Zinu, ka daudzi neatšķir dārgakmeņu pēc nosaukumiem, tādēļ neliels ceļvedis
dārgakmeņu pasaulē...
Domāju, ka šo zin visi...
Tas ir dimants.
Dimantu dēvē par regina gemmarum – dārgakmeņu karaliene. Tas simbolizē pilnību, tīrību, saules starojumu, nemainību, viengabalainību, neievainojamību.
Fakts, ka dimants ir brīnišķīgi mirdzošs un ļoti ciets, piešķīra tam garīgu dimensiju, it īpaši Indijā, kur Budas dimanta tronis nozīmē nemainīgo budisma kodolu, apskaidrības sēdekļi un dimanta scepteris ir dievišķā spēka tantriskais simbols, tas iznīcina visas pasauliskās kaislības.
Rietumu tradīcijās dimants simbolizē neuzpērkamību un tādas ētiskas vērtības kā patiesums un pastāvība, tāpēc dimants tiek iestrādāts saderināšanās gredzenos.
Dimantam piedēvē dziednieciskas un aizsargājošas spējas: Sātans vairoties no dimanta mirdzuma.
Rubīns (no latīņu ruber – „sarkans”) ir minerāla – korunda paveids – koši sarkani, caurspīdīgi korunda kristāli. Rubīna sarkano krāsu nosaka hroma piejaukumi. Rubīns dabā ir ļoti reti sastopams, taču mūsdienās tiek ražots salīdzinoši lēts mākslīgais rubīns. Rubīns ir Bībelē visbiežāk pieminētais dārgakmens. Austrumos rubīnu sauc „lals” – ar šādu nosaukumu to agrāk pazina arī Krievijā.
Citus korunda juvelierkvalitātes kristālus suc par safīriem. Rubīns kopā ar dimantu, safīru un smaragdu pieder pie vērtīgākajiem dārgakmeņiem.
Nereti kopā ar rubīniem tajos pašos iežos atrod ļoti līdzīgus līdzīgus dārgakmeņus - špineļus. Augstākās kvalitātes špineļiem cena ir līdzīga rubīna cenai.
uzlabo asinsriti, palīdz radošās enerģijas uzplaukumam, aktivizē jebkuru darbību, kura ir veltīta Dievam. Apstādina asinis, atdzīvina atmiņu, dod možumu un prieku, drosmi, ārstē kuņģi, uzlabo sejas krāsu. Paaugstina asinsspiedienu, uzlabo miegu, vispārējo stāvokli un ēstgribu, palīdz atgūt zaudētos spēkus. Veicina mīlestību starp sievieti un vīrieti.
Smaragds (no grieķu σμάραγδος - mirdzošs, spīdošs) (Be3Al2(SiO3)6) ir koši zaļš minerāla — berila paveids. Tas ir viens no vērtīgākajiem dārgakmeņiem līdzās dimantam, rubīnam un safīram, un nereti ir dārgāks nekā pārējie trīs. Lielākajai daļai atrasto smaragda kristālu ir ieslēgumi, kas samazina to vērtību.
Smaragda krāsu nosaka hroma un dzelzs (arī vanādija) piejaukumi. Smaragda cietība ir 7,5, taču ieslēgumi to var pazemināt.
Smaragds ir visu toņu zaļā un zilganzaļā krāsā. Augstākas kvalitātes smaragds ir dzidrs, taču vērtīgi ir arī akmeņi, kas nav pilnīgi dzidri. Absolūti lielākā daļa smaragda kristālu ir ar tik daudz ieslēgumiem, ka tie nav pat caurspīdīgi.
Smaragds - Labs Zivīm un Vēžiem, zīlē nākotni, stiprina redzi, gudrības, cerības un aukstasinības akmens. Ārstē aknas, kuņģi, nepārejošu klepu (pat ar asinīm), tuberkulozi, apdegumus un applaucējumus, epilepsiju, čūsku kodumus (kopā ar rožu ūdeni), dizentēriju, saindēšanos (kopā ar Indijas govs pienu). Kliedē skumjas, neitralizē negatīvo enerģiju. Aizvietotājs – koralis.
