Cik es zinu spokos nav raksta par Berlīnes ieņemšanu , tāpēc arī uzrakstīju ieskatu par šo situāciju.
Berlīnes ieņemšana3
Kauja par Berlīni bija pēdējā lielā militārā operācija 2. Pasaules karā.
Kauja par Berlīni sākās 1945.gada 16.janvārī , kad Sarkanā armija pārrāva vācu fronti un virzījās uz priekšu ar 40 kilometriem dienā.20. aprīlī Sarkanā armija ar domu par uzvaru iebruka Berlīnē.
Baltkrievu fronte maršala Georgija Žukova vadībā sāka uzbrukumu Berlīnes centram , bet ukraiņu fronte sāka triecienu vācu armijas grupai "Centrs".Apvienotajam padomju un poļu karaspēkam izdevās pārraut Berlīnes centra aizsardzības līnijas un 30. aprīlī krita Reihstāgs.
12. aprīlī mira ASV prezidents Franklins Delano Rūzvelts. Tas deva cerību Hitleram , ka sabiedroto rindas izjuks , taču tā nenotika un Sarkanā armija turpināja ieņemt frontes rietumu daļu.Netika žēlotas karavīru dzīvības lai iegūtu Berlīni , jo Staļins zināja , ka sabiedrotie neatstās padomju savienībai zemes , kuras tā nebūs kārtīgi ieņemusi un , ka Berlīnē atrodas Hitlera kodolieroču plāni.
Kad Berlīnes aplenkumam pievienojās maršala Rokosovska 2. baltkrievu fronte , Berlīnē atradās aptuveni divi milijoni padomju karavīri.
22.aprīlī divas dienas pēc Sarkanās armijas iebrukuma Berlīnē. Hitlers saprata , ka karš ir zaudēts un pie visa ir vainīgi neprasmīgie armijas ģenerāļi un komandieri.
Savlaicīgi arī tika sagatavoti kapitulācijas akti , lai atrāk varētu padoties amerikāņiem un angļiem , bet tikai ne sarkanarmiešiem.
30.aprīlī Hitlers savā bunkurā nošāvās.Tas notika tad , kad Reiha kanceleja jau bija padomju karavīru ielenkta.Naktī no 1uz 2 maiju notika pēdējais vācu garnizona izlaušanās mēģinājums.Vācu kareivji mēģināja pārtraukt Sarkanās armija blokādi ,bet lielākā daļa krita gūstā vai tika nošauti.2.maija rītā pilnībā padevās Reiha Kanceleja , ģenerāļa Veidlinga vadībā.Vēlālk par padošanos paziņoja viss Berlīnes karaspēks un pilsēta oficiāli krita gūstā.Taču karš turpinājās vēl sešas dienas , jo daļa armijas turpināja cīņas ārpus pilšētas.Tikmēr Sarkanās armija karavīri pārmeklēja pilsētu apcietinot visus formās tērptos karavīrus.
Berlīni sadalīja zonās un pilsēta atkal apvienojās tikai 1989.gada 9. novembrī.
Paldies , ka izlasījāt !!