Klāt gada beigas.... decembris. Mūsu senči šo mēnesi sauca par vilku mēnesi. Gada vistumšākais mēnesis. Bet ar pašiem gaišākajiem svētkiem- Ziemassvētkiem. Svētkiem, kuros apvienojas dāvināšanas un dāvanu saņemšanas prieks.
Decembris - atskatoties vēsturē21
1591.gada 3.decembri var uzskatīt par apdrošināšanas sabiedrību pirmsākumu. Šajā datumā Hanzas pilsētā Hamburgā apvienojas 102 pilsoņi, pārsvarā aldari, un izveido pirmo Uguns ģildi. Šīs apvienības uzdevums ir sniegt materiālu palīdzību tiem ģildes locekļiem, kuri cietuši izceļoties ugunsgrēkam.
1871.gada 27.decembrī Londonā rakstnieks Harisons Veirs piepilda savu sapni. Pats būdams liels kaķumīlis viņš jau sen sapņo par kopīgu pasākumu kaķu saimniekiem un mīļotājiem. Un beidzot tas tiek piepildīts; sapulcējas daudz šādu cilvēku, lai apspriestu dažādus ar kaķiem saistītus jautājumus un dalītos pieredzē. Bet pats galvenais- notiek pirmā kaķu izstāde pasaulē. Un kas gan tā būtu par izstādi, ja nenotiktu arī ‘’kaķu skaistuma konkurss’’. Par uzvarētāju kļūst zilganais britu īsspalvainais kaķis. Šis pasākums ir stimuls veidot Kaķu klubus un biedrības.
1903.gada 17.decembrī sākas motorizēto lidojumu laikmets. Šajā dienā ASV Ziemeļkarolīnas štata Atlantijas okeāna piekrastē brāļi Vilburs un Orvils Raiti veic pirmos lidojumus ar pašu konstruēto divplākšņu lidmašīnu ‘’Flyer I’’, kas ir apgādāta ar stūri. Pats pirmais lidojums ilgst tikai 12 sek, kuru laikā tiek nolidoti 53m. Šajā dienā vēl trīs reizes lidaparāts tiek pacelts debesīs, sasniedzot 59sek ilgu lidojumu. Lielākais attālums, ko izdodas nolidot, ir 265m.
Viena no populārākajām Ziemassvētku dziesmām nenoliedzami ir ‘’Klusa nakts, svēta nakts’’. Bet vai zinām, kas šo dziesmu ir sacerējis? Vārdus šai dziesmai ir sacerējis mācītājs Jozefs Mors, bet melodiju komponējis Francis Ksavers Grūbers. 1818.gada 25.decembrī kādā ciemata baznīcā Zalcburgas tuvumā (Austrija) Ziemassvētku dievkalpojumā pirmo reizi tiek dziedāta šī dziesma.
Bet pirmā komerciālā Ziemassvētku kartiņa tiek izdota 1843.gada decembrī. Uz tās ir Džona Horslija ilustrācija, kur redzama ģimene ar mazu bērnu dzerot vīnu. Šī aina gan daudziem šķita nepieņemama, bet pati ideja par apsveikuma kartīti nostrādāja. Tiek pārdotas vairāk kā 2 tūkstoši kartiņu. Kopš tā laika Ziemassvētku laiks pastam ir pats karstākais darba laiks, jo vēl joprojām šajā laikā ir jāapstrādā un jāpiegādā miljoniem apsveikuma kartiņu.
1800.gadā ķīmiķis Hemfrijs Devijs nejauši atklāj, ka slāpekļa oksidula ( tautā saukta par smieklu gāzi) mazina zobu sāpes. Turpmākajos gados viņš eksperimentos pierādīja tās anestezējošās īpašības. Bija jāpaiet vairāk kā 40 gadiem, lai stomatologi sāktu pielietot smieklu gāzi savā darbā. Pirmoreiz tas notiek 1844.gada 11.decembrī Bostonā (ASV), kur zobārsts Horass Velss pirmo reizi kā anestēzijas līdzekli izmanto slāpekļa oksidulu. Interesanti, ka Krievijā pirmais zobārsts, kurš pielieto smieklu gāzi anestēzijā 1847.gada janvārī, ir Rīgas ārsts Bernhards Fridrihs Bērenss, Rīgas nabagu slimnīcas direktors. Bet Zviedrijā smieklu gāzi izmantot zobārstniecībā atļauj tikai 20.gs 70.gadu beigās. Mūsdienās zobārsts var piedāvāt pat aromātisku smieklu gāzi, kas šo nepatīkamo procedūru var padarīt kaut nedaudz tīkamāku.
