Sveikiņii.... Gribējaas uzstaisīt rakstiņu..par kādu savdabīgu dzīvnieku! Tātad 10 dažādi fakti par NĪLZIRGIEM
10 fakti par Nīlzirgiem6
32
2
Nīlzirgs ir trešais smagākais sauszemes dzīvnieks (1,5–3,5 tonnas) pēc baltā degunradža (1,5–4 tonnas) un ziloņiem (3–7 tonnas). Tēviņi ir augumā lielāki par mātītēm. Tie turpina augt visu dzīves laiku, kamēr mātītes maksimālo svaru sasniedz ap 25 gadu vecumā.
Tauku slānis nīlzirgu ādā ir 5 cm biezs.
Reklāma
Augšējo priekšzobu garums ir 23 cm, bet apakšējo priekšzobu garums var sasniegt 70 cm (t.sk. 30 cm atrodas smaganās). Šāds nīlzirga zobs sver 3 kg
Nīlzirgs spēj atvērt žokļus līdz pat 150o platā leņķī.
Gadiem pastāvēja uzskats, ka nīlzirgi izsvīstot asinis. Tagad zināms, ka ādas porās izdalītais sekrēts nav ne sviedri, ne asinis, lai gan satur sarkanus un oranžus pigmentus. Šiem pigmentiem piemīt antibiotiskas īpašības un, pats galvenais - spēja absorbēt gaismu ne vien parastajā, bet arī ultravioletajā spektrā. Rezultātā biezais, eļļainais sekrēts pasargā nīlzirgu ādu pret saules staru iedarbību. Šāda pati īpatnība piemīt arī parastā nīlzirga daudz retākajam radiniekam pundurnīlzirgam. (ATTĒLĀ IR REDZAMS PUNDURNĪLZIRGS)
Reklāma
Nīlzirgiem ir paradums izsvaidīt savas fekālijas. To panāk, defekācijas laikā asti vēzējot kā propelleri. Tā dara tēviņi, retāk mātītes, un tas notiek gan ūdenī, gan uz sauszemes. Astes garums ir 40–56 cm, tās gals izveidots kā birste. Ekskrementu izsvaidīšana kalpo teritorijas iezīmēšanai. Tajā pašā nolūkā nīlzirgi arī urinē atpakaļvirzienā.
Lai arī nīlzirgam ir mucveidīgs ķermenis un īsas kājas, tas var noskriet cilvēku. Nīlzirgi spēj sasniegt 30–40 vai pat 50 km/h. Tiesa, šādā ātrumā tie rikšo, augstākais, dažus simtus metru.
Nīlzirgiem ir diezgan mežonīgs temperaments. Pieaugušie nīlzirgi mēdz naidīgi izturēties pret krokodiliem, ar ko parasti dzīvo vienā ūdenskrātuvē. Agresīvas sadursmes visbiežāk gadās laikā, kad nīlzirgiem ir mazuļi. Mazos nīlzirdziņus var apdraudēt arī lauvas un plankumainās hiēnas. Āfrikā nofilmēts nīlzirgs, kas ēd antilopi gnu, pie tam tas vispirms no gnu ķermeņa aiztriecis divus krokodilus – tie nav izrādījuši nekādu pretošanos.
Reklāma
Nīlzirga latīniskais nosaukums Hippopotamus veidots no grieķu vārdiem hippos (zirgs) + potamos (upe), tātad – \"upes zirgs\".
Lai arī nīlzirgi ārēji atgādina cūkas un citus pārnadžus (pie kuriem arī pieder), to tuvākie mūsdienu radinieki ir vaļveidīgie – vaļi un delfīni. Vaļveidīgo un nīlzirgu kopējais sencis dzīvojis pirms 60 miljoniem gadu. Šis pats sencis savukārt vēl pirms tam nodalījies no vaļveidīgo un pārnadžu kopīgā senča.