Vai tā ir filma, ko mēs esam tik ļoti (ne)gaidījuši? Kā gan ekranizētā rozā pasaules versija var paspēt iekļūt polistikā skandālā vēl pirms tās iznākšanas uz lielajiem ekrāniem? Ļoti vienkārši - strīdīgās Dienvidķīnas jūras teritorijas ir attēlotas kā Ķīnas teritorija.
Tas ir jāredz - jaunā "Barbie" filma jau aizliegta Vjetnamā, bet slavēta Ķīnā4
Tā kā "Warner Bros". ļoti gaidītās Bārbijas filmas reklamēšanas cikls norit pilnā sparā, Vjetnamas amatpersonas pirmdien paziņoja valsts medijiem, ka sārtā fantāzijas komēdijas filma valstī netiks rādīta vienas ainas dēļ. Tur var redzēt karti, kas parāda Ķīnas teritoriālās pretenzijas uz strīdīgo Dienvidķīnas jūras daļu.
Tikmēr Ķīnā, kur Bārbija jau ir nodrošinājusi izplatīšanu kinoteātros, šīs ziņas uzņemtas ar patriotisku degsmi, dažiem interneta lietotājiem izsakoties, ka filmu skatīsies un atbalstīs politisku apsvērumu dēļ.
Atsaucoties uz vietējām ziņām, ziņu dienesti ziņoja, ka problēmas pamatā ir kartē attēlotā deviņu domuzīmju līnija — U veida demarkācija, kas aptver plašas Dienvidķīnas jūras teritorijas, kuras Ķīna uzskata par savu suverēnu teritoriju. Šī Ķīnas kartēs izmantotā robeža jau sen ir saskārusies ar citu reģiona valstu, tostarp Vjetnamas, pretestību, kas dažus strīdīgos, resursiem bagātos ūdeņus uzskata par saviem.
"Mēs nepiešķiram licenci amerikāņu filmas "Bārbija" izplatīšanai Vjetnamā, jo tajā ir deviņu domu zīmju līnijas aizskarošs attēls," paziņoja Vi Kien Thanh, Kultūras, sporta ministrijas pakļautībā esošās Vjetnamas Kino departamenta vadītājs. Tā ir valdības iestāde, kas ir atbildīga par ārvalstu filmu licencēšanu un cenzēšanu, uz to arī atsaucās valsts laikraksts Tuoi Tre, piebilstot, ka lēmumu pieņēmusi Nacionālā filmu vērtēšanas padome.
Saskaņā ar vietējo plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem, Bārbija, kuras režisore ir Grēta Gerviga un kurā piedalās izcili aktieri, tostarp Margota Robija un Raiens Goslings, sākotnēji bija paredzēts demonstrēt Vjetnamā 21. jūlijā, tajā pašā datumā, kad ASV un Ķīnā. Filma, kuras pamatā ir Mattel ikoniskā plastmasas lelle, dažu nedēļu laikā pirms tās gaidāmās iznākšanas ir izraisījusi milzīgu interneta popularitāti, lielā mērā pateicoties tās gudrajai mārketinga stratēģijai, kas ietver virkni produktu partnerību un reklāmas triku, kā arī tā ir pielāgota mēmu mīlošajiem pūļiem.
Vietnē Twitter daudzi bija pārsteigti, ka filma, ko viņi uzskata par vieglprātīgu, uz jautrību orientētu filmu, iekļuva ģeopolitiski nokaitētā situācijā, un daži apšaubīja, vai filmā vispār ir jāiekļauj strīdīgā karte.
"Vjetnama ir tehniski pareiza, bet es nesaprotu, kāpēc jums ir vajadzīga karte šajā filmā ... kāpēc gan Bārbijai kādreiz būtu jāzina, kas ir Dienvidķīnas jūra," rakstīja kāds Twitter lietotājs, bet kāds cits jokoja: "Bārbijas mārketinga komanda redzēja, kur tā ir. bija nolaidīga un vērsās pret Openheimeru tur, kur šī filma bija visspēcīgākā: ģeopolitiskā konflikta eskalācija Āzijā."
Taču "Barbie" nav pirmā filma, kas ir saskārusies ar mediju iestādēm Vjetnamā par deviņu domuzīmju līniju attēlojumu. Iepriekš Vjetnamas valdība tā paša iemesla dēļ aizliedza DreamWorks animācijas filmu "Abominable" un tāpat Sony asa sižeta filmu "Unchartered". 2021. gadā Netflix bija jāizņem Austrālijas spiegu drāmas Pine Gap divas sērijas no saviem pakalpojumiem, jo tur tika rādītas kartes, kuras, pēc Hanojas amatpersonu teiktā, ir “Vjetnamas suverenitātes nepareizs priekšstats” un ir “sakaitinājušas un aizvainojušas visu Vjetnamas iedzīvotāju jūtas. ”
Dienvidķīnas jūra ir viens no ekonomiski un ģeostratēģiski nozīmīgākajiem ūdeņiem pasaulē, un par tās teritoriju Ķīnas un daudzu tās kaimiņvalstu starpā notiek asas diskusijas. Pekina, reģiona ekonomiskais un militārais smagsvars, pretendē uz vairāk nekā 80% no Dienvidķīnas jūras, un savu apgalvojumu pamato ar 1947. gada karti, kurā redzami neskaidri marķējumi, kas kopš tā laika ir kļuvuši pazīstami kā deviņu domu zīmju līnija. Tā ir arī centusies nostiprināt savas plašās pretenzijas uz jūru, stratēģiskās vietās veidojot militārās bāzes un mākslīgās salas.
Tomēr šīs darbības ir nosodījušas tādas valstis kā Vjetnama, kura pretendē uz vienu no jūras zonas daļām un ir sadūrusies ar Ķīnu, par tās pagalvojumu pamatotību. 2016. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas strīdu izšķiršanas tribunāls Hāgā vienbalsīgi lēma pret deviņu svītru līnijas leģitimitāti, taču Ķīna noraidīja spriedumu un ir palikusi pie savas prasības.
Ķīnas sociālajos medijos, kur deviņu domu zīmju līnija jau sen tiek sludināta kā patriotisma un tautības simbols, ziņas par Bārbijas pretrunīgo karti ir saņēmušas daudz atzinību. Vietnē Weibo daži aplaudēja Warner Bros. par "pareizo pusi svarīgā jautājumā", savukārt citi norādīja, ka galu galā tas ir saprātīgs finanšu lēmums, kas nāk par labu Ķīnai. ""Barbie" zina, kurš filmu tirgus ir lielāks," komentēja kāds Weibo lietotājs, savukārt kāds cits atzīmēja: "Sākotnēji man filma neinteresējās, bet tagad man tā ir jāredz."
Lai gan nav skaidrs, vai Bārbijas parādītā deviņu domu zīmju līnija ir tīšs solis, lai iepriecinātu ķīniešu auditoriju, Holivudai ir senas tradīcijas ievērot Pekinas jūtīgumu, lai piekļūtu ienesīgajam Ķīnas tirgum un gūtu no tā peļņu. Papildus ainu rediģēšanai, lai ievērotu Ķīnas ierobežojumus attiecībā uz grafiska kailuma attēlojumu, vardarbību un viendzimuma attiecību attēlošanu, pēdējos dažos gados ir vērojama jauna parādība, kad Holivudas filmas rada alternatīvas beigas, lai padarītu saturu tīkamāku Ķīnas valdībai.