Smaragds - ir augstākā līmeņa juvelierakmens, kura tumši-zaļus skaistus paraugus vertē augstāk, nekā dimantu. Vārds “smaragds” (angļu – emerald) veidojas no persijas vārda “smaragdus”, kas mainījas līdz latīņu “smaragdus”, ”esmeraude”, “emeralde”. “Izumrud” – veckrievu nosaukums, kas izveidojās no arābu-persiešu vārda “zummurud”.
Safīrs (no ebreju ספּיר - "Sapir" - no Bībeles tekstiem - kaut gan Bībelē drīzāk bijusi atsauksme uz citu akmeni - lazurītu) ir minerāla - korunda paveids. Par safīru sauc jebkuru juvelierkvalitātes korunda kristālu, kas nav sarkanā krāsā - sarkanus korundus sauc par rubīniem. Visbiežāk safīrs ir zilā krāsā. Safīru veidojošais minerāls - korunds tīrā veidā ir bezkrāsains. Specifisko krāsu dod dažādi piejaukumi, piemēram dzelzs, hroms.
Dažādās zilās nokrāsas safīram piešķir dzelzs un titāna piejaukumi. Ja kristālam ir nepietiekams šāda piejaukuma daudzums, tam ir gaiša, pelēcīga krāsa un zemāka vērtība.
Dzeltenu un zaļu krāsu arī dod dzelzs piejaukums. Sārtiem safīriem ir hroma piejaukums. Ja hroma ir vairāk, akmens ir tuvāk sarkanai krāsai un ir uzskatāms par rubīnu.
zilo safīru labāk valkāt uz kakla zelta ietvarā. Dod spēku nogurušam ķermenim un locekļiem, noņem cilvēka skaudību, bailes, velmi visu sagraut un ļaunumu. Zvaigžņotais safīrs rotāja Zalmana troni un simbolizēja Ticību, Cerību un Likteni. Germāņi to uzskatīja par uzvaras akmeni. Dod varu, palīdz ceļojumos un darījuma braucienos. Tā zilā krāsa nomierina, noņem uzbudinājumu un emocijas. Sargā un veicina drosmi, priecē sirdi. Apskaidro domas, ārstē ādas slimības, pat lepru. Dod impulsu izpētīt visu slēpto un nezināmo. Stipra aizsardzība pret bailēm, kuras ievaino mūsu nieres.
Dziedē reimatiskas un neiralģiskas sāpes, mugurkaulu, epilepsiju, histēriju. Garīgi attīra. (planētas Jupīters, Saturns), labāk valkāt Strelnieka, Zivju, Vēža un Svaru zodiakam. Nevar valkāt neizlēmīgi, pasīvi un slinki cilvēki, jo viņos šīs īpašības pastiprināsies.
Ametists (grieķu: αμεθυστoς - "a" ("ne") un "methuskein" ("piedzerties") — no ticējuma, ka akmens pasargās no reibuma) (SiO2) ir violeta vai purpursarkana kvarca paveids, varietāte, kuru bieži izmanto kā dārgakmeni. Ametistu kā dārgakmeni lietoja jau Senajā Ēģiptē, kur to lietoja kā materiālu zīmogiem. Senajā Grieķijā un Senajā Romā cilvēki nēsāja ametista talismanus un izmantoja no ametista darinātus traukus ticot, ka tas pasargās no reibuma.
Agrāk ametistu ierindoja starp vērtīgākajiem dārgakmeņiem līdzās dimantam, safīram, rubīnam un smaragdam. Kopš bagātīgu atradņu atklāšanas vairākās pasaules valstīs (piem. Brazīlijā) tas zaudējis lielu daļu agrākās vērtības. Tomēr šis fakts nemazina ametistam piemītošās dārgakmens īpašības.
