5 forši eksperimenti ar visiem labi pazīstamo šķidrumu - ūdeni.
5 eksperimenti ar ūdeni75
Vai ir iespējams uzkarsēt ūdeni virs viršanas punkta, bet nelikt tam vārīties? Ar krāna ūdeni tas noteikti nesanāks, jo tajā ir dažādas daļiņas un mikroelementi. Uz šīm daļiņām vārīšanās laikām formējas burbulīši (tā pat arī uz trauka sienām, jo tajā ir daudz nelīdzenumu) un mēs redzam, ka ūdens sācis vārītes. Bet kā būtu, ja nebūtu šo mazo daļiņu un mikroelementu? Tādu ūdeni sauc par destilētu ūdeni un tas ir pilnīgi tīrs. Ja destilētu ūdeni ielej gludā glāzē un ieliek mikroviļņu krāsnī, tad to var uzkarsēt stipri vairāk par 100 grādiem, bet tas turpinās palikt tik pat mierīgs kāds bija. Ja šajā brīdī glāzē iemet kādu priekšmetu, tad viss uzsprāgst, jo varīšanās process noris sekundes daļās. Lieki būtu teikt, lai jūs šito neatkārtojat mājās, jo vienmēr jau atradīsies kāds idiots, kurš gribēs pamēģināt (ja tā, tad raksts spokiem tev būs gatavs (pēc rehabilitācijas apdegumu centrā)). :D
Šis iespējams ir vēl bīstamāks par iepriekšējo. Filmās mēdz dažkārt paradīties dažādi radījumi, kas veidoti no ūdens, piemeram, filmā The Abyss. Šāda radījuma miniatūro versiju var izveidot arī pats. Viss, kas nepieciešams, ir divas glāzes ūdens un elektrība. Šī fenomena atklājēji paši īsti nezin, kādēļ tā notiek, bet tas viss laikam ir saistīts ar elektriskajiem laukiem un "ūdens unikālo struktūru." Iespējams pēc kāda laiciņa taisīs nevis sniega, ledus vai smilšu skulptūras, bet gan ūdens skulptūras. Lai nu kā, viss ir redzams video apakšā.
Par šo noteikti esi jau dzirdējis, bet atkārtošana ir zināšanu māte. Lai to īstenotu ir nepieciesams vēl brīnumaināks šķidrums par ūdeni - viskijs. Vienu glāzi piepilda ar ūdeni, bet otru ar viskiju. Viskija glāzei uzliek virsū spēļu kārti, bet ūdens glāzi uzmet pa virsu tai kā redzams bildē (šeit būs vajadzīgas iemaņas). Tad sāk lēnām vilkt ārā kārti, atstajot nelielu atveri, un he hēēi pēc brīža ūdens ar viskiju sāk mainīties vietām. Protams, viss ir saistīts ar šķidrumu blīvumiem (viskija blīvums ir mazāks, tādēļ tas cenšas ieņemt pozīciju virs ūdens).
Lai īstenotu šo, būs jāpagaida līdz ziemai. Līdz aukstai ziemai. Viss, kas tev būs jāizdara ir - jāuzvāra ūdens, jāiziet apenēs laukā, jāpamet ūdens gaisā un sniedziņš radīsies pats no sevis. Laukā jābūt vismaz -15 grādiem. Šādā temperatūrā ūdens garaiņi un mazās pilītes sasalst acumirklīgi. Tieši tādēļ ūdenim jābūt verdošam. Neesmu mēģinājis, bet tas noteikti ir superforši.
Arī šo noteikti esi redzējis, bet to parasti dara ar alu. Tā pat šo efektu var manīt, kad saldētavā atstāj alu uz pārāk ilgu laiku. Princips ir tāds pats kā ar supersakarsēto ūdeni no pirmā eksperimenta. Ūdens, kurā nav nekādu daļiņu vai mikroelementu, nesasals pat pie ļoti zemām temperatūrām. Taču momentānu sasalšanu var izsaukt, ja šādu superaukstu ūdeni pakļauj mehāniskam triecienam, piemēram, uzsitot pa to. Tas viss darbojas labāk ar alu, it īpaši ar Corona alu.