Daudzi saka, ka sieviete pie auto stūres ir īsta katastrofa. Var piekrist, var nepiekrist, bet pašas pirmās sievietes piesēšanās pie automašīnas stūres patiešām bija katastrofa. 1899.gada 31.decembrī kāda amerikāniete sadūšojas izmēģinājuma braucienam. Rezultāts ir graujošs- šoferīte notriec piecus skatītājus. Varbūt vienkārši izvēlējās nepareizo dienu... : )
Ir grūti precīzi pateikt, kurš un kad pirmais izdomāja krustvārdu mīklas, jo gan Senās Romas, gan citās antīkās pasaules apdzīvotās vietās arheoloģiskajos izrakumos ir atrasti īpatnēji vārdu izkārtojumi, kas atgādina krustvārdu mīklas. 1913.gada 21.decembrī amerikāņu avīzē ‘’NEW YORK WORLD’’ tiek publicēta žurnālista Artura Vinna krustvārdu mīkla, kas izskatās kā rombs ar 31 uzminamu vārdu. Šai mīklai jau ir daudzas mūsdienu krustvārdu mīklu pazīmes- regulārs vārdu izkārtojums vertikāli un horizontāli, konkrēti jautājumi un vārdu neatkārtošanās, tāpēc arī tā tiek uzskatīta par pašu pirmo mūsdienu krustvārdu mīklu.
1915.gada 19.decembrī Parīzē piedzimst Edīte Džovanna Gasjona, kuru pasaule iepazīst kā Edīti Piafu. Franču dziedātāju ar neparasti spēcīgu balsi un dažādiem mītiem par viņas dzīvi. Dziedātājai pašai patika dažādi nostāsti par sevi un tā ļāva rakstīt par sevi visu, kas vien kādam ienāca prātā. Tāpēc pēc gadien nošķirt izdomājumus no patiesības ir neiespējami. Viņa nekad nebija mācījusies dziedāt, bet iedzimtais talants un laimīgas sagadīšanās dēļ sastaptais Luijs Leplē, kurš kļuva par Edītes kā dziedātājas krusttēvu, pavēra viņai ceļu uz popularitāti. Vienmēr melnā kleitā un katru dziesmu dzied kā pēdējo, netaupot savas balss saites- tā vienkāŗši var raksturot Edītes Piafas uzstāšanos.
1917.gada 6.decembrī Halifaksas ostā (Kanāda) notiek vēl līdz tam nepieredzēts sprādziens. Neveikla manevra dēļ ar sprāgstvielām piekrautais franču tvaikonis ‘’MONTBLANC’’ saduras ar kādu norvēģu tvaikoni. Franču tvaikoņa apkalpe, labi apzinādamās, kas sekos (uz kuģa pēc sadursmes izceļas ugunsgrēks), paspēj glābšanas laivās aizirties uz krastu pirms sprādziena. Bet brīdināt pilsētniekus nespēja, jo viņus neviens nesaprata. Sprādziens izraisa 18m augstu cunami, kas noposta visu ostu, bet triecienvilnis lidz ar zemi nolīdzina visu 1,6km rādiusā. Pat 16km attālajā Truro pilsētā sprādziena triecienvilnis izsit logu stiklus. Šī diena ir pēdējā ap 2 tūkstošiem cilvēku un bezgala daudzi gūst nopietnus ievainojumus.
Lai arī vācu rakstnieks Francs Kafka savā testamentā norāda, ka visi viņa nepublicētie manuskripti ir jāsadedzina, rakstnieka draugs Maksis Brods nespēj izpildīt viņa pēdējo gribu. Pateicoties tam mums ir iespēja lasīt Kafkas pēdējo romānu ‘’Pils’’, kas savu pirmizdevumu piedzīvo 1926.gada 7.decembrī.