Klāt augusts.....Stārķi gatavojas savam tālajam ceļam pulcējoties baros. Skumji- vasara lēnām aiziet. Man, domājot par augustu vēsturē, pirmais kas nāk prātā ir MRP un ‘’Baltijas ceļš’’. Bet tie nav vienīgie .... Augustā ir notikuši vēl daudzi citi, ne mazāk interesanti un nozīmīgi notikumi.
Augusts...ar skatu vēsturē13
Lai arī cirka aizsākumi meklējami jau senā senatnē, par mūsdienu cirka aizsācēju tiek uzskatīts anglis, atvaļināts kavalērists, seržants Philip Astley. Viņš 1777,gada 4.augustā sarīko pirmo cirka izrādi stundas un 15 minūtes garumā; ar zirgu un suņu skriešanu pa apli, apģērbto mērkaķu dejām,kaķu lēkšanu pār kārti, klaunu priekšnesumiem, žonglēšanu ar āboliem, iluzionistiem un akrobātiskiem trikiem uz virves un šūpolēm. Viņš izdomāja arī cirka arēnas optimālo diametru- 42 pēdas, kurš saglabājies tāds līdz pat mūsdienām. Šādas izrādes ļoti iepatikās publikai un drīz vien sākās cirka uzplaukums arī citās valstīs. Pēc 111 gadiem cirks tiek atvērts arī Rīgā.
1786.gada 7.augusts visā pasaulē tiek uzskatīts par alpīnisma dzimšanas dienu. Šajā dienā divi itāļi- ārsts Michel Gabriel Paccard un Alpu kalnu gids Jacques Balmat pirmie sasniedz Eiropas augstāko virsotni Monblānu ( Alpi 4807m). Arī pats nosaukums ‘’alpīnisms’’ cēlies no Alpu nosaukuma. Pirmā sieviete, kura spēja veiksmīgi sasniegt Monblāna virsotni bija francūziete- Marija Paradī un tas notika 1808.gadā. Savukārt slavenākais cilvēks, kurš sasniedzis šī kalna virsotni, ir Teodors Rūzvelts. Viņš to izdarīja sava medusmēneša laikā.
1791.gada 26.augustā amerikānis John Fitch patentē tvaikoni. Bet bizness neizrādās veiksmīgs. Uzbūvētie tvaikoņi tehniski ir pareizi, bet būvniecības un ekspluatācijas izmaksas pārāk lielas. Tāpēc šis izgudrojums negūst lielu atsaucību un beigu beigās viņš tā arī nomirst kā neatzīts izgudrotājs. Visa slava tiek vairāk veiksmīgākam Robert Fulton, kurš ar lielu neatlaidību pārdesmit gadu vēlāk tomēr pierāda tvaikoņu lietderību. 1804.gada 9.augustā tiek pirmo reizi demonstrēts tā ‘’gara bērns’’- tvaikonis, ko darbina 8ZS motors. Bet ir jāpaiet vēl četriem gadiem, lai Fultonam izdotos uzbūvēt tvaikoni, kas spēj veikt tālākus braucienus, ne tikai čunčināt gar krastmalu.
1889.gada 6.augustā Londonā tiek atklāta pirmā īstā luksusa viesnīca ‘’Savoy’’. Šeit pirmo reizi tiek piedāvātas tādas ekstras kā elektriskais lifts, vietējais telefons un katrā numurā ir pat vanna. Tādu komfortu nepiedāvāja neviena cita viesnīca. Pārdzīvojusi daudzus gadsimtus un rekonstrukcijas viesnīca ‘’Savoy’’ darbojas vēl joprojām.
1890.gada 6.augustā ASV nāvessoda izpildei pirmo reizi tiek izmantots elektriskais krēsls. Par pirmo ‘’upuri’’ kļūst 30 gadus vecais Viljams Kemlers, kurš tika atzīts par vainīgu savas mīļākās nogalināšanā ar cirvi. Soda izpilde nenoritēja kā plānots- pēc pirmā 17 sekunžu garā 1000v strāvas trieciena, lai gan teorētiski bija jāapstājas sirds darbībai, tā nenotika. Ārsti apskatē secināja, ka Kemlers vēl elpo. Tad tiek dots nākamais trieciens, dubultā spriegumā. Klātesošie pat sajūt sadegušas gaļas smaku. Tā kā šo aptuveni 8 min ilgo nāvessoda izpildi noskatījās arī daži preses pārstāvji, tad nākošajā dienā laikrakstos parādījās ne visai glaimojoši raksti par jauno nāvessoda veidu.
