Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
334

Šīs mēbeles. Daudzi starp tām ir izauguši un daudziem tās vēl joprojām atrodas dzīvoklī. Vai tas nav licies pārsteidzoši, ka valstī, kas varēja nosūtīt cilvēku kosmosā, ražoja tik briesmīgas, nefunkcionālas mēbeles? Visdrīzāk tas ir viens no uzskatāmiem piemēriem par tā laika prioritātēm. Iedzīvotāju ērtības pilnīgi noteikti nebija tuvu ne pirmajā, pat ne desmitajā vietā.

Visā savā pastāvēscaronanas... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
1.

Visā savā pastāvēšanas laikā PSRS bija nabadzīga valsts, bet pirmskara periodā vispār visīstākie ubagi. Valstī tika domāts par vispārējo kolektivizāciju un vispārējo kopējā labuma audzēšanu, bet vienkāršie cilvēki dzīvoja arvien sliktāk un sliktāk. Skatoties uz vidējo 1920-1930-to gadu pilsoni var redzēt, ka jaunu mēbeļu nebija vispār. Līdz 1940-tajiem gadiem visi dzīvoja uz cara laika mēbeļu atlikumiem. Visās tā laika filmās var redzēt Vīnes krēslus, masīvus ozolkoka galdus un bufetes ar ornamentiem.

Kādas mēbeles tika ražotas tajos gados? Atsperu gultas, viesnīcas tipa mēbeles, kas tika komplektētas nelielās darbnīcās. Principā tās visas bija vienkāršas mēbeles, kas tika kaut kā sanaglotas un nokrāsotas ar pašu vienkāršāko krāsu.

Pēc kara valdība nolēma, ka ir pienācis laiks uzlabot pilsoņu dzīves līmeni un sāka atsevišķu mēbeļu komplektu ražošanu, tuvāk 70-tajiem, tā saucamās "sekcijas", kuras nav iespējams neatcerēties. Tāpat parādījās mīkstie krēsli, dīvani un daudz kas vēl. Daudz maz kvalitatīvi mēbeļu komplekti momentā kļuva par deficītu un cilvēkiem nācās gaidīt rindā, savukārt ieņemto rindas vietu varēja izdevīgi pārdot. Tāda situācija ir apspēlēta 1961. g. filmā "Pieaugušie bērni"

Kas pa to laiku notika... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
2.

Kas pa to laiku notika Rietumos?

Tur attīstība notika krietni savādāk. Nevar ticēt tiem, kas redzot 60-to gadu PSRS dzīvi, teiks, ka tas vien "kara atbalsis". Vācija, kas zaudēja karā un cieta vispārējo sagrāvi, spēja atjaunot ražošanu pirmskara līmenī jau 1951. g. un turpināja attīstīties straujos tempos pateicoties kvalitatīvai vadībai.

Pēckara Eiropā parādījās kompānijas, kas spēja ražot lētas un kvalitatīvas mēbeles. Daudzas nelielas darbnīcas, kur tika ražotas mēbeles, izauga un kļuva par milzigām kompānijām.

Droši vien pazīstamākais piemērs ir IKEA - tās lētās un kvalitatīvās mēbeles arī mūsdienās ir saglābājušas savu reputāciju. Mēbeles nebija dārgas arī tāpēc, ka pircējiem vajadzēja pašiem tās salikt kopā. Tas ļāva ietaupīt uz loģistikas izmaksām.

Briesmīgās padomju mēbelesKā... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
3.

Briesmīgās padomju mēbeles

Kā jau visas sadzīves lietas, tā arī mēbeļu dizains tika brutāli nozagts no IKEA, turklāt ļoti nekvalitatīvi un slikti, bez sapratnes par tehnoloģiskajiem procesiem, kas noteica, kāpēc ražotās mēbeles bija kvadrātainas.

PSRS tika nokopēts ārējais izskats, bet rezultāts bija bēdīgs. Apšaubāma kvalitāte tika apvienota ar robustu dizainu. Bet ko var gaidīt apstākļos, kur nekāda konkurence nepastāvēja? Tāpat tas tiks nopirkts un lietots.

Bufetes  jau tā mazajā... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
4.

Bufetes - jau tā mazajā "hruščovkā", kur lielā istaba bija 12 kvadrātmetri, tā aizņēma veselu sienu, kas padarīja to vēl mazāku. Turklāt tās ražoja no skaidu plates, kas varēja viegli salūzt.

Vai atpazīstat saliekamo... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
5.

Vai atpazīstat saliekamo galdu? Tā varētu būt atbilde IKEA saliekamajiem galdiem, ja vien tie nebūtu smagi, neērti un galīgi nelietojami saliktā veidā. Uz tāda pat apsēsties nevarēja - salūzīs.

Padomju krēsli Tipiskā... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
6.

