Sapņi ir viena no mistiskākajām un interesantākajām lietām mūsu dzīvē. Senās Romas laikā dažus sapņus pat iesniedza senātam analīzei un to interpretācijai, lai secinātu un iegūtu skaidrību ko tie nozīmē, jo tur tos uzskatīja par zīmi no dieviem. Sapņu tulkus pat sūtīja līdzi militārajiem vadoņiem, lai tie spētu iztulkot ģenerāļu sapņus un spētu laicīgi paredzēt notikumu gaitu! Kā arī daudzi mākslinieki ir savus garadarbus radījuši iespaidojoties tieši no sapņiem. Bet ko mēs patiesībā zinām par sapņiem?
Šeit būs daži interesanti fakti, par to ko mēs esam no tiem uzzinājuši...
1. Tu aizmirsti 90% no saviem sapņiem.
5 minūtes kopš pamošanās brīža, Tu esi aizmirsis jau 50% no sapņa. Pēc 10 - Tu esi aizmirsis jau 90%. Bet protams, mēdz būt arī izņēmumi,
2. Sapņo arī akli cilvēki.
Lai arī cik pārsteidzoši tas nebūtu, cilvēki, kas jau no dzimšanas ir akli, arī sapņo un izdzīvo tos ne sliktākā kvalitātē, kā pārējie. Viņi, protams, neredz nekādus attēlus, bet izsapņo tos ar tām maņām ko viņi pielieto ikdienā - oža, sajūtas, skaņa, garša, tauste, emocijas...
3. Sapņo visi.
Pat, ja Tu uzskati, ka nesapņo, Tu patiesībā esi tikai aizmirsis savu sapni. Sapņus neredz tikai tādi cilvēki, kuriem ir ļoti smagas psiholoģiskas problēmas.
4. Sapņos mēs redzam sejas, ko jau mēs zinām.
Iebildīsi, ka esi redzējis sejas, kuras nekad neesi redzējis? Es arī. Taču ikdienā mēs redzam un satiekam vairākus simtus un pat tūkstošus sejas, no kurām atceramies tikai dažas. Taču tas nenozīmē, ka smadzenēs par tām nav saglabāta informācija. Smadzenes pašas par sevi neģenerē neredzētus un neeksistējošus tēlus, tās apstrādā tikai zināmo informāciju.
5. Ne visi redz krāsainus sapņus.
12% cilvēku redz regulāri melnbaltus sapņus. Atlikušie visi redz krāsainus. Pētijumi, kas tika veikti no 1912. līdz 1950. gadam, apstiprināja, ka vairums cilvēku redz melnbaltos sapņus, taču šie rezultāti sāka mainīties no sešdesmitajiem gadiem, kad aizvien vairāk cilvēku sāka redzēt krāsainus sapņus. Šodien no personām, kas ir jaunākas par 25 gadiem, tikai 4.4% redz melnbaltus sapņus. Jaunākie pētījumi ir secinājuši to, ka tas ir saistāms ar to, ka ikdienas dzīvē aizvien vairāk sāka parādīties krāsainie televizori, datori, un tipogrāfijas izdevumi, kas ikdienā aizņem ļoti lielu mūsu redzes laiku.
6. Sapņiem ir simboliska nozīme.
Ja tu sapņo par kādu objektu , tas ne vienmēr nozīmē, ka sapņa būtība ir ap to. Sapņi paši par sevi ir ar ļoti dziļu simbolisku nozīmi. Ja tu redzi, kādu objektu, tas ne vienmēr nozīmēs to, ka sapņa būtība ir tieši par šo objektu!
7. Emocijas
Visbiežākās emocijas sapņos ir nemiers. Negatīvās emocijas ir vairāk kā pozitīvās emocijas.
8. Nakts laikā Tev var būt no četriem līdz septiņiem sapņiem.
Viena sapņa ilgums ir aptuveni 2 stundas.
9. Dzīvnieki arī sapņo.
Domāju, ka ikviens, kuram ir mājās kāds dzīvnieks šim apgalvojumam pilnībā piekritīs. Pētījumos, kas ir veikti uz dažādiem dzīvniekiem ir secināts, ka to smadzenes izdala tādus pašus viļņus kā cilvēki. Visbiežāk var novērot, kā dzīvniekiem kustās ķepas, it kā tie kaut kur skrietu!
http://www.youtube.com/watch?v=UqrhZW9xIrY
10. Ķermeņa paralīze
Ātrās acu kustības (ĀCK) miegā ir normāla parādība, kuru laikā miegā var novērot strauju acu ābolu kustības. Pieaugušam cilvēkam ĀCK aizņem apmēram 20-25% no miega laika.
ĀCK laikā, īpašs mehānisms smadzenēs izraisa pilnīgu ķermeņa paralīzi. Tas ir saistīts ar to, lai novērstu ķermeņa kustības, ko var izraisīt spraigāki sapņi, tādējādi pasargājot ķermeni no dažādiem iespējamiem savainojumiem. Taču reizēm šim mehānismam rodas kļūmes un tas vai nu pietiekoši nenostrādā vai arī izdara to par ātru, kamēr smadzenes vēl ir nomodā.
11. Sapņu interpretācija.
Guļot ķermenis vēl joprojām uztver ārējos notikumus, kas izraisa apkārtējo faktoru (skaņa, gaisma, oža, sajūtas) interpretāciju Tavos sapņos. Ja piemēram ir kāda skaņa, jūs to varat kaut kādā veidā izdzirdēt sapnī. Piemēram jūs sapņojat, ka esiet koncertā, taču realitātē kāds ir ieslēdzis magnetafonu vai spēlē kādu mūzikas instrumentu.
12. Vīrieši un sievietes sapņo atšķirīgi.
Vīriešiem ir tieksme sapņot par citiem vīriešiem. Apmēram 70% no visiem tēliem ir vīriešu dzimtes. Sievietēm šī attiecība ir proporcionāli apgriezta. Tas saistīts ar to, ka vīrieši sapņo daudz agresīvākus sapņus par sievietēm.
13. Gaišredzības sapņi.
Ar liela apjoma aptaujām ir noskaidrots, ka apmēram 38% cilvēku ir pieredzējuši sapņus, kas ir atainojuši kādu reālu notikumu, ko tie vēlāk piedzīvojuši. 70% ir piedzīvojuši dežavū (déjà vu). Taču cilvēki, kas tic gaišredzības sapņu esamībai ir daudz lielāks skaits - 98%!
14. Snaušanas laikā cilvēks nesapņo.
Šis gan ir fakts, ar ko ir pārpludināts viss internets, bet es personīgi to stipri apšaubu, taču nekur nespēju atrast tam zinātnisku izskaidrojumu un pamatojumu.
15. Sapņa laikā ir iespējams izjust orgasmu.
Sekss var būt patīkams ne tikai reālajā dzīvē, tas var būt ne mazāk patīkams arī sapnī, pat ja realitātē tāds nekad nav vēl bijis! Kā arī sapnī orgasmu ir iespējams piedzīvot bez jebkādām noplūdēm. Orgasma izjūtas var būt arī vēl spēcīgākas nekā tās ir iespējamas reālā dzīvē.
FAKTS!
Daži fakti par sapņiem.5
50
0