1896.gada 12.augusts ir datums, kurā ir fiksēts pirmais zelta atrašanas gadījums Aļaskā. Ar to arī sākas ‘’zelta drudzis Aļaskā’’. Ieskatu par šo dēkaiņu dzīvi var iegūt lasot Džeka Londona romānus. Zelts vilināja daudzus, bet tikai nedaudziem tiešām palaimējās. Jāsaka, ka arī mūsdienās vēl joprojām atrodas drosminieki, kuri nav zaudējuši cerības tikt pie bagātības meklējot zeltu.
1899.gada 13.augustā dzimis kinorežisors Alfrēds Hičkoks ( Alfred Joseph Hitchcock). Režisors, kurš prata spēlēt uz skatītāju nervu stīgām. Kurš zināja kā piesaistīt skatītāju savām filmām. Lai arī jau pagājuši vairāk kā 30 gadu kopš režisora vairs nav mūsu vidū, viņa filmas vēl joprojām ir trilleru virsotnes. Spoža karjera- vispirms Lielbritānijā, pēc tam arī Amerikā. Uzņemtas vairāk kā sešdesmit filmas. Arī pats savās filmās nospēlējis 37 epizodiskas lomiņas. Laikabiedri viņu raksturo kā šarmantu personību. Publiskais tēls- jokdaris un cinisks klauns, profesionāli- rutīnas un striktas disciplīnas cilvēks, bet privātajā dzīvē- kluss ģimenes cilvēks, kurš katru svētdienu iet uz baznīcu un neprātīgi dievina savu sievu. Tāds daudzšķautnains bija šis talantīgais režisors. Īsi pirms savas nāves Hičkoks bija iesācis jaunu filmas projektu ‘’The Short Night’’.....Žēl, bet tas palika tikai projekts!
1922.gada 3.augustā Ņujorkas radio pirmo reizi pasaulē tiek izmantots speciāls skaņas efekts, lai raidlugā tiktu imitēts durvju aizciršanas troksnis. Tas tiek panākts ar divu koka gabalu palīdzību.
Alkatrazas sala (Alcatraz island), kas atrodas San Francisko līcī visā pasaulē kļuva zināma pateicoties cietumam. Celtne, kas būvēta uz nelielas akmeņu saliņas, ieslodzīto bēgšanu padarīja praktiski neiespējamu. Kā cietumu Alkatrazu amerikāņi sāka izmantot jau 1861.gadā, kad tur tika ieslodzīti pilsoņa kara politiskos noziedzniekus. Pēc tam cietums tiek izmantots kā Federālā ieslodzījuma vieta. Un 1934.gada 11.augustā uz salu tiek nosūtīti pirmie civilie ieslodzītie. Arī slavenais gangsteris Al Kapone, tas notiek 22.augustā. Viņš šeit pavada četrus ar pusi gadus, līdz progresējošā sifilisa dēļ tiek pārvietots uz citu cietumu. Šis bija dārgs cietums ( viena ieslodzītā uzturēšana izmaksāja gandrīz 10$, salīdzinot ar 3$ citos cietumos). Tāpēc 1963.gada 21.martā cietums tiek slēgts un tagad tas pieejams publiskai apskatei.
1945.gada augusts bija Japānas ‘’melnais mēnesis’’. Ar pāris dienu starpību- 6.augustā Hirosima un 9. augustā Nagasaki, tika iznīcinātas amerikāņiem nometot uz tām atombumbas. Pilsētas tika izpostītas, tūkstošiem cilvēku nogalināti, ne tikai japāņi. Radiācijas apstarojuma sekas bija jūtamas vēl vairāku paaudžu garumā. Katru gadu cilvēki pulcējas, lai atcerētos upurus un neļautu pasaulei aizmirst atomieroču pielietošanas briesmīgās sekas. Bet ir kāds japānis- Cutomu Jamaguči, kurš atzīts par vienīgo cilvēku pasaulē, kurš divas reizes pārdzīvojis atombumbas sprādzienu. Šis cilvēks ir pelnījis titulu ‘’Dzimis laimes krekliņā'’.