Padomju krēsli. Tipiskā pazīme - pēc vienu vai divu gadu lietošanas tas sāka šūpoties. Turklāt tie bija vai nu tumšos toņos vai arī tādās jautri pretīgās nokrāsās. Ja vien izdotos atrast labas kvalitātes tā laika krēslu, vai jūs būtu ar mieru to nopirkt kā retro dizaina elementu?

Nevar nepieminēt tā laika... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
7.

Nevar nepieminēt tā laika dīvānus, kas lieliski saskan ar domu, ka tajā laikā seksa nebija. Padomājiet paši, ko var uz šāda dīvāna darīt? Tas bija kaut kas bezformīgs, kas ātri salūza, it īpaši roku balsti dīvana galos.

Kā pēdējais  virtuves... Autors: Lestets Šausmas ar nosaukumu "padomju mēbeles"
8.

Kā pēdējais - virtuves mēbeles. Kvalitāte kā jau visām citām tā laika mēbelēm. Smagas skaidu plates durvis, kas ātri vien izlūza vai nošķiebās. Atpazīstama pēc noteikta dizaina trūkuma.

7
334
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [37]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
halunke avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  halunke 11.08.19 12:36
42
0

Man vecāku mājās tāda sekcija joprojām stāv un nekāda vaina, nav ne salūzusi, ne nošķiebusies. Un galds it kā nav paredzēts tam, lai uz tā sēdētu   

Ciepanick avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa MaģistrantsMedaļa Patīk komentārs
  Ciepanick 11.08.19 15:07  
39
0
Nu gan muļķības par sliktu izturību. Un lakas bija arī gaišās. Un bufetes bija gan lielas gan mazas. Un parocīgas. Tagad tās arī ražo no skaidu plāksnēm. Un paskaties uz mūsdienu lētajām sekcijām. Tur tiešām jājautā par funkcionalītāti. Un dīvāni kā dīvāni. Tādi paši kā tagad. Tikai izturīgāki ar labāku audumu. Un arī tajos laikos bija gultas. Arī divguļamās. Bet tās pārdeva visu kopā. Nebija jāpērk atsevišķi rāmis,restes un matracis. Visā pasaulē mēbeles tolaik bija savādākas nekā tagad. Un tajās mēbeļu fabrikās strādāja mūsu pašu cilvēki. Nevis padomju vara.
norlatvija avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RainisMedaļa Burvju klana biedrs
  norlatvija 11.08.19 11:41
29
0

Piekrītu! Krāsas drūmas,vienveidīgas un dizains pretīgs! 

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa ZeltrocisMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 11.08.19 11:32
33
8

tagad kvalitāte vēl sūdīgāka  

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 12.08.19 08:45
22
0

No skaidu plāksnēm ražo joprojām - problēmas identiskas- izlūzt enģu vietas.. IKEA- vispār šobrīd ražo no papīra (reāli no kartona), ja pa kādu lētā gala IKEA skapi iespersi, kāja izies cauri skapim .. 60 gadu PSRS mēbeles atšķīrās ar vienu - samērā unikālu lietu- finierēšanai tika izmantots sarkankoks, un osis/ozols.. tagad labākā gadījumā priede.. - ja ne plastmasas imitācija...  Aizmugurējās sienas bija no cēlkoka finiera, tagad (un arī IKEA), no preskartona..  - par dīvāniem/gultām - tās lūst tāpat kā tolaik- Man mājās Itāļu - dārgā gala dīvāns- mēsls kas mēsls.. sliktāka kvalitāte kā PSRS laikos... 

- Par šobrīd nopērkamajām, Leišu& Poļu mēbelēm - vispār nerunāsim - kvalitātes nekādas.. - Tāpēc par tām PSRS mēbelēm - nu tā, nevar teikt ka viss bija slikti... jo šobrīd nav diezko labāk.. 

IKEA mēbeles- jā precīzi izgatavotas, bet matereāli apšaubāmi.. 

RandomUser avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SviestmaizeMedaļa Testu veidotājs
  RandomUser 11.08.19 13:26  
22
1
Nebija smukas, bet bija izturīgas un smagas, tāpat kā Žigulis utt. Tāpat mājas- smukas, bet neizturīgas tagad. Par to pašu IKEA- visas jāstiprina pie sienas, jo ļoti gaisīgas un nestabilas. Bet jā, dizains smuks.
Han Solo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RainisMedaļa Spoks
  Han Solo 11.08.19 11:47
19
0

atbildot uz SAMSS komentāru " tagad kvalitāte vēl sūdīgāka  ... "

Ir gan labas, gan sliktas, nelaime tik tā, ka arī sliktās šodien pie mums nemaksā lēti.

