1987. gada jūlijā Orion Pictures radīja filmu, kas ātri kļuva par mega hitu. Galvenās lomas tēloja Pīters Vellers, Nensija Alena, Migels Ferrers un Kurtvuds Smits bija nekas cits kā Robokops. Filma, kuras darbība notika ASV pilsētā Detroitā, toreiz bija attēlota kā nākotne. Tā, šķiet, bija filma ar spēju paredzēt, kā jūs to drīz redzēsiet. Kas attiecas uz filmu, tā nopelnīja vairāk nekā 50 miljonus ASV dolāru, Darbībās centrā ir milzīga, spēcīga organizāciju ar nosaukumu "Omni Consumer Products". Tās darbiniekiem ir uzticēts izaicinājums izveidot nākamās paaudzes policistu, lai tiktu galā ar pieaugošo haosu un anarhiju, kas pilnībā pārņēmusi Detroitu. Ja regulārā policija vairs nespēj noturēt kontroli, tad viņiem līdzās noteikti jādarbojas kaut kam citam - vai, iespējams, pat jākļūst par dominējošo likumsargu. Kā liecina filmas nosaukums, Pītera Vellera varonis - virsnieks Alekss Mērfijs, tiek pārveidots par kaut ko vairāk nekā cilvēku. Laipni lūdzam jaunajā policistu šķirnē - puscilvēks un pusautomātisks un tas sliktos puišus māk ķert smalkā, sīvā veidā. Asprātīga, aizraujoša, īpaši vardarbīga filma "Robocop" bija tikai labi veidotas zinātniskās fantastikas gabals . Tomēr vairāk nekā trīs gadu desmitus vēlāk tas, kas tika uzskatīts par fantāziju, tagad kļūst pārāk reāls. Tieši tā: tuvākajā nākotnē policija var nebūt pilnīgi cilvēcīga. Necilvēcīgo daļu, iespējams, veidos pilnībā funkcionējoši kiborgi. Tas nav pāspīlējums.
Robokopi un robosuņi: vai policijas nākotne?2
Jau 2017. gadā Forbes rakstīja, ka: "Dubaijas policijas spēki cer līdz 2030. gadam ceturtdaļu cilvēku policistu aizstāt ar policistiem-kiborgiem. Ja redzējums par sprādzienbīstamu robotu policistu terorizē jūsu iztēli, varat būt drošs, ka tas drīzāk būs policijas palīgpersonāls uz riteņiem nekā slepkava robots ar nozīmīti. Kiborgs policists, iespējams, spēs lasīt cilvēku sejas un identificēt iespējamos ļaundarus, taču tam nebūs mutes, un tā seja būs balta ar divām tumši iegremdētām acīm.”
EDI Weekly papildina šo neticamo scenāriju: “Robokopi var ne tikai sazināties ar cilvēkiem, bet arī paspiest roku un veikt militāru salūtu. Tas var identificēt ne tikai roku žestus attālumā līdz 1,5 metriem, bet arī saprast cilvēku emocijas un sejas izteiksmes. Tas var saprast, kad esat laimīgs, skumjš, smaidīgs vai saraucis uzacis, turklāt tas varēs attiecīgi reaģēt. ”
Kā apgalvo Alans Vinfīlds, Robotu ētikas profesors no Anglijas Rietumu universitātes, pastāv dažas nopietnas morālas bažas. "Ir lielas ētiskas problēmas," viņš izteicās CNN. "Ja jūs lūdzat robotam aizturēt noziedzniekus, kā jūs varat būt pārliecināts, ka robots netraumēs cilvēkus?" Viņš piebilst, ka garantēt 100% gadījumu, ka robots var droši iejaukties ar noziedzību saistītos scenārijos ir ārkārtīgi grūti. "Protams, kad cilvēki pieļauj kļūdas, viņi tiek saukti pie atbildības," sacīja Vinfīlds. "Problēma ir tā, ka jūs nevarat padarīt mašīnu atbildīgu par tās kļūdām ... Kā jūs to sodāt? Kā jūs to sankcionējat? Tu nevari neko īsti izdarīt."
Tas vēl nav viss. Neaizmirsīsim, ka katram policistam ir vajadzīgs savs suns. Tuvākajā nākotnē tas var būt robo-suns. ACLU pievērsās šim jautājumam 2012. gadā: “Ņujorkas Policijas departaments pievērš lielu uzmanību robotu“ suņu testēšanai, kurus tā ir izmantojis vairākās situācijās, tostarp, lai piegādātu pārtiku ķīlnieku situācijā un izpētītu vietu, kur varētu slēpties bīstams šāvējs. Arī štata policija Masačūsetsā ir eksperimentējusi ar šiem robotiem. Turklāt policija Havaju salās pavisam nesen iegādājās robotsuni līdzīgu "Boston Dynamics" radītajam, līdzīgu tam, kāds tas ir bijis attēlots arī "Black Mirror" sērijā "Metalhead". Tiesa, Honululu policijas robotsunim ir dots uzdevums mērīt bezpajumtnieku temperatūra. Atbilstoša nodarba pandēmijas laikā...