Ko? Nacistiskā Vācija ir kaut ko labu devusi? Paga, paga mans antifašistiskais draudziņ, bez ļaunuma nav labuma. Šeit ir 10 lietas, par kurām mēs mūsdienās varam būt pateicīgi!
Ko? Nacistiskā Vācija ir kaut ko labu devusi? Paga, paga mans antifašistiskais draudziņ, bez ļaunuma nav labuma. Šeit ir 10 lietas, par kurām mēs mūsdienās varam būt pateicīgi!
Vivisekcija
Vācija bija pirma valsts pasaulē, kura aizliedza vivisekciju 1933. gadā. Reihstāgs par to jau bija izraisījis asas diskusijas jau 1927. gadā. Nākot pie varas nacistiem, pat paši lielākie puikas, tajā skaitā Gērings, Himlers un Hitlers, bija ļoti norupejušies par dzīvnieku saudzēšanu, it īpaši par lielo nokauto dzīvnieku skaitu un to pieaugumu. Daudzi pamati mūsdienu likumos šajā jautajumā, nāk tieši no Nacionālsociālistu izveidotajiem likumiem. Tas viss, protams, ir ļoti ironiski, jo no vienas puses tika glābti dzīvnieki, bet no otras, tika slepkavoti citādi domājošie, žīdi, homoseksuāļi utt.
Gērings: ‘’Absolūta un pilnīga vivisekcijas aizliegšana ir ne tikai vajadzīgs likums dzīvnieku aizsardzībai, bet arī kā paraugs cilvēcībai... Vivisekcijas piekopēji, kuri no šī brīža tiks pieķerti šajā noziegumā, nekavejoties tiks nosūtīti uz koncetrācijas nometni!”
Īsāk par vivisekciju šeit
Dzīvnieku aizsardzība
Turpinot par dzīvniekiem, 1934. Tika izdots medību likums, cik ir atļauts medīt, kur medīt un kā medīt. Šie likumi tiek izmantoti arī mūsdienās, pārsvarā visās rietumu zemēs.
Šis likums bija zināms kā Das Reichsjagdgesetz, Reiha Medību Likums. Reihstāgs arī noteica obligātu šīs tēmas apgūšanu skolās. Īpaši šajos likumos tika uzsvērta Eiropas vilka un lūša saudzēšana, kā arī pēc iespējas ātrāka un cilvēcīgāka nomakšķerēto zivju nogalināšana. Bez šiem likumiem mūsdienu Eiropā visdrīzāk daudzas dzīvnieku sugas nebūtu vairs sastopamas.
Teksts bildē: Ne jau viņš uzņem cigareti, bet tā uzņem viņu
Pret smēķešanas likums
Baumo, ka Hitlers bija tik ļoti pret smeķēšanu, ka bija bīstami pat kaut kur viņa tuvumā aizdedzināt cigareti. Kā arī viņš uzskatīja, ka tā bija naudas šķērdēšana, ražot cigaretes. Nu tā sākās pati dārgākā un efektīvāka anti-tabakas kampaņā pasaules vēsturē. Un, kamēr citās valstīs šāda veida kampaņas katastrofāli izgāzās, Vācijā viss ritēja perfekti. Tika uzliktas speciālas nodevas par tabakas pārdošanu un izplatīšanu. Tika aizliegts smēķēt restorānos un publiskos transportlīdzekļos, kā arī tika izplatīti tabakas negatīvo efektu sekas. Labs piemērs, izsmēķēto cigarešu skaits uz vienu cilvēku 1940. gadā Vācijā – 749, ASV – 3000.
Labklājības programmas
Nacistu Vācijai bija pašas lielākās un iespaidīgākās labklājības programas visā pasaules vēsturē, kuras bija balstītas uz šādu filozofiju – visiem vāciešiem ir jābūt vienādām dzīves kvalitātes līmenim. Pati labākā bija tā saucamā Ziemas Atbalsta programa, kurā augstu stāvoši nacisti roku rokā ar parastajiem iedzīvotājiem devās ielās, lai vāktu ziedojumus tiem kuriem bija visāda veida grūtības. Šis bija ne tikai ideāls propagandas solis, bet arī labs veids kā pievērst sabiedrības uzmanību tiem, kuriem bija nepieciešama palīdzība. Bet, tomēr, rodas jautājums, kā varēja tik daudz savākt ziedojumos? Atbilde vienkārša, nevarēja. Liels daudzums naudas nāca no valstij nevēlamo kabatas, ar konfiskācijas palīdzību. Tomēr, arī šādā veidā tika barota nacistu augšgala naudas ķeša. Šī shēma tiek piekopta arī mūsdienu nodokļu sistēmās.
