Rakstā tiks apskatītas dažas profesijas, kas ir iekļautas Profesiju klasifikatorā. Profesijas ar interesantiem nosaukumiem un profesijas, kuru speciālistu Latvijā nav daudz...
Vai tu zini ko dara....1
Aktuārs - ir darījumu profesionāls, kurš nosaka riska un nenoteiktības finansiālo iespējamību. Aktuāri ir labi apmācīti eksperti ar padziļinātu finansiālās drošības sistēmas izpratni, izprot tā cēloņus, tā sarežģītību, kā arī ar labām matemātikas zināšanām. Aktuāri novērtē nākotnes notikumu iespējamību un meklē ceļus, lai izslēgtu nevēlamo notikumu iespējamību, tādā veidā samazinot iespējamos zaudējumus.
Viesuļvētras "Katrīna" izdarīti postījumi. Aktuāri novērtē šādu postījumu iespējamību, lai varētu ilgtermiņa noteikt apdrošināšanas izmaksas un apdrošināšanas kompānijas neciestu zaudējumus.
Augļotājs - augļotājs iegūst naudu no naudas. Faktiski augļotājam nav riska. Augļotājs aizdod kādam naudu uz procentiem, un neskatoties vai aizņēmēja bizness izdodas vai nē, viņam ir jāatdod summa + procenti augļotājam. Tā kā augļotāji parasti aizdod tikai tādiem, kuriem neizdevušā biznesa gadījumā ir īpašums ko atņemt lai atgūtu aizdevumu, tad augļotājam nav riska. Augļošana ir mantisko vērtību (naudas, lietu) aizdošana par ļoti augstiem procentiem, ko parasti veic fiziskā vai juridiskā persona, izmantodama kādas personas grūto finansiālo stāvokli. Aizņēmējam bieži vien šāds aizņēmums ir neizdevīgs. (Krimināllikuma 201.pants. Augļošana
Par dažāda veida aizdevumiem, kuri izdarīti, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kuru nosacījumi ir viņam pārmērīgi apgrūtinoši (augļošana), — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.)
Komivojažieris - Ceļojošs tirdzniecības uzņēmuma pārstāvis, kas piedāvā pircējiem preces pēc paraugiem, katalogiem u. tml.
Viņi zvana jums, apciemo darbavietā un mājās, sāk sarunu uz ielas, iegriežas slimnīcas palātā, kur esat iegūlis. Stādās priekšā kā preču izplatītāji, distributori, dīleri, tirdzniecības aģenti (vai padara savu darbiņu, vispār nestādoties priekšā). Lielo somu un izteiktās caursišanas spējas dēļ dēvēti arī par tašu desantu, viņi izmanto cilvēcisko vājību - kad preču ir daudz, mēdzam izvēlēties to, ko kāds pienes klāt, silti iesaka, ļauj apskatīt katalogā, pārdod ar atlaidēm. Biznesa terminoloģijā šo procesu dēvē par tiešo tirdzniecību.
Par tās pārstāvjiem var uzskatīt arī Skroderdienu Joski un viņa amatbrāļus, kas iezīmēti latviešu literatūras klasikā
Zīdtārpiņu audzētāji - Zīdtārpiņu audzēšanas gads sākas katra kalendārā gada aprīlī un beidzas nākamā kalendārā gada martā. Zīds - diegi, kurus iegūst no zīdtauriņu kāpura kūniņām.
Tauriņa dzīves laiks ir ļoti īss: tēviņi iet bojā drīz pēc pārošanās, mātītes – trīs dienās pēc tam, kad ir izdējusi aptuveni 300-700 oliņu. Tā kā oliņas ir ļoti vārīgas, mātīte rūpīgi uzmana, lai tās nebūtu viena virs otras. Tā tās nostāv visu ziemu, pavasarī no tām izšķiļas kāpuri, kas tūlīt sāk negausīgi grauzt zīdkoka lapas. Viena kilograma zīda iegūšanai nepieciešami 250-300 kg lapu.