Šis akmens patiešām izsenis tiek uzskatīts par vislabāko amuletu pret kaitīgiem ieradumiem, un jau antīkajā pasaulē ametista gredzenus uzvilka pirms sēšanās pie galda, lai saglabātu skaidru prātu. Turklāt bija ticējums, ka, dzerot no ametista kausa, nav iespējams saindēties. Citi ametista nosaukumi: dievmātes akmens, arhiereju akmens.
Enerģētiskā plāksnē ametists pirmām kārtām palīdz iegūt līdzsvaru un iekšēju harmoniju. Tas kalpo kā lieliskas zāles pret dvēseles sāpēm, bailēm, nelaimīgu mīlestību, pārliecības trūkumu par saviem spēkiem – šai gadījumā ametists jānēsā kā piekariņš vai kulons saules pinuma rajonā.
Reklāma
Opāls ar savu krāsu un spīdumu ir īpašs. Tas satur 10% ūdens un iekšējā struktūra veidota no sīkām mikroskopiskām lodītēm, kas rada īpašo opalescējošo spīdumu, jo dažādi lauž gaismas starus. Opālā atspīd ūdens spēles un tas baidās no karstuma un sausuma. Karstumā un sausumā opāls ātri zaudē savu brīnišķīgo spīdumu, jo ūdens izžūst. Tādā gadījumā, ievietojot to ūdenī, pēc kāda laika akmens it kā atdzīvojas un atkal kļūst skaists un spožs. Opāls ir samērā trausls. Ja tam ir plaisa, tas var saplīst. Kā jau minēts, to nav ieteicams uzglabāt tiešos saules staros.
Opāli var būt dažādās krāsās- melni, tumši, pelēki, balti – piena krāsā. Ugunīgais opļas var būt dzelteni-sarkans, brūni-sarkans.
Opāli vēsturiski ir bijuši lielā cieņā gan senajiem grieķiem, gan romiešiem, gan actekiem. Tas ir saukts arī par acu akmeni, jo ticis uzskatīts, ka opāls palīdz saglabāt skaidru redzi. Viduslaiku Eiropā uzskatīja, ka opālu valkātājas sievietes gaišie mati nenosirmos. Mēra laikos ticis novērots, ka, opāla īpašniekam nomirstot, akmens zaudē savu spīdumu. Šodien to varētu izskaidrot ar straujajām temperatūras svārstībām starp mēra drudzi un vēlāko vēsumu, līķim atdziestot.
Opāli bijuši iecienīti dārgakmeņi daudzu valstu karaļnamos. Tas ir ticis uzskatīts par cerību simbolu. Tas rada iedvesmu, paplašina sensorās spējas, attīsta gaišredzību.
Opālu nav ieteicams dāvināt, jo saka, ka tas var radīt sāncensības jūtas un naidu starp dāvinātāju un apdāvināto.
Opāls medicīniskos nolūkos ir ticis lietots, lai ārstētu kuņģa kaites vai sirds slimības. Tas nomierina nervus, pasargā no depresijas, paasina redzi.
universāls laimes akmens, kas ap sevi spēj radīt lielu atveseļošanās lauku, uzlabojot enerģiju apmaiņas procesus. Akmens -sargs. Stabilizē dzīvi. Pasargā no nāves bailēm. Pasargā no dusmām, atvieglo bēdas un skumjas. Palīdz palikt mierīgam pārmaiņu laikos un atklāt cilvēka talantus. Palīdz sasniegt mērķus ar koncentrēšanās palīdzību.
Karneols (no latīņu cornus - "kizila kauliņi" - pēc akmens krāsas. Nav saistāms ar gaļas (carne) nosaukumu) ir vienmērīgas sarkanas krāsas halcedons. Karneolu iekrāso dzelzs oksīds (dod sarkanu krāsu) un/vai hidroksīds (dod brūnu krāsu).
Cits populārs akmens nosaukums ir serdoliks. Tas cēlies no krievu valodas - сердолик - "sirdsprieks".
