Nacistiskās Vācijas propagandas ministrs Jozefs Gebelss, fīrera neaizstājamais ideologs un manipulētājs ar tautas masām, vienā no savām dienasgrāmatām vājā izmisumā raksta: “Mans eross ir slims.” Kā izsalcis vilks viņš gatavs ieķerties katros brunčos. Liktenīga ir tikšanās ar kinozvaigzni Lidu Bārovu. Irst Gebelsa laulība un karjera, līdz iejaucas Hitlers.
Aizliegtā mīla Trešajā reihā5
Jozefs Gebelss
Hitlers par laulību liecinieku
Kopš jaunības gadiem Jozefam Gebelsam ir nepiesātināma apetīte uz sievietēm. “Visas sievietes mani kairina. Tas man ir asinīs,” 1926. gadā 29 gadu vecumā viņš raksta savā dienasgrāmatā. Jaunībā Trešā reiha līdera Ādolfa Hitlera uzticamais ieročnesējs, par spīti necilajai ārienei, lauž sieviešu sirdis kā uz konveijera. Sirdsmieru, vismaz uz laiku, viņš gūst 1930. gadā. Būdams Vācijas Nacionālsociālistu partijas propagandas lietu šefa statusā, viņš satiek šķirteni Magdu Kvandu, un viss nostājas savās vietās. Gebelss neprātīgi iemīlas blondajā, elegantajā sievietē no labas ģimenes, kas strādā par sekretāri viņa birojā Berlīnē.
Propagandas meistars ir pilnīgi pārliecināts – beidzot satikta mūža lielā mīlestība. Nedēļās un mēnešos pēc pirmās tikšanās Gebelss Magdu aplido un saņem atalgojumu par savām pūlēm. 1931. gada 15. februārī viņš lepni uztic dienasgrāmatai, ka Magda ir ciemojusies viņa mājās.
“Viņa izstaroja apburošu, blondu saldmi. Tu patiesi esi mana karaliene,” viņš raksta un pēc šī teikuma pievieno ciparu 1. Tas nozīmē, ka abi pirmo reizi ir dalījuši gultu.
Pēc tam dienasgrāmatā seko citi cipari (Gebelss cītīgi veda savas seksuālās dzīves uzskaiti) un jauni cildinājuma vārdi “pasakainajai sievietei, ko es neaptverami mīlu”. 1931. gada 19. decembris ir diena, kad Magda saka “jā” Gebelsam laulību ceremonijā. Ādolfs Hitlers ir viņa vedējtēvs un liecinieks šim brīdim pilsētas Rātsnamā.
Tāpat kā Gebelss, Hitlers ir sajūsmā par skaisto un inteliģento Magdu un nekad nelaiž garām izdevību pabūt kopā ar sievieti, kuru drīz sāk uzskatīt par savu mūzu – ģermāņu paraugsievieti, uzticamu draugu un, iespējams, vēl vairāk.
“Viņš viņu mīl. Nabaga Hitlers. Man gandrīz kauns par to, ka esmu tik laimīgs. Un Magda viņu mīl, taču viņš novēl man šo laimi,” Gebelss dienasgrāmatā raksta par Magdas un Hitlera īpašajām attiecībām.
Hitlers ir nolēmis palikt neprecēts – viņš veltīs savu dzīvi tautai –, bet tas viņu nekavē meklēt sieviešu sabiedrību. Katru reizi, kad nacistu līderis uzturas Berlīnē, viņš apciemo Gebelsus, pat ja Jozefs ir izbraucis. Iegrimuši plīša dīvānā, Magda un Hitlers runā par politiku un Vācijas nākotni. Gebelsa sievai patīk brīži, kad viņa ar Hitleru paliek divatā. Viņa ir pārliecināta Nacionālsociālistu partijas biedre un vienmēr sapņojusi iegūt ietekmi. Laulības ar Gebelsu viņu necerēti ienesušas pašā varas centrā. Savā ziņā Magda pamazām kļūst par reiha “pirmo lēdiju” ar sapņoto ietekmi, lai arī neoficiālu.
Gebelss sieviešu medībās
Magda un Jozefs drīz kļūst par Gebelsu ģimeni. Aptuveni 10 mēnešus pēc laulībām Magda dzemdē meitenīti, un nākotne jaunajam pārim izskatās gaiša un daudzsološa. Partija gūst panākumus sabiedrībā, un, kad Hitlers 1933. gada janvārī kļūst par kancleru, viņš ieceļ savu ieročnesēju un draugu Jozefu Gebelsu par tautas izglītošanas un propagandas ministru.
