7

 328  2

Nāku klajā ar jaunu , nelielu pārdomu rakstu ,kas raisās no dzirdētā un redzētā kādā Rīga TV24 raidījumā saistībā ar atveldzējošo kvasu. Šajā rakstā izteikšu savas pārdomas par šo sižetu rindu,kuru visu izveidoja viens mazs zvans vai e-pasts uz noteikto raidījumu.

Tātad Rīga Tv 24, kas ir valsts finansēts bezmaksas apraides komerciālais tv kanāls ir tāds raidījums kā "Ikdienas nejēdzību apraksts" Ja nemaldos katru darba dienu pulkstens 16 ar atkārtojumu pus deviņos no rīta nākamajā dienā. Šajā raidījuma tiek apsriestas dažādas itkā nejēdzīgas un dīvainas lietas,zvanīts uz firmām ,lai atrisinātu radušās problēmas. Līdz 1 sižetam šis raidījums raisīja neitrālas emocijas ,jo garām ejot bija dzirdēti tīri vērtīgi sižeti un raidījums likās tāda lēta " Nekā Personīga" , "Aizliegtā paņemiena" vai "Bez Tabu versija". Taču jau kādu laiciņu atpakaļ šis raidījums pieķērās pie kvasa tēmas, kas lika raidījumam sākt šķist maigi sakot muļķīgam ,tāpat , aizdomāties par ap kvasu saistītiem jautājumiem.

Nepratīsu atstāstīt visu sāgu ,taču viss aizsākās pāris nedēļas atpakaļ ,kad kāda norūpējusies māte esot rakstījusi uz raidījuma e-pastu ,ka bērni varot nopirkt Iļģuciema "Stipro" kvasu, kuram esot vesels 1% alkohola satura. Raidījuma komanda sāka cītīgi meklēt šo kvasu,lai noskaidrotu vai ta ir patiesība. (smieklīgi šķiet ,ka viņi,šādu kvasu nevarēja atrast gandrīz nevienā veikalā Rīgā), savukārt es savā mazpilsēta to atradu pirmajā Maximā. Taču ne jau par atrašanu ir stāsts. Stāsts ir par to cik nopietnu problēmu ,jeb kā tautas sakāmvārds saka cik lielu ziloni izpūta no mušas ,šis raidījums. Tiek zvanīts narkologam ,psihologiem ,kuri studijas sižetā sāk rēķināt,ka litrs šada kvasa bērnam ir kā pieaugušam vīrietim 1 pudele 4% alus un cik tas ir traģiski un kā šāds kvass var pavest uz vēlmi pirkt alkoholu. Tā itkā ar to nebūtu pietiekami raidījums veica eksperimentu ,liekot mazai meitenītei dzert šo kvasu īsā laikā visu pudeli un pēc katras glāzes veicot mērījumu "ar profesionālu" alkohola mērītāju jeb alkometru ,kādu lieto Igaunijas policija.Pēcak arī pašiem veicot mērījumu ,kurā pat neprotot pareizi nolasīt alkometrā iegūtos datus. Lūk šis sižets, tad arī atklāja raidījuma vadības populismu un neprofesionalitāti. eksperimenta laikā kāda no brīžiem tika iegūts rezultāts 0,3 promiles. Mani šokē ,tāda muļķība vai velme rakt sensācijas ,no nekā ,jo katram kaut cik izglītotam cilvēkam ir zināms,ka tiek veikti 2 mērījumi. Vismaz policija tā dara. Tie,kas nezinās jautās kāpēc? Jo pat iedzerot spirtu saturošu medikamentu īslaicīgi,pēc tā lietošanas izelpa būs ap puspromili. Pēc 20 minūtēm alkohols izelpā būs minimāli vai vispār nepastāvēs. Šeit kautkā tas netika darīts. Un pat ar to nav pietiekami. Šodien no rīta sanāca paskatīties vakardienas atkārtojumu. Tiek zvanīts uz attiecīgā kvasa rūpnīcu,sākotnēji jautājot par šo produktu un pēc tam uzdoti amatieriski jautājumi ar acīmredzamu mērķi kaunināt un izspiest no kvasa ražojošās firmas pārstāvja kādu nožēlu un atvainošanos par šāda produkta ražošanu ,apliecinājumu,ka bērniem šādu produktu pārdot nevar. Par laimi firmas pārstāvis prātā neiekrist uz provokācijām un mierīgi izskaidrot, to,ko puslīdz saprot katrs pieaudzis cilvēks. Pirmkārt ,kvass ir raudzēts dzēriens , un rūģsanas procesā zināsm alkohola daudzums ir neizbēgams. Otrkārt, Latvijas likumdošana līdz zināmai robežai (pēc Latviijas valsts likumdošanas Akcīzes nodokļa alkoholam likuma 2. daļas 6.punkta alkoholiski dzērieni skaitās no 1,2 tilpumprocentiem) Treškārt, pēc virzoties pēc raidījuma vadītāju loģikas bērns nevarētu iegādāties ne kefīru (jo tajā ir no 0,025 - 0,3 tilpumprocentiem) un sulu,mazums sarūgusi. Turklāt, Iļģuciema pārstāvis veiksmīgi norādīja arī to,ka ja vecāki nevēlās ,lai bērns lieto šadu dzērienu ,lai pērk iesalu ,jo tur pēc tehnoloģijas alkoholam nebūtu jābūt.