Visaugstākā vērtība ir karneolam, kas ārēji skatoties, izskatās tumšsarkans, bet cauri skatoties - ugunssarkans. Ļoti bieži šādu krāsu iegūst, karsējot brūnas krāsas karneolu.
Topāzs ieguva savu nosaukumu no “Topazos” – Sarkanajā Jūrā esošās Zebergēta salas senā nosaukuma, kura tagad tiek dēvēta par Sentdžonsu. Ar miglu aptīta sala – visatbilstošākā vieta akmens parādīšanai, kuru vēl sauc par “vakara” akmeni – par tā nepatiku pret spilgtu saules gaismu. Pēc citas versijas mūsdienu vārds “topāzs” izceļas no sanskrita vārda “tapas” – uguns, liesmas, siltums. Citi nosaukumi: sibīriešu dimants (gaiši zils un bezkrāsains topāzs), sakšu hrizolits (iezaļgans topāzs), brazīliešu rubīns (sarkans brazīliešu topāzs), killikriāņu dimants (bezkrāsains austrāliešu topāzs), Mogokas dimants (bezkrāsains Birmas topāzs), fizalīts, piknīts.
Senajā Indijā topāzu uzskatīja par vienu no 12 svarīgākajiem pusdārgakmeņiem, kuriem piemīt dziedinošas īpašības. Šo akmeni ne vienu vien reizi piemīnēja Ajūrvedas tekstos. Topāziem ir Jan projektīva enerģija.
Šis akmens palīdz savam īpašniekam ātri pieskaņoties apkārtesošās pasaules vibrācijām, attīsta izjūtu un intuīciju, māca meklēt un pareizi novērtēt Gaišredzības sūtāmos zīmes un simbolus. Tas spēcīgi attīsta prātu un sekmē optimistiskākam skatam uz dzīvi – nav pārsteidzoši, ka topāzu uzskatā par vienu no stiprākajiem bagātības amuletiem, jo gudrs un pozitīvi noskaņots cilvēks ir spējīgs uz lielajiem darbiem.
Reklāma
Olivīns-peridota jaunākais brālis,olivzaļš labradorīts,sudrabs(925),tib.sudr. aizdare.
Olivīns ir gaismas un skaistuma simbols. Šo akmeni ieteicams nēsāt tikai apgarotiem, augstas morāles cilvēkiem. To nav ieteicams nēsāt cilvēkiem, ko nomāc pārāk daudz pasaulīgu domu.Kaklarotā olivīns pasargā no negatīvām emocijām.
Olivīns atjauno emocionālo līdzsvaru, labdabīgi iedarbojas uz redzi, palīdz pret bezmiegu, kopumā regulē nervu sistēmas darbību.
Katoļu Bīskapi joprojām nēsā gredzenus ar ametistu un olivīnu, kas simbolizē šķīstumu un tikumību.
Korallis.Nemirstības un laimes simbols, dod gudrību un jaunību. Ārstē kuņģa un zarnu trakta slimības, aizkuņģa dziedzeri, iekaisumus. Attīra asinis. Dod ādai enerģiju, uzlabo asinsriti un asinsradi .Litoterapijā koraļus izmanto, lai uzlabotu vielmaiņu un asinsriti kā arī vairogdziedzera un kakla sāpju ārstēšanai, jo tie labvēlīgi ietekmē rīkles čakru, kura nodrošina pašapliecināšanos sabiedriskajā un profesionalajā jomā, nes apmierinatības sajūtu. Koraļus izmanto arī galvas sāpju kā arī sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Tiek uzskatīts, ka koraļi labvēlīgi ietekmē cilvēka psihi, attīsta loģisko domāšanu un intuīciju..Baltie koraļļi- simbolizē vienkāršību, pieticību, zars novietots dzīvoklī, veicina enerģētikas uzlabošanos, radot ap sevi labdabīgu atveseļojošu lauku.