Precīzi pirms mēneša Spoki.lv parādījās raksts par Ķīnas patieso varenību un īsto frāzes Made in China nozīmi pasaules ekonomikā. Lasot šo rakstu kopumā bija liels prieks, ka lietotājs Tas i es ir pacenties un sataisījis lielisku rakstu. Prieks, ka mēneša labākais raksts ir šāds, nevis komiksu apkopojums. BET.
Made in China-apgāžot iepriekšminēto18

Jau lasot rakstā minētos faktus viss likās pārāk rožaini, lai būtu patiesība. Pasaule ir tik plaša, lai maz ticams būtu fakts, ka Ķīnā atrodas 95-97% no REE (Rare Earth Elements- reti sastopamie minerāli). Pēc sīkākas izpētes tas patiešām pierādījās. Galvenā doma manā rakstā-Ķīnas varenība Tas i es rakstā ir pārspīlēta un kopējā aina ir pavisam savādāka.

Par visu pēc kārtas. Tagad neliela ķīmijas stunda. REE (reti sastopamie minerāli) ir ķīmisko elementu grupa, kas klasiski sastāv no 15 elementiem. To atomnummuri attiecīgi no 57 līdz 71. Tajā skaitā-lantāns, neodīms, cērijs un daudzi citi. Vēl divi elementi skandijs un itrijs tiek pieskaitīti šai elementu grupai, jo tie dabiski saistās ar retajiem elementiem. Reto elementu izplatība ir ļoti niecīga. Tā svārstās no 60ppm līdz pat 0.5ppm. PPM-daļiņas no miljona. Attiecīgi 60ppm nozīmē, ka attiecīgā elementa daļiņas ir 60 no 1 000 000. Spriediet paši, cik reti ir šie elementi.

Tālāk. Reto elementu sadalījums (pēc Austrālijas Ģeoloģijas aģentūras mājaslapas datiem) ir stipri vienlīdzīgāks, kā 95% vienai pašai Ķīnai. Reto elementu apjoms ir kopumā ir novērtēts uz 95miljoniem tonnu. Pirmajā vietā šo elementu atradņu un daudzuma ziņā patiesi ir Ķīna BET

Ķīnai pieder tikai 48miljoni tonnu, no kurām ekonomiski izdevīgi ir iegūt/vispār iegūstamas ir tikai 36miljoni tonnu. Kopumā Ķīnai tas dod 37.8% no visiem reto elementu krājumiem pasaulē. NVS ir otrajā vietā ar gandrīz 20%, tad seko ASV ar 13.7%, vēl bija minēta arī pati Austrālija. Tai pieder 1.73% no retajiem elementiem. Lielas atradnes, kā jau minēja Tas i es atrodas arī Afrikā.

Faktus par to cik katra valsts iegūst šos elementus neatradu, avotā vienīgi bija teikts, ka Austrālija praktiski neiegūst šos elementus. Pieņemsim, ka praktiski visu pieprasījumu nodrošina Ķīna. Taču arī tas vēl neko nenozīmē!
Milzīgas ražošanas jaudas pēdējās desmitgadēs patiesi ir pārceltas uz Ķīnu. Loģiski, ka arī izejvielas vieglāk iegūt uz vietas, nevis vest no ASV, piemēram. Šeit neliela atkāpe: ja pie kaimiņa ir lētāka rāžošana, lētāka pašizmaksa, iespēja iegūt lielāku peļņu, vai tad kāds kaimiņam vedīs reti sastopamus elementus, ja zināms, ka pašam kaimiņam šie elementi ir papilnam???

Tas ir vēl viens lielisks bonuss lētajai ražošanai Ķīnā-šie paši cītīgi iztukšo savas izrakteņu krātuves. Ja Ķīniešiem tā labāk, lūdzu, aizliedziet eksportēt tīrus metālus, tāpat aizvedīsim iPad-os ;)

Tagad par pieminēto Apple produkciju. Tvnet.lv marta sākumā bija raksts, kur autors, atsaucoties uz Forbes pētījumu/rakstu, piezemēja šaubas par Ķīnas varenību un ASV nevarēšanu. Lūk dažas atziņas.

Ņemsim iPhone, nevis iPad. 2010. Gadā viedtālruņu leģendas iPhone tirgus cena ASV bija 549 ASV dolāri, telefona pašizmaksa bija 149 ASV dolāri, bet ierīces montāžas izmaksas Ķīnā- 4!!! ASV dolāri. Kopā Ķīna no katra saliktā iPhone nopēlnīja ap 10 dolāriem!!!

Matemātika ļoti vienkārša. Pat ja Ķīna iegūst lielāko daļu no retajiem elementiem. Pat ja tā ir aizliegusi tīru elementu eksportu. Šo elementu daudzums ierīcēs ir tik niecīgs, ka šis apstāklis ārkārtīgi nedaudz maina spēku samērus. Ja par visām neskaitāmajām operācijām ierīces ražošanā Ķīna saņem 10dolārus, padomājiet, cik liela ir reto elementu daļa šajos 10 dolāros...
Tā ir ar ļoti daudzām precēm/ierīcēm kuras ražo Ķīnā. Pat ja tur ir kāds īpašs apstāklis uz kopējā fona tas vienalga nozīmē, ka, pagaidām, Ķīnieši paliek pēdējie lielajā pīrāga dalīšanā.

Vēl nedaudz par nekādām cerībām izveidot ražotnes savās valstīs.
Eiropā ir ļoti daudz augsto tehnoloģiju rūpnīcas. Tās taču strādā un ražo. Konkrēti zinu, ka kādā Vācijas mazpilsētā bija NOKIA rūpnīca. Ļoti liela. NOKIA saņēma lielas nodokļu atlaides un dažādus citus bonusus, lai tikai ražotu Vācijā. Tiklīdz šiem beidzās noslēgtie līgumi NOKIA aizskrēja uz, ja nemaldos, Poliju, nevis Ķīnu. Skaidri redzams, ka Ķīna pavisam noteikti pagaidām nepasūta mūziku tehnoloģiju pasaulē. ;)
Tev patiks šie raksti