Volkswagen
Jeb ‘’tautas vāģis’’ burtiskā nozīmē, šis automobīlis tika pasniegts kā pieejams katram Vācijas pilsonim. Tas bija bija balstīts uz Hitlera ieteikumiem dizainieriem, ka mašīnai vajadzetu atgādināt vaboli. Šis projekts bija neiedomājami veiksmīgs, cena tikai 990 reihsmarkas (par šo summu varēja iegādāties mazu mocīti), bet uz kara beigām mašīnu pieejamība strauji kritās. Ražošana vairāk nosliecās uz militārajām vajadzībām. Tomēr, savu statusu ši mašīnas marka ir saglabājusi arī mūsdienās.
Autobāņi
Lai gan ideja nebija nacistu, Hitlers to atbalstīja un arī realizēja, tieši viņš deva pavēli uzsākt lielāko ceļu būvi vēsturē. Kā pirmā lielceļu sistēma pasaulē, autobāņi bija revolucionārs inžinieru sasniegums un pilnībā izmainīja veidu kā cilvēki pārvietojas. Pārsvarā visas valstis vēlāk adoptēja Hitlera izveidoto un realizēto sistēmu, tajā skaitā ASV un Lielbritānija. Tā viennozīmīgi ir lielākā lielceļu sistēma pasaulē, sniedzoties arī ārpus Vācijas, kā piemēram Austrijā. Autobāņu projekts arī atrisināja lielo bezdarba problēmu tā laika Vācija, sniedzot darbavietas simts tūkstoš cilvēkiem. Liela nozīme šajā projektā arī bija propagandā, ka visi šie ceļi apvienos visus valsts nostūrus un liks just lielāku kopības sajūtu.
Mūsdienu raķeštehnikas tēvs
Raķešu izgudrotājs Verners fon Brauns bija Nacistu partijas biedrs, kā arī SS virsnieks. Viņš palīdzēja kā Vācijai tā arī ASV, to raķešprogrammu realizēšanā, gan kara periodā, gan pēckara gados. Lai gan viņš bija iesaistīts dažāda veida projektos sākot no degvielu rijošiem raķešveida lidmašīnu dzinējiem līdz orbīta-zeme raķetēm, tomēr vislielākie sasniegumi bija NASA rindās. Vissvarenākais sasniegums noteikti bija Saturn V nesējraķetes izveide, kura palīdzēja uz Meness nogādāt pirmo cilvēku. Von Brauns bij tas, kurš oficiāli atvēra ceļu uz cilvēka ceļošanu kosmosā... Kā arī vienu no visiznīcinošākajām metodēm karā.
Inovācijas filmu uzņemšanā
Nacistiem filmas un mūzika bija viens no svarīgakajiem veidiem kā izplatīt propagandu. Līdz ar to izveidojās paņēmieni un tehnoloģijas šīs sfēras uzlabošanai. Piemēram, pirmā magnētiskā lenta tika izmantota Hitlera un Gēbelsa uzrunu ierakstīšanai un uzņemšanai. Tāda propagandas filma kā ‘’Triumph of the Will’’ (Gribas triumfs), tiek uzskatīta kā viena no nozīmīgakajām filmām kinematogrāfikas vēsturē. Šīs filmas režisore Leine Rīfenštāle(bilde augšā), izmantoja, tam laikam neticami, 30 kameras un pāri simtam tehniķu. Un tākā šai filmai bija neierobežots budžets, tika izmantotas jaunākās tehnoloģijas. Krāni un sliežu platformas arī bija jauna inovācija filmēšanā, šos paņēmienus izmanto arī mūsdienās, lai veidotos gluds filmējums. Galu galā, propagandas filmas ir kā gandrīz izmirušas, bet paņēmieni joprojām tiek izmantoti mūsdienu filmu uzņemšanai.
