Mēs esam sev uzlikusi radības kroņa titulu. Nekad neaizmirsīsim palielīties par savām uzvarām, kuras ir pārveidojušas pasauli, bet ne vienmēr tas ir bijis gadījums. Citreiz arī dzīvnieki ir palīdzējuši un glābuši mūsu dzīvības
Foto: Pixabay
Mēs esam sev uzlikusi radības kroņa titulu. Nekad neaizmirsīsim palielīties par savām uzvarām, kuras ir pārveidojušas pasauli, bet ne vienmēr tas ir bijis gadījums. Citreiz arī dzīvnieki ir palīdzējuši un glābuši mūsu dzīvības
Foto: Pixabay
Zosis izglāba Romu
4. gs. pr. Kr. plaukstošajai Romai uzbruka galli. Viņi bija sakāvuši romiešus Allijas kaujā un gribeja iznīcināt Romu. Lai arī viņiem bija izdevies iezagties Romā neviena nepamanītiem, kāda zoss esot sacēlusi traci un pamodinājusi sargus.
Vilki īslaicīgi apturēja karu
Vācieši un krievi cīnījās 1916-17 gada ziemā. Bargā ziema esot piespiedusi vilkus uzbrukt kareivjiem. Tas esot aizgājis pat tik tālu, ka abām pusēm esot bijis vairāk zaudējumu no vilku uzbrukumiem nekā kaujā kritušo. Abas puses esot noslēgušas pamieru, lai medītu vilkus. Pēc vairāku simtu vilku nošaušanas kaujas atjaunojās.
Kaķis mainīja kriminoloģiju
1994. g. Kanādas kalnu policija seklā kapā atrada līķi, kopā ar asins piesūcinātu jaku. Asins piederēja upurim, bet uz jakas tāpat atrada arī kaķa spalvu. Upura civilvīrs dzīvoja netālu no kapa un viņam bija balts kaķis vārdā "Snowball"
Iestādes ieguva kaķa asinis, lai pārbauditu tā DNA. Izrādījās, ka neviena labaratorija to nekad nav darījusi un arī nevēlējās būt pirmā, kas ir testējusi kaķa DNA. Kāda labaratorija beigās piekrita un apstiprināja aizdomas, nosūtot kaķa īpašnieku uz cietumu.
Balodis izglāba dzīvības
Balodis vārdā "Cher Ami" ieguva savu vārdu 1. pasaules karā. 1918. g. oktobrī gandrīz 500 karavīru tika iesprostoti aiz ienaidnieka līnijas bez pārtikas un ieročiem. Divi pirmie baloži tika nošauti, bet trešais, lai arī smagi ievainots, spēja nogādāt ziņu un tādā veidā izglābt karavīrus.
Suņi kosmosā
1957. g. 3. novembrī ar Sputnik 2 suns Laika kļuva par pirmo dzīvnieku, kas nonācis orbītā. Diemžēl viņa nepārdzīvoja atgriešanos. 1960. g. 19. augustā kosmosā tika nosūtīti Belka un Strelka, kas arī veiksmīgi atgriezās uz Zemes. Tieši pateicoties šiem izmēģinājumiem, cilvēki ieguva pāŗliecību, ka ir iespējams veiksmīgi nogādāt kosmosā arī cilvēkus.
Klonētā aita
Aita Dollija laikam būs slavenākā aita vēsturē vēl ilgi, lai gan viņai nebija ne jausmas par savu nozīmīgumu. Dollija bija pirmais zīdītājs, ko ir izdevies klonēt, izmantojot pieauguša dzīvnieka šūnu. Tā piedzima 1996. g. jūlijā un bija vienīgais veiksmīgais gadījums no 277 mēģinājumiem.
Šimpanze izmainīja cilvēku sapratni
Džeina Godala 1960. g. jūlijā devās uz Tanzāniju, lai pētītu šimpanzes. Pirmie trīs mēneši neko nedeva, jo šimpanzes kautrējās un nevēlējās viņai rādīties. Pēcāk viņa satika šimpanzi Deivu, kurš dalījās ar gaļu ar citu šimpanzi. Pirms tam cilveki domāja, ka šimpanzes ir veģetārieši. Pēcāk Deivids izmantoja zāles stiebru kā rīku, lai zvejotu termītus. Agrāk domāja, ka tikai cilvēki māk izmantot darbarīkus. Tas mainīja priekšstatu par cilvēkiem un šimpanzēm.
Gaiļu kaujas
Themistocles, grieķu karavadonis devās kaujā pret persiešu spēkiem. PIrms kaujas viņš ievēroja divus gaiļus, kas kāvās. Viņš paaicināja savus karavīrus un parādīja gaiļus, paskaidrojot, ka viņi nekaujas slavas, brīvību vai drošību, bet gan tāpēc, ka negrib dod viens otram ceļu. Tas esot iedvesmojis karavīrus un ļāvis uzvarēt persiešus, izglābjot civilāziciju, kas dievina ceptu vistu.
Žurkas un blusas nogalināja vai pusi Eiropas
14. gs. vidū Eiropu apciemoja melnā nāve jeb mēris. Izmira vismaz trešdaļa no visiem Eiropas iedzīvotājiem. Pie vainas bija Yersinia pestis baktērija, kas inficē žurkas, bet to uz cilvēkiem pārnesa blusas. Interesants efekts bija tāds, ka tas radīja strādnieku trūkumu, tādējādi veicinot dzīves apstākļu uzlabošanos.
Sliekas izmainīja pasauli
Čārlzs Darvins dievināja sliekas, kam ir liela nozīme civilāzicijas attīstībā, jo tās ievērojami uzlabo augsnes kvalitāti. Lai arī cik dīvaini tas nebūtu, bet nesenie pētījumi ir parādījuši, ka sliekas varētu izdzīvot Marsa augsnē. Iespējams, ka arī mūsu nākotne ir no tām atkarīga.