabeigti 1932.gada jūlijā.
Mūsdienās pils ir atvērta tūristu apmeklējumiem un ir nozīmīgs Skotijas tūrisma objekts, kuru katru gadu apmeklē lielas tūristu masas.