4 fakti, kuri izglītos tavu prātu12
Kāpēc ūdeņradis eksperimentā sprāgst?
Raksturīgais paukšķis, kas atskan eksperimenta laikā, kad azdedzina mēģenes saturu ar gaisa un ūdeņraža sajaukumumu, rodas, uzliesmojot un eksplodējot ūdeņradim. Ūdeņradis ļoti viegli uzliesmo un no degoša sērkociņa reaģē ar skābekli gaisā, radot ūdeni. Šī eksotermiskā reakcija izdala karstumu, gaismu un kinētisko enerģiju. Ātrā enerģijas izdalīšana like ap to gaisā veidoties triecienvilnim, kas arī rada sprādziena troksni Ja ūdeņraža daudzums ir pietiekami liels, tas var izraisīt sprādzienu ar liesmām. Gaiss ar ūdeņraža saturu no 5% līdz 75% radīs eksploziju, bet, lai iegūtu viskaļāko sprādzienu, vajadzēs sajaukt divas daļās ūdeņraža ar vienu daļu skābekļa. Trokšņa tests tiek bieži izmantots, lai identificētu ūdeņradi, jo vairums citu parasto gāzu tik ātri neuzliesmo.
Kāpēc čili ir tik dedzinoši asi?
Čili piparu sastāvdaļa, kas to padara tik asus, ir ķīmiska viela, ko sauc par kapsaicīnu. Tas ir izplatītākais savienojums sarežģītā ķīmisko savienojumu atzarā, ko sauc par kapsaicinoīdiem. Pēc apēšanas tie piesaistās sapju receptoriem mutes gļotādā. Šie receptori fiksē apdedzināšanās sāpes, tāpēc daži čili paveidi šķiet dedzinoši. Dedzināšanas pakāpes, protams, ir atkarīga no atsevišķiem kapsaicinoīdiem, ko satur katrs čili pipars, un to var ierindot t.s. Skovila skalā. Šo plaši atzīto skalu izveidoja Vilburs Skovils (Wilbur Scoville) 20. Gadsimta sākumā, lai čili piparus sadalītu līmeņos pēc to asuma.
Kura sir visāātrākās un vislēnākās planētas?
Savas elipses dormas orbītās planētas kustas ātrāk, kad tās atrodas perihēlijā – tuvāk Saulei. Iekšējās jeb četras Saulei tuvākās planētas kustas ātrāk nekā ārējās. Vistuvākā planēta Saulei ir Merkurs, un perigēlijā tā ātrums sasniedz 56,6 km sekundē. Vistālākajai planētai – Neptūnam – vidējais ātrums ir 5,43 km sekundē.
Kāpēc tunelī pazūd radiosignāli?
Ja jūs mašīnā klausāties vidējo viļņu (AM) radiostacijas pārraides, pēc iebraukšanas tunelī singāls pavājināsies vai izzudīs pavisam. Taču klausoties augstas frekvences (FM) radioraidījums, signals saglabāsies gana spēcīgs. Tas ir tāpēc, ka daudzos tuneļos ir releju sistēma, kas saglabā augstas frekvences kanālus, bet ne vidējos viļņos raidīto. Augstāka FM radiostacija frekvence ļauj radiovilņiem šķērsot blīvu materiālu gandrīz bez aizķeršanās, pateicoties frekvenču joslas platumam. Savukārt AM raidošāš stacijas nevar ietekmēt cieta materiāla konstrukcijas, kas bloķē radioviļņus.