4 fakti, kuri tavu prātu izglītos18
Vai ir atklāti visi ķīmiskie elementi?
Vairums ekspertu uzskata, ka ir atklāti visi uz Zemes sastopamie dabiskie ķīmiskie elementi, kuru kopskaits sasniedzis 94. Kopš 1939. gada vairs nav atklāts neviens jauns elements, lai gan vēlāk daudzi ir sintezēti laboratorijas apstākļos. Periodisku tabulu var izmantot, lai pateiktu, kādi elementi teorētiski vēl varētu eksistēt, un atlikušie būtu ļoti smagi elementi ar vairāk nekā 104 protoniem. Maz ticams, ka uz Zemes varētu rasties šādi atomi. Laboratorijā tos var sintezēt, lietojot daļiņu paātrinātāju, kas atomiem like saskreties un kodoliem saplūst. Daudzi šādi elementi ir radioaktīvi un ļoti ātri sabrūk.
Kādas ir vakuuma iepakojuma priekšrocības?
Fasējot vakuuma iepakojumu, gaiss tiek atsūknēts a divējādu nolūku: ilgākai uzglabāšanai un lai samazinātu aizņemto telpu. Skābekli saturošā gaisa trūkums ierobežo baktēriju un sēnīšu augtspēju, tāpēc šādi iepakota pārtika saglabājas daudz ilgāk. Visbiežāk to izmanto sauso produktu – graudu izstrādājumu, riekstu un kafijas – ilgtermiņa glabāšanai, taču arī svaigie produkti, piemēram, gala, tiek iepakoti vakuumā. Ir cilvēki, kas mājas apstākļos vakuumā iepako kā pārtiku, tā neēdamas lietas. Tomēr jāatceras, ka dažām baktērijām patīk vide ar zemu skābekļa saturu, un pavāriem jāievēro īpaši drošības noteikumi, lai iepakotu produktus vakuumā mājas apstākļos.
Cik zirgspēku bija brāļu Raitu lidmašīnai?
Pēc vairākiem pētījumu, medelēšanas un izgudrojumu gadiem divi amerikāņi – brāļi Orils un Vilburs Raiti (Orville and Wilbur Wright) – beidzot izgudroja un uzbūvēja pirmo lidojošo aeroplānu. Lidonim (Flyer) bija vienkāršs motors bedz degvielas sūkņa, karburatora, droseles vai aizdedzes svecām. Pārsteidzoši, tomēr tam bija 12 zirgspēku jauda, kas bija visai iespaidīgi, ja ņem vērā, ka nepieciešamais minimums bija 8 zirgspēki. Pirmais lidojums ilga 12 sekunžu, un pievarētā distane bija 37 metri. Lidoņa ar ūdeni dzesētajam benzīna dzinējam bija četri cilindri, kas ievietoti velmētā alumīnija karterī. Lidaparāāts svēra ap 90 kg, un tam bija divi propelleri.
Kāpēc kosmosa kuģi piezemējas jūrā?
Ne visi kosmiskie aparāti pēc atgriešanās iekrīt jūrā. Krievijas Federālās kosmosa aģentūras Sojuz lidaparāti, kas transportē astronautus un kosmonautus uz starptautisko kosmisko staciju, nolaižas Kazahstānas stepē. Krievu kosmiskajās programmās vienmēr notikusi nolaišanās uz cietzemes, bet NASA agrāk deva priekšroku ūdenim – līdz kosmosa atspoguļkuģu programmai. Amerikāņi veic startus no Kenedija raga (agrāk Kanaverala raga) Floridā, kur apkārt ir daudz ūdens, lai astronauti droši nolaistos un atvērtu kapsulu. Krievijas kosmosa kuģi paceļas no Baikonuras kosmodrama kontinenta vidū esošajā Kazahstānā. Nolaišanās tuvākajos Krievijas ūdeņos liktu nosalt jebkuram kosmonautam, bet piezemēties starptautiskajos ūdeņis varētu būt politiski nekorekti. Taču Krievijā ir atliku likām mazapdzīvotu, līdzenu platību. Arī NASA beidzot kļuva parāk apgrūtinoši un bīstami izcelt astronautus no jūras, tāpēc Shuttle programma paredzēja nolaišanos uz skrejceļa.