2001. gada 11. septembrī ASV satrieca nepieredzēta mēroga terorakts, kurā dzīvību zaudēja teju 3000 cilvēku un tūkstošiem citi tika ievainoti. Lai arī kopš tā laika vairāk nekā 20 gadi, ASV sabiedrībā atmiņas par traģēdiju joprojām ir spilgtas un liels skaits glābšanas darbos iesaistīto cilvēku gadiem piedzīvo veselības problēmas.
Iespējams, iepriekš nedzirdēti fakti par 11.septembra teroraktu Ņujorkā0
11. septembra terorakta laikā 3051 bērns zaudēja savus vecākus. 9 mēnešus pēc terorakta Ņujorkā piedzima par 20% vairāk bērnu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Traģēdijas dēļ Mahentenā strauji palielinājās patērētā alkohola daudzums. Nedēļu pēc terorakta tas bija audzis jau par 25%.
Kopējā mākslas vērtība, kas tika zaudēta terorakta laikā, pārsniedz 100 miljonus ASV dolārus.
Pēc terorakta par varoni tika atzīts suns - pavadonis, kurš izveda savu īpašnieku un vēl 30 citus cilvēkus ārā no Ziemeļu torņa 78. stāva.
Sabrukušo torņu epicentrā tika atrasts tikai 291 līķis.
Cilvēki, kuri tika algoti, lai pārmeklētu drupas un meklētu upuru piederīgās mantas, atrada vairāk nekā 65 000 lietas. To skaitā bija 144 kāzu gredzeni.
Trīs stundas pirms terorakta, Prinstonas universitātē izveidota ierīce «Random Events Generator» prognozēja postošus notikumus.
Lai lokalizētu visus ugunsgrēkus, kas bija izveidojušies Manhetenā terorakta laikā, pagāja 100 dienas.
11. septembrī teroristi uzbruka arī Pentagonam. Lidmašīna ietriecās Pentagona pusē, kurā bija veikts apbruņošanās remonts 258 miljonu vērtībā.
TOP 4 «Google» meklētākie atslēgvārdi pēc terorakta:
1. Osama bin Ladens
2. Pasaules Tirdzniecības Centrs
3. CNN
4. Nostradams
Attēlā redzamais vīrietis bija šī terorakta nosacītais līderis. Kad viņš gāja lidostas drošības kontroli, visas iespējāmas drošības sistēmas uzrādīja brīdinājumu. Viņš tika ielaists lidmašīnā, bet somas viņam neļāva turēt bagāžas nodalījumā.
Laika gaitā pēc terorakta ir izveidoti simtiem memoriāli, veltījumi, karogi un skulptūras, lai pieminētu teroraktā kritušos.
5 teroristi bija apmetušies motelī, kas atradās vien pāris soļu attālumā no Amerikas Nacionālās Drošības aģentūras.
Par «melno kasti», kas tika atrasta Pentagona gruvešos, joprojām nav nekādu ziņu.
Pēc 11. septembra terorakta trīs dienas bija aizliegts lidot virs ASV, jo zinātnieki veica pētījumus atmosfērā pēc reaktīvo lidmašīnu lidojumiem.