Līdzīgi kā citas optiskās ilūzijas, arī šī liek mūsu smadzenēs parādīties informācijai, kas patiesībā neeksistē.
Optiskā ilūzija, kas rada sajūtu, ka velies iekšā melnajā caurumā0
Zinātne, kas slēpjas aiz optiskajām ilūzijām, ir pamatīgi pētīta, tomēr zinātnieki joprojām atrod veidu, kā apmānīt mūsu acis. Pirms aplūko šo jaunajā pētījumā iekļauto attēlu, labāk apsēdies, jo tā vērošana var radīt sajūtu, ka tu velies iekšā melnajā caurumā.
Norvēģijas un Japānas psihologi par to, kas notiek, kad mēs vērojam šo attēlu, raksta jaunā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Frontiers in Human Neuroscience”. Līdzīgi kā citas optiskās ilūzijas, arī šī liek mūsu smadzenēs parādīties informācijai, kas patiesībā neeksistē. Nonākot aci pret aci ar melno pleķi, ko ieskauj melni punkti, mēs reaģējam tā, it kā kustētos melna tuneļa virzienā. Melnais pleķis attēla centrā šķiet izplešamies, kaut arī tā nemaz nav – tas ir pilnīgi statisks attēls.
Pētījuma autori šo ilūziju parādījuši vairākās krāsās, blakus šiem attēliem liekot kontroles attēlus, kas smadzenes neapmāna. Pētījumā piedalījās piecdesmit brīvprātīgie dalībnieki, kuriem šie attēli bija jāvēro. Kad plankums jeb melnais caurums un punkti bija melni uz balta fona, 86% no dalībniekiem ziņoja par sajūtu, ka tumsa izplešas. Dalībnieku acis arī liecināja, ka reakcija uz šo attēlu bija ne tikai garīga, bet arī fiziska. Proti, kad dalībnieki vērās attēlā, viņu acu zīlītes paplašinājās, it kā viņi no gaismas ieietu tumsā.
Tiesa, ja tu neko dīvainu nepamani, skatoties šajā attēlā, tad tu neesi viens. 14% no pētījuma dalībniekiem nesaskatīja melnā cauruma paplašināšanos. Kāpēc? Pētniekiem tas nav skaidrs.