Čau spoki un nespoki, protams arī visi citi zvēri un nezvēri! Šoreiz Praktiskais Ponijs novērsīsies no praktiskuma un pavērs dažiem acis. Es izglītošu jūs ar vēl varbūt nedzirdētu informāciju, kas saturēs dažnedažādas runas, kas ir atstājušas savas pēdas lielajās vēstures grāmatas lappusēs.
Rakstus veidošu kā rakstu sērijas no dažādām tēmām, ne tikai zinātnes un medicīnas. Lai jums jauka lasīšana un ceru, ka varbūt noderēs!9 runas un cilvēki, kas paliks atmiņā /zinātne un medicīna/ #18
Prezidents Džons Kenedijs (1917-1963) un 1962. gada runa.
Šī runa notika Texasā, Hjūstonā, kādas universitātes stadionā pēc tā, ka Krievija agrajos 60. gados bija ļoti pasteigusies priekšā Amerikai un līdz ar to, starp Ameriku un Krieviju, tika izveidojušās tādas kā kosmosa sacensības, kuras arī vēstures grāmatās tiek vēl joprojām sauktas kā "Kosmosa sacensības". 1961. gada Maijā, Kenedijs paziņoja, ka tiks sūtīti astronauti uz mēness, kas notika tikai sešas nedēļas pēc Krievijas astrronauta Jurija Gagarina lidojuma ap Zemes orbitu, ārpus tās atmosfērai. US tas kopumā, pa 13 gadiem, izmaksāja 25.4 bilijoni dolāru un trīs astronautu dzīvības; Gus Grisoms, Edwards White un Rodžers Chaffee, kas nomira Appolo 1 sprādziena laikā.
Kopumā Kenedijs savā runā izteicās aplinkus, ka ja viņiem izdosies, lidojot kosmosā, sasniegt Venēru, tad tas būs augstākais sasniegums ko cilvēks ir spējis panākt un ka cilvēks "burtiski šonakt aizsniegs zvaigznes pirms pusnakts." Bet kopumā, rodas jautājums - kur vini dabuja visu šo naudu? Nu redziet, tā pati Hjūstonas universitāte, kurai nosaukums burtiski tulkojas kā Rīsu universitāte, uzdāvināja Amerikai šo naudu. Tātad, šī runa neradās no labas sirds, kā lepnuma par savu valsti, bet radās lai slavinātu šo universitāti. Protams, runā tika iekļauts arī Dievs "tiek lūgta Dieva svētība" kas nu galīgi neiet kopā; zinātne un Dievs.
Neils Armstrongs dzimis 1930. gadā ar savu tik ļoti slaveno teikumu...
"Tas ir mazs solis cilvēkam, viens gigantisks lēciens cilvēcei"
Šo teikumu viņš teica, kad Neils devās pretīm trepēm un uz pēdējā pakāpiena no viņa mutes izplūda šie vārdi. Vispārīgi, viņš bija pirmais cilvēks, kas uzkāpa uz jebkādas kosmosā esošās planētas virsmas (izņemot Zemes) un tādēļ arī šie vārdi tika iegravēti vēstures lappusēs. Protams, kamēr viņš bija uz Mēness, viņš izmantoja laiku liederīgi paņemot dažus paraugus, uzrakstijis dažas piezīmes, uzņēmis fotogrāfijas un uzstādijis USA karogu un tad protams, devies atpakaļ uz sava diženā kosmosa kuģa.
Kur? Uz Mēness, Tranquillity jūrā, kur viņš pavadija tikai divas ar pus stundas 1969. gada Jūlijā.
Anaxagoras no Grieķijas 500-428 pmē.
Jūs jautāsiet, kas tas tāds... Viens no tik slavenajiem Grieķu folozofiem, kura idejas netika pieņemtas viņa laikā, pat ja tās tika pierādītas ka ir pareizas. Viņa teorija, ka viss ir izveidots no minūšu daļām, beigās noveda pie atomiskās teorijas. Viņš pareizi izskaidroja kā notiek solārās un lunārās eklipses (pat ja viņš nebija pirmais kas izvirsija šos skaidrojumus) un skaidroja, ka zvaigznes ir milzīgas akmeņu masas. Tad kādēļ viņa teorijas netika pieņemtas? Jo laikā, kad viņš savas teorijas izvirzija, reliģija bija ļoti populāra lieta un cilvēki vienkārši negribēja pieņemt, ka viniem tiek sniegts pilnībā pierādīts izskaidrojums uz dzīvi. Viņa teorijas, īsāk sakot, lika reliģijai izskatīties un justies mazsvarīgai, jo tā uz brīdi zaudēja varu. Līdz ar to, šis filozofs tika ieslodzīts līdz Atēnu līderis Pericles viņu atbrīvoja.
"Mēs nejūtam zvaigžņu siltumu, jo tās ir tik tālu prom no Zemes... Mēnesim nav pašam sava gaisma, bet tas uzsūc saules gaismu."
Čārlzs Dārvins 1809-1882 un viņa aizkavējusies teorija.