Labs raksts, grūti būtu ko iebilst. Visu šo varētu arī attiecināt uz "psrs uzcēla jums rūpnīcas", kuras nebija konkurētspējīgas un preces bija visai apšaubāmas kvalitātes.

es tēvocis avatars
Medaļa SensejsMedaļa SuperautorsMedaļa Sensāciju magnēts
  es tēvocis 11.08.19 11:41  
17
0
Man sencis bija galdnieks un pats daudz ko lielisku taisīja.👍
abolzinis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  abolzinis 11.08.19 14:26
15
0

atbildot uz RandomUser komentāru " Nebija smukas, bet bija izturīgas un sm... "

Žigulis bija IZTURĪGS? Tiešām? Esmu savulaik ikdienā braucis ar dažādu paaudžu un tehniskā kondīcijā esošiem žiguļiem. Toreiz man tie likās OK. Kas ir patiesi IZTURĪGA un ĒRTA automašīna sapratu tikai tad, kad padomijas teritorijā sāka kļūt populāras no Vācijas ievestās mašīnas. Pēc tām žiguļi likās kā šķības taburetes uz kantainiem, ļodzīgiem ritenīšiem.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 11.08.19 14:17
14
0

atbildot uz kristapsliepa komentāru " Ak mūžs , nu ko var ņemties. Uzreiz jā... "

Būtu interesanti - man mājās ir VDR ražojuma 50 - to gadu sekcija - pat ļoti smuka! Un esmu redzējusi 60-to ražojuma - ne ar ko neatšķiras no padomju tā laika ražojumiem - ja nu vienīgi pērkot bija līdz visas nepieciešamās skrūves.

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 11.08.19 15:16  
13
0
Brīnums, ka padumjā okupācijas piespiedu savienība vispār izvilka līdz 91. gadam
kristapsliepa avatars
Medaļa TrumpeMedaļa VidusskolnieksMedaļa Spoks
  kristapsliepa 11.08.19 13:08  
13
0
Ak mūžs , nu ko var ņemties. Uzreiz jāmin, ka nepastāv tāda lieta kā “normāla valdība “ 😄 Pastāv nauda un vāciešiem tā bija dēļ ASV. Visos šajos rakstos par PSRS trūkst viena lieta, adekvāta un uzskatāma salīdzinājuma ar tā laika rietumu lietām . Vislabāk ASV. P.S Es neesmu trollis vai PSRS fans, vnk gribētos uzskatāmāk aplūkot kā dzīvoja rietumos, attiecīgi aprakstītajā laika periodā . Šajā gadījumā, gribētos redzēt tās 1950s Ikea mēbeles .
Kukucitis avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa Dienas joksMedaļa Doktorants
  Kukucitis 13.08.19 01:16
12
0

Jebkura mēbele pēc daudzu gadu lietošanas šķiet nemoderna, neglīta un noplukusi. Kad šīs mēbeles bija jaunas, tās izskatījās daudz labāk. Daudzu padomju ģimeņu sapnis bija sekcija ar konkrētu nosaukumu. Tumšās pulētās mēbeles liecināja par ģimenes turīgumu un sakariem, jo katrs jau tās dabūt nevarēja. 

Interesanti, ko pēc gadiem 30-40 rakstīs par mūsdienu mēbelēm?

uga uga@speles avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  uga uga@speles 12.08.19 15:44
8
0

autoram....tu aizmirsi,ka tevi arii uzmeistaroja uz taada diivaana,khm....nu,vai moskvichaa uz pakaljbenkja....mammai paprasi... hihi

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 15.08.19 21:29
8
0

Es kā galdnieks saku - pilnīgi aplama diršana! Lēto mēbeļu gals gan PSRS, gan ārpus tās bija pilnīgi identisks.

Aizgāju nesen uz IKEA. Man žēl tos cilvēkus, kas pērk tos kartona mēslus!

Par dizainu nestrīdos. Dizains PSRS laikos vienkārši neeksistēja

De_joriks avatars
Medaļa SpoksMedaļa Patīk komentārs
  De_joriks 13.08.19 09:04  
8
0
4.ir čehslovākijas ražojums. Sieva eseskā nopirka(bez kreisās puses daļas), es pārkrāsoju Arktic stilā. Tikai tāpēc, ka IKEA tirgo nereālus mēslus.
salinas avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa Admins iesakaMedaļa Sertificēts spoks
  salinas 12.08.19 07:31
8
0

Ja salīdzini pēckara vāciju un padomiju, tad neaizmirsti pieminēt Maršala plānu. Objektivitātei.

RagnaR avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  RagnaR 11.08.19 12:44  
6
0

5.bilde

Izskatās,ka kāds fočējis manu istabu ap 2000 gadu Man bērnībā bija gan tāds galds gan tāds tepiķis

Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 11.08.19 18:29  
6
0
Pēdējā bildē tās uzlīmes!😂 .. jo uzlīmes bija stilīgas un uzlīmētas uz mēbelēm tās tādas padarīja arī neglītas, skaidu plākšņu mēbeles..
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 15.08.19 21:39
5
0

atbildot uz De_joriks komentāru " 4.ir čehslovākijas ražojums. Sieva eses... "

Nav tā, ka IKEA tirgo pilnīgi galīgos mēslus, tikai ... tie, kas nav mēsli nemaksā 99 eur