20. gadsimta notikumi, kuri šokēja pasauli [Pēdējā daļa}2
Ectālietis – sen pagājušu laiku mēmais liecinieks
Kāds laulāts atpūtnieku pāris 19. Septembrī vienā no saviem kalnu pārgājieniem Ectāles Alpos netālu no robežas ar Itāliju 3200 m augstumā ierauga vīrieš līķi, kurš rēgojas ārā no kūstoša šļūdoņa ledus. Tikai pēc agrā akmens laikmeta piederumiem iespējams apjaust atraduma īsteno vecumu un līdz ar to arī tā arheoloģisko nozīmi. Visbeidzot radioaktīvā oglekļa dati apstiprina pieņēmumu, ka ectālietis ir dzīvojis laikā starp 3350. un 3100. gadu pr. Kr., viņš ir bijis spēcīga auguma, aptuveni 1,60 m garš, 45 gadus vecs. Jo sevišķi svarīgs ir fakts, ka netika atrasta apbedījums, kam kapā līdzi doti izmeklēti priekšmeti, bet gan nelaimes gadījuma upuris, ko viņa toriezēja ikdienas apģērba un apbruņojumā iekonservējis šļūdoņa ledus.
Māstrihtas līgums vienos Eiropu
7. februārī visas Eiroas Savienības valstis paraksta Māstrihtas līgumu. Līguma saturā ir Eiropas Kopienas izveidošana par Eiropas Savienību ar vienotu valūtu un kopīgu ārpolitiku un drošības politku. Tas paredz arī ES pilsonību, kas sakausēs eiropiešus ar kopēju zilu pasai pilnīgā nākotnes un likteņa kopībā. Kopēja nauda eiro un vienota saimniecības un tirdzniecības politika arī ir temati šajā pravietiskajā un nākotnes cerību pilnajā tautu līgumā. 1993. Gada 1. Novembrī Māstrihtas līgums stājas spēkā un robežas zaudē savu nozīmi. Vienlaikus tas nozīmē, kas Eiropas Savienība (ES) ir piedzimusi.
Trauskme – palielinās ozona caurums
1994. gadā eksperti vadās no pieņēmuma, ka ozona caurums, vēlākais, turpmāko 50 gadu laikā izzudīs. Tomēr jau šajā pašā gadā tas pieaug līdz Eiropas apmēram, tādēļ zinātnieki baidās, ka var pieaugt risks saslimt ar ādas vēzi. Bezrūpīgā uzturēšanās saulē Viduseiropas attīstītajās rūpniecīas zemēs tagad pieder pagātnei. Vasarā aktuāli ir brīdinājumi no iespējas saslimt ar ādas vēzi, kas izskan masu medijos. Tostarp zinātnieku domas par ozona cauruma turpmāko attīstību dalās.
Pasaule sēro par Māti Tērezi
1997. gada 5. septembrī pēc gara pašaizliedzīga mūža ar sirdslēkmi mirst katoļu ordeņa māsa Māte Terēze (*1910). Dāma ar plašo sirdi, īstajā vārdā Agnese Bojakshiu (Agnes Gonxha Bojaxhio), kopš 1946 gada nododas kalpošanai nabadzīgajiem Kalkutas graustu rajonos. Viņas darbs un pūles ir veltītas tiem, kurus negrib neviens: atstumtajiem bērniem, lepras slimniekiem un mirstošajiem. 1979. Gadā par savu neatlaidīgo uzupurēšanos viņa saņem Nobela Miera prēmiju.
Eiro ir klāt
No 1999. gada 1. janvāra Eiropas Savienības dalībvalstis nosaka stingru maiņas kursu jaunajai kopējai valūtai. No šā brīža visas atsevišķās valūtas ir pakārtotas eiro. Pārskaitījumus un visus citus bezskaidras naudas maksājumu darījumus var tūlīt maksāt jaunajā valūtā. No 2002. gada Eiropā ieviesīs arī jauno papīra un metāla naudu, kas zivietos līdzšinējās valūtas. Vacijā eiro kurss būs 1,95583 DEM. Anglija, Grieķija un Somija ir vienīgās ES dalībalstis, kas nepiedalīsies pirmajā kārtā.
Laimīgu jauno gadu tūkstoti!
Pazīstami gaišreģi pareģo pasaules galu vai vismaz tršo pasaules karu, paredzamā datoru iekārtu nesaderīa ar 2000. Gadu noved pie draudīgiem paredzējumiem par pilnīgu civilizācijas sabrukumu tieši 31. decembra pusnaktī, bet jautājums: “Ko mēs darīsim 2000. Gadā naktī?” rada vispārēju paniku un gāž apkārt visus ceļojumu birojus un sarīkojumu organizatorus. Visu kopā ņemot, gadu tūkstošu mijā ārkārtīgi sagroza ļaužu prātus. Tādēļ mierinājumam der zināt, ka līdzīga panika