Ko es no visas šīs sāgas varu secināt. Kanāls Rīga TV24 vai vismaz attiecīgais raidījums ir prasti sensāciju mednieki ,kuriem ikdienā nav, ko darīt. Atrod kādu nieku un no tā uztaisa bez maz materiālu veselai sezonai. Pieaicinātie narkologi ir bijuši vai nu neprofesionāļi vai acīmredzami noķēruši zvaigzni , jo šis ,pirmkārt, nav vienīgais kvass,uz kura ir norādīts zināms alkohola procents ,otrkārt mājās raudzēts kvass būtu ievērojami spēcīgāks un treškārt,tad tiešām sekojot raidījuma un narkologu piemēriem bērniem būtu jāaizliedz gan kvasu,sulas ,kefīru utt. Līdzīgs akmens arī norūpējušās māmiņas lauciņā - vai tiešam dēļ tāda nieka ir jāraksta televīzijai? Pēc manas loģikas būtu jāmeklē risinājumi ar nopietnām problēmām ,nevis jātērē nauda šādam sviestam. Turklāt,kā cilvēks ar zināmu izglītību - 1 eksperiments viņiem uzreiz rada -viss šis kvass ir kaitīgs,bīstams bērniem. Acīmredzot neviens nav dzirdējis par to,ka eksperiments ir regulāri jāatkārto līdz pierādās likumsakarības. 1 rezultāts var būt tikai nejaušība, jo īpaši ja pat tas 1 ir veikts nepareizi. Mans secinājums ir tāds ,ka Latvijas televīzijām būtu būtiski jāpārskata savs materiāls (ir zināma pārliecība,ka šis nav vienīgais tik muļķīgais sižets ne vien šai raidījumā ,bet arī attiecīgajā kanālā un visos Latvijas bezmakasas kanālos) ,vecākiem nevis dēļ sīkumiem jāraksta uzreiz uz raidījumiem un jātaisa skandāls, bet gan pašiem jāmēgina izvērtēt ko bērnam var dot un ko nevar un tādiem narkologiem,kā tika aicināti uz interviju mazliet plašāk izpētīt savu lauciņu ,lai nebūtu jādzird muļķigi salīdzinājumi un tiešām nerastos jautājumi par to,ka varbūt arī kefīru un sulu bērnam pārdot nevar. Savukārt attiecīgā un arī citu raidījumu vadītajiem,pirms uzsākt eksperimentus atcerēties tos izpildīt pareizi ,vairāk kā vienu reizi un veicot intervijas saglabāt žurnālistikas etiķeti,tāpat,kā veidojot sižetus mazliet papētīt ap sižetā ietverto tematiku saistīto likumdošanu.

Paldies tiem,kas izlasīja, varat piekrist man un varat nepiekrist. Katram savs viedoklis.

Komentāri 7

0/2000

Pilnīgi piekrītu! 1% alkohola neko sliktu nevar nodarīt bērna organismas. Tik pat labi tagad varētu sākt piekasīties gurķiem un banāniem, jo viņi ir apsmidzināti ar ķimikālijām un mūs mēģina noindēt   

 16  0 atbildēt

Diršana. Es reizi pa reizei pērku kvasu jau kopš bērnības, un tieši iļģuciema. Savos 24 gados alkohola pudelei nēesmu pieskāries un nemaz netaisos, Tākā jā. Kvass nevar ne mazu, ne lielu cilvēku pēkšļi piesaistīt alkoholam un padarīt par alkoholiķi.

 13  0 atbildēt

Vai šitais raidījums gadījumā jau neož pēc antireklāmas kvasam?

 5  0 atbildēt
par laumi tv neskatos,jo izbesījušas reklāmas un lauķu raidījuma,kas paredzēti culvekiem ar divciparu iq
 0  0 atbildēt
Cik alkaholu satur jogurts un mātītes matu laka ar pusdienu ābolu? (Jautājiens pirmklasniekam).
 0  0 atbildēt

kvass --goavno ?? jo krievu izdomājums ..coca -cola --super --vienā bundžiņā 10 tējkarotes cukura. gāzēts  draņķis .cilvēki to dzer jo vairāk ,jo vairāk gribas un paliek resni un stulbi ,un atkarīgi  dzeriet kolu un esiet stulbi..

kvas s--īsts kvass veldzē un piedod mundrumu..un daudz ko citu..

bet jūs droši dzeriet to mīzalu kolu..!!))

 0  0 atbildēt