Daiļrunīgais demagogs Gebelss ir kā radīts šim darbam. No tribīnēm visā valstī viņš met zibeņus pār nevācu kultūru un ebrejiem, kā arī prasmīgi izmanto medijus, lai radītu Hitleru personības kultu.
30. gadu polittehnologs vada medijus un kinoindustriju ar stingru roku. Pirmām kārtām viņš iejaucas valsts kino dzīvē, kurai vēlas piešķirt noteicošo lomu savā propagandas aparātā. Gebelss ir pārliecināts: filmas tiešā veidā iedarbojas uz cilvēku emocijām, tāpēc ir ideāls līdzeklis, lai iekarotu tautas sirdi. Viņš parūpējas iegūt pilnīgu kontroli pār vācu kino pasauli. Ministrs pats personīgi lemj, kādas filmas producēt, kurš tās uzņems un kuri aktieri tajās spēlēs. Turklāt viņam pieder beidzamais vārds nofilmētā cenzūrā. Filmu uzņemšana notiek Bābelsbergas studijās, kas ir Holivudas līdziniece Vācijā, un drīz Gebelss tur redzams tikpat bieži kā savā birojā.
Lida Bārova
Kinozvaigzne Lida Bārova un viņas līgavainis Gustavs Frēlihs dzīvo savrupmājā skaistajā Švānenverderas salā pie Vanzē, Berlīnes pievārtē. Kādā skaistā 1936. gada jūlija dienā Lida tikko ir novietojusi savu sporta auto pie mājas, kad pa ielu ar divām mazajām meitiņām pie rokas nāk Jozefs Gebelss.
“Mēs esam jūsu jaunie kaimiņi,” saka Vācijas propagandas ministrs, veltīdams Lidai uzvarošu smaidu. “Es ļoti gribētu redzēt, kā jūs un Frēliha kungs dzīvojat.”
“Kāpēc gan ne? Ienāciet,” Lida laipni aicina. 21 gadu vecā skaistule ir redzējusi Gebelsu oficiālos pasākumos, bet nekad agrāk nav satikusi ietekmīgo ministru vaigu vaigā.
Lida izrāda māju, un Gebelss redzēto var tikai uzslavēt. Viņš apbrīno mājas novietojumu, tās iekārtojumu un Lidas darbu kino. Viņa iepazīstina Gebelsu ar savu līgavaini Gustavu, un abi vīrieši omulīgi sarunājas par māju, dārzu un visu citu, kas vien ienāk prātā sarunas uzturēšanai. Kad apmēram pēc stundas Gebelss sirsnīgi patiecas par saimnieku viesmīlību un kopā ar labi audzinātajām meitām dodas mājās, Lida jūt, ka kaut kas ir mainījies uz visiem laikiem.
Propagandas ministrs ir maza un vāja auguma, turklāt ar šļūcošu gaitu kājas defekta dēļ: viņš nekādi neizskatās pēc brunču mednieka. Tomēr vīrieša zemā, skanīgā balss, smaids, dzirkstošais humors un daiļrunība Lidu ir dziļi aizkustinājusi. Katrs viņa izteiktais vārds ir pārdomāts, katrai sarunai ministrs piedod dziļāku jēgu. Nevar noliegt, ka Gebelss ir harismātiska personība, un Lida jūtas pilnīgi apburta.
Lida Bārova nevar zināt, ka ministrs jūtas tieši tāpat, tomēr ir pamanījusi viņa acu skatienus, kas aizsākuši bīstamu lavīnu. Šī pagaidām vēl nelielā sniega bumba nākotnē var sagraut Gebelsa laulību, izpostīt viņa karjeru un Trešā reiha diktatoram Ādolfam Hitleram atņemt vērtīgo propagandas ministru – viltīgo nacisma arhitektu, kas efektīvi skalo smadzenes vācu tautai. Bez Gebelsa līdzdalības ir grūti iztēloties, ka vācieši tikai pēc dažiem gadiem atbalstīs Hitlera kara plānus tik dedzīgi un disciplinēti, kā viņi patiesībā to darīja Otrā pasaules kara laikā.
Arī Lidas Bārovas karjera ir likta uz spēles, taču šobrīd viņa par to nedomā. Atkal un atkal aktrise atceras kvēlo skatienu, kādu Gebelss viņai diskrēti veltīja, dodamies mājup ar savām meitām.