Šā auduma iegūšanas process ir ilgstošs, tas prasa laiku un pūles. Lai iegūtu kvalitatīvu zīdu, jāizpilda divi galvenie nosacījumi: jāseko, lai kāpuri neiekūņojas, un cītīgi jābaro zīdtārpiņi. Zīdtauriņa oliņas jāuzglabā 18,330C grādu temperatūrā, periodiski paaugstinot to līdz 25 grādiem, kad pienācis laiks kāpuriem izšķilties. Pēc izšķilšanās tie katru pusstundu jābaro ar svaigām, ar rokām lasītām un sasmalcinātām zīdkoka lapām, kamēr tie kļūst resni – mēneša laikā zīdtārpiņš palielina svaru 10 000 reižu! Kāpuru audzēšanai izmanto speciālas pamatnes, un, kad tūkstošiem zīdtārpiņu sāk grauzt lapas, izklausās, it kā lietus bungotu pa skārda jumtu.
Audzēšanas laikā jāseko, lai temperatūra būtu nemainīga, kāpuri jāsargā no skaļa trokšņa un spēcīgiem aromātiem (piemēram, zivs vai sviedru smakas). Zīdtārpiņi jābaro tik ilgi, kamēr tie uzkrājuši pietiekami daudz enerģijas, lai iekūņotos. Veidojot kokonus, kāpuri izdala lipīgu vielu, kas gaisa ietekmē kļūst stingrāka. Tinot ap sevi kokonu, kāpuri apļo galvu tik ilgi, līdz izskatās kā mazas čaganas bumbiņas.
Pēc astoņām vai deviņām dienām siltā un sausā vietā kokoni ir gatavi atšķetināšanai. Vispirms tos apstrādā karstos tvaikos, lai iznīcinātu kāpurus, kas atbrīvojoties no kokona var sabojāt zīda diegu. Tad kokonus iemērc verdošā ūdenī, lai stingri notītā šķiedra būtu vieglāk atšķetināma, un beigās šķiedru uzmanīgi uztin uz spolēm. No viena kokona var iegūt 3-4 kilometrus garu diegu!
Valcētāji un skārdnieki - apstrādā dažādu metālu loksnes un izgatavo no tām dažādus izstrādājumus, veic transportlīdzekļu virsbūvju un to sastāvdaļu nomaiņu, remontu, restaurāciju.
Profesionālās darbības pamatuzdevumi:
– iezīmēt loksnes; izgatavot no skārda sadzīves priekšmetus; izgatavot dažādas skārda detaļas; nomaina, remontē, restaurē transportlīdzekļu virsbūves un to sastāvdaļas.
Takelētāji - nostiprina troses un apkalpo dažādus cēlējmehānismus uz kuģiem, gaisa kuģiem, gāzes un naftas ieguves vietās, trošu ceļos, uz skatuves un citur.
Profesionālās darbības pamatuzdevumi:
– montēt dažādus celšanas mehānismus trošu ceļos; novietot un pārvietot dekorācijas uz skatuves un citur, veikt to izkraušanu un iekraušanu; nostiprināt detaļas ar trosēm; montēt kabeļus; vīt troses.
Precīzijas izstrādājumu izgatavotāji - amatnieki izgatavo un labo mehāniskos, rokas un galda pulksteņus, ortopēdijas instrumentus, zemūdens, meteoroloģijas, optikas un citas precīzijas ierīces un instrumentus.
Profesionālās darbības pamatuzdevumi:
– labot un regulēt mehāniskos pulksteņus; labot un regulēt optiskās ierīces; izgatavot ortopēdijas iekārtas.
Ūdens pienesēji un malkas sagādātāji - savākt koksni mājsaimniecības lietošanai vai pārdošanai; skaldīt un sakraut malku; pienest ūdeni no akas, upes vai dīķa mājsaimniecības vajadzībām; savākt ūdeni spaiņos, konteineros, tvertnēs vai citos traukos un piegādāt ūdeni klientiem.
Prokūrists - Pilnvarota persona, kurai ir izsniegta prokūra un kurai ir plašas pilnvaras, veicot tirdzniecības darījumus. Prokūras izdevējam prokūrista darbu ir tiesības kontrolēt. Daudzās valstīs (piem., Vācijā, Šveicē u. c.) prokūrista tiesības ir noteiktas likumā: prokūrista, piem., nedrīkst ieķīlāt nekustamo īpašumu, parakstīt uzņēmuma bilanci, pieteikt uzņēmumu konkursam u. tml., tāpat prokūrista nedrīkst būt uzņēmuma vadītāja amatā, ja viņš tanī nav iecelts. Prokūristu nevar aizstāt cita persona, ja nav notikusi pārreģistrēšana tirdzniecības reģistrā.
Impresārijs - Privātuzņēmējs vai profesionāls starpnieks, kas organizē mākslinieka koncertus, viesizrādes vai teātru uzvedumus.