Ieguldījums modē
Cik daudziem liekas, ka vācu uniformas bija pašas krutākās? Man noteikti. It īpaši SS melnās formas ar ādas mēteli un iespaidīgo virsnieku cepuri ar sudraba galvaskausu. Tās bija elegantas un 100% seksīgas. Labs piemērs mūsdienās ir tam kā ģērbjas daudzas metāla un alternatīvās mūzikas grupas, melnas drēbes, zābaki un citas atribūtikas. Tādas frimas kā Adidas, Puma un Hugo Boss apgādāja ne tikai militāros apģērbus, bet arī nodrošināja 1936. Gada Olipmisko spēļu dalībniekus ar apģērbu. Un mūsdienās visas šīs kompānijas joprojām ražo tik ļoti iecienītās drēbes.
Sasniegumi medicīnā
Kā jau daudziem zināms nacisti veica drausmīgus eksperimentus ar dzīviem cilvēkiem. Pateicoties tiem mūsdienu ārstu rokās ir tik ļoti nozīmīgā informācija, kura citā gadījuma varbūt nebūtu pieejama. Kā piemēram, nacisti pētija cilvēka izdzīvošas spējas ļoti zemās temperatūrās, pakļaujot koncetrācijas nometnes ieslodzītos visāda veida spīdzināšanām. Visu šo šausmīgo procedūru laikā tika veikti novērojumi ķermeņa temperatūrā, nervu sistēmā un muskuļos. Piemērām, tāda metode kā ‘’ Rapid Active Rewarming” tiek izmantota arī mūsdienās, lai normalizētu cilvēka ķermeni no zemām temperatūrām.
Vēl raksti par Otro Pasaules karu:
http://spoki.tvnet.lv/vesture/Neiedomajamais-virs-kara-plositajam/800636
http://spoki.tvnet.lv/vesture/Otrais-pasaules-kars-tad-un-tagad/800066
http://spoki.tvnet.lv/vesture/Neticami-notikumi-Otraja-pasaules-kara/800462
http://spoki.tvnet.lv/foto-izlases/Otra-pasaules-kara-plakati/304338
http://spoki.tvnet.lv/vesture/Marsejs-158-uzvaras-gaisa/174654
Un ir vēl: pirmie reaktīvie dzineji, kas tagad ir gandrīz katrai nopietnai lidmašīni. Vispār tehnoloģiskajā attīstībā ļoti daudz jaunievedumu nāca tieši no nacistu laikiem, kam par pamatu jebkurā gadījumā ir vācu rūpniecība, kas visos laikos ir bijusi augstākajā līmenī.
Nu krievi man vienmēr vairāk nepatikuši nekā vācieši... iedzimts vai kā... nezinu
Vācija par vadošo spēku jau bija izvirzījusies 1870.gados, kad diezgan daudz kas tika izgudrots tieši Vācijā, un tas turpinājās līdz pat 1945.gada. Pēc zinātnieku konfiskācijas bija jāpaiet laiciņam, lai vācieši atkal būtu priekšā visiem.
To, ka šo to medicīnā ieguva, kas šobrīd nebūtu iespējams, arī ir apsveicami. Šausmināšanās par to, ka tika aizsargāti dzīvnieki un iznīcināti žīdi, ir pilnīgi nevietā, jo arī šodien nevienam neuztrauc, ka turki masveidā iznīcinā kurdus, krievi zilos, jo sabiedrības uzskati ir atbilstoši situācijai un ANO cilvēktiesības ir apdrukāts papīrītis, kuras ir saistošas tikai ES, Norvēģijai, Šveicei, varbūt vēl dažām valstīm, pārējie liek nikolaju virsū.
nenoliedzami nacisti bija liels tehnoloģiju virzītājspēks, kaut vai tā pati sintētiskā degviela un militārajā ziņā, V2 raķetes un pasaulē pirmā atomzemūdene
visumā interesanti, tikai ievadrakstā ir nepieļaujama kļūda kurā piemini nacistus un pretstati viņiem antiašistus. Nacisms un fašisms ir divi dažādi jēdzieni , nebāz tos vienā katlā kā to dara 9.maija svinētāji.