Kurš gan neprot uzvārīt olu? Izrādās, ka tādi cilvēki tomēr pastāv!
Noderīgi padomi: kā izvārīt perfektu olu3
Galvenais iemesls, kāpēc olas čaumala vārīšanas procesa laikā saplīst, ir temperatūras maiņa. Olas steigā izceļam no ledusskapja un uzreiz liekam katliņā vārīties.
Ja nav laika gaidīt, kad ola sasils pati istabas temperatūrā, atrisini situāciju ar ūdens palīdzību. Ļauj olām sasilt siltā ūdenī, un tikai tad liec uz uguns vārīties. Ūdenim pievieno krietnu devu sāls.
Cik ilgi jāvāra olas?
⦿ Ja olu vārīsi 2 minūtes, tās baltums viegli sarecēs, bet tuvāk vidum būs šķidrs gan baltums, gan dzeltenums.
⦿ 4 minūtes - izcils vārīšanas ilgums mīkstu olu cienītājiem. Dzeltenumā varēsi iemērkt brokastu grauzdiņu
⦿ 5 - 6 minūtes - olas dzeltenums vairs nebūs izteikti šķidrs, bet arī ciets ne. Mīksts, viegli lipīgs. Ja vēlies cept olas skotu gaumē, tad šīs būs tās, kas jāizmanto.
⦿ 8 - 10 minūtes - šajā laika posmā olas dzeltenums kļūst jau izteikti stingrāks, mazāk lipīgs. 10 minūtes ir ieteicamais laiks, cik ilgi vārīt olas un tās baudīt.
⦿ 15 minūtes - tiem, kas grib būt ļoti droši, ka baltums un dzeltenums ir izcili gatavs, bet atceries, olu var arī pārvārīt. Tiklīdz olas dzeltenums iegūst pelēku krāsu, ola ir pārvārīta.
Kad olas esi vārījis tik ilgi, cik nepieciešams, vēl viena svarīga nianse: nolej karsto ūdeni un aplej olas ar aukstu ūdeni (ūdens jānomaina vairākas reizes, ja nevēlies atstāt zem tekoša). Kāpēc tas jādara? Tam ir divi iemesli: tu apstādini tālāku olas gatavošanās procesu (kas ir svarīgi, ja vēlies izcilu olas dzeltenumu), un tieši labi atdzesētas olas ir vieglāk notīrīt.
Pastāv viedoklis, ka olas pēc izvārīšanas ir grūti notīrīt, ja:
⦿ olas ir ļoti svaigas,
⦿ ilgi stāvējušas (tieši aukstumā).