1858. gadā Anglijā, Londonā, Dārvins aizkavēja savas Revolūcijas teorijas izplatīšanu jau gadiem, un tikai kad Alfrēds Russels Wallace aizsūtija Dārvinam vina papīru ar līdzīgām idejām, Dārvins saņēmās un savu teoriju publicēja. Viņš aizsūtija gan savu, gan Wallaces papīru vīram vārdā Čārlzs Leyell kurš ar botānista Hookera padomu nolēma publicēt abus rakstus vienlaicīgi. Abas teorijas tika publiski izlasītas 1858. gada 1. Jūlijā Londonā, kur par brīnumu nebija manāma īpaša reakcija no klātesošajiem. Tomēr, cilvēki sāka reaģēt nākamajā gadā.
Galileo Galilei 1564-1642 un viņa cīņa ar Kristiešiem.
To var burtiski nosaukt par cīņu, jo viņa teorija un pierādijumi cīnijās pret klasiskajiem tā laika Kristiešu sliktākās teorijas; Zeme ir visuma centrs. 1633. gadā Galileo saskārās ar draudiem, kur vinam tika stingri noteikt lai viņš neizvirza teorijas, kas iet pret baznīcas mācību. Viņa sarakstītā grāmata tika atzīta par izdomātiem nostāstiem, nekā faktiem. Šie draudi vinam lika parakstīt tādu kā līgumu, kura viņš zvērēja vairs nekad neizvirzīt ne faktus ne teorijas pret to kas tiek mācīts baznīcā un ka viņa iepriekš izvirzītās teorijas ir meli. Bet, pēc piecelšanās kājās (jo zvēresti tajā laikā bija jānodod uz ceļiem) viņš klusi pie sevis noteica "Bet viņa kustās" kas tika domāts uz Zemi - Zeme kustās.
Edwards Lorenz 1917-2008 meteroloģists un viņa Tauriņa effekts.
1960. gados Lorenz pamanija, ka ievietojot datu bāzē pat sīkākās izmaiņas, dators aprēķināja lielas izmaiņas laikapstākļu prognozē. 1979. gada 29. Decembrī 139. Amerikāņu Zinātņu Attīstības sapulcē, viņš izvirzija teoriju ar jautājumu -
"Prognozējot; Vai taureņa spārnu sasišanās kopā Brazīlijā izveidos tornādo Teksasā?"
Kur viņa gala spriedums bija ka to ir neiespējami prognozēt, bet izmainot datus datorā nevar pierādīt, ka dzīvē šie dati tiks tik pat efektīvi pielietoti. Kaut šī nebiaj pirmā reize kad viņs izvirzija šo teoriju, šī bija pirmā reize kad šī teorija tika masveidā izplatīta.
Īsaks Ņūtons 1642-1727 un Gaismas teorija.
17. gadsimta otrajā pusē, tika manīts sprādziens zinātnes pusē Anglijā. Kad Ņūtons attīstija savu Gaismas teoriju, viņš un vīrs vārdā Roberts Hookes apmainijās ar neskaitāmām vēstulēm. Hooke bija ļoti negatīvs pret Ņūtona teoriju jo viņš vienkārši to bija pārpratis pamatojoties uz viņa domām, ka viss kas ir jauns šajā Gaismas teorijā, nav pareizs un viss kas ir pareizs nav jauns. Dēļ šī viena vīra viedokļa, Ņūtona teorija tika aizkavēta un tā tika publicēta tikai pēc Hookes nāves 1703. gadā.
"Ja es esmu redzējis tālāk, tas ir dēļ stāvēšanas uz milžu pleciem"
Archimedes 287-212 pmē. inženieris, astronomers, fiziķis un matemātiķis.
Viņš izveidoja ģeometriskās formulas, izdomāja kā svert objektus ar ūdens masas palīdzību un sarēķināja Pi summu ekstrēmi akurāti. Kā arī, viņš demonstrēja kloķa principu, kas noveda pie viņa slavenā teikuma -
"Iedodiet man kloķi, rotācijas punktu un stingru vietu kur stāvēt, un es izkustināšu Pasauli."
Kaut gan, viņam pašam labāk pie sirds gāja tīra matemātika, viņš izmantoja savas zināšanas praktiski izveidojot blokādes motorus lai neļautu Romiesiem ieņemt Syracuse jeb Itāliju. Tomēr, šis dižais vīrs tika nogalināts ar kāda zaldāta rokām pēc tā, ka Archidemes pretojās sekot zaldātam, jo Archidemes vajadzēja pabeigt kādu kalkulāciju.
Hipokrāts 460-370 pmē. Rietumu medicīnas tēvs.
Viņš pilnībā atteicās no idejas, ka slimība tika radīta dēļ mistiskiem un maģiskiem notikumiem. Kaut viņa dala no teorijas vairs netiek izmantota, viņa mācība par plaušu slimībām tiek vēl joprojām izmantota mūsdienu medicīnā. Viņa Hipokrātiskais solījums ir iespiests vēstures grāmatā kur īsumā viņš solīja nejaukt savu profesiju ar privāto dzīvi un rīkoties godīgi, neļaujot savam jūtām stāties ceļā, kā arī tur tika atstāta Hipokrātiskā kolekcija, kas sastāv no 60 senajiem mediciniskajiem tekstiem, kuri ir saknes mūsdienu medicīnai.
Paldies par uzmanību un ceru ka izbaudijāt rakstu!