Vai tu zini, kāpēc kaķa acis tumsā spīd vai kāpēc kaķis murrā?
Desmit ļoti interesanti fakti par kaķiem9
1. Kaķa mēle ir raupja, jo to klāj īpašas āķveida kārpiņas, kas kalpo gan barības un ūdens uzņemšanai, gan kā lieliska suka kažociņa sakopšanai. Kaķis dzer citādi nekā suns, kurš mēles galu izliec līdzīgu karotei. Kaķim palīdz gļotādas izcilnīši, kas aiztur ūdeni uz mēles.
2. Kāpēc kaķa acis tumsā spīd? Kaķa acis ietver membrāna, tā atstaro gaismu, kas aiz acs tīklenes darbojas kā spogulis. Kad kaķis atrodas tumsā, tā acs zīlīte plaši ieplešas, un gaisma atstarojas tīklenes šūnās. Tieši tāpēc rodas raganīgais zeltaini zaļais spīdums.
3. Nav taisnība, ka visi kaķi redz arī pilnīgā tumsā. Patiesībā tie orientējas ar skaņas, ožas un jutīgo ūsu palīdzību. Kaķa ūsas uz abām pusēm sniedzas ķermeņa platumā. Tās palīdz kaķiem noteikt, vai viņi varēs ielīst šaurās spraugās.
4. Kaķa ēdienam jāizmanto plata bļoda, platāka par ūsu kopējo garumu. Kaķiem nepatīk šauras bļodas, tad tie izķekse ēdienu uz grīdas un ed tur, lai nesabojātu ūsas.
5. Kaķi murrā, izrādot prieku, draudzīgu no-skaņu, kā arī lai parādītu jums, kuros brīžos tiem nepieciešams atbalsts un mīlestība.
6. Kad kaķis apguļas uz muguras un atsedz vēderu, tā ir reti novērojama apsveicināšanās forma. Tā parāda pilnīgu uzticēšanos, ir galējā komplimenta izpausme. Pilnībā atsegt vēderu nozīmē atsegt vārīgāko vietu. Kaķa valodā tas skan: «Es tev pilnībā uzticos.»
7. Mājās kaķa lielākais pārvietošanās ātrums ir piecdesmit kilometru stundā. Kāpēc kaķi reizēm bez brīdinājuma traucas prom šajā lielajā ātrumā? Teorētiski to skaidro tā, ka kaķiem ir milzum daudz uzkrātas enerģijas, ko vajag at-brīvot. Tāds ātrs skrējiens palīdz nedaudz «nolaist tvaiku».
8. Kaķa dziedzeri, kas izdala smaržu, atrodas tam uz pieres, ap muti un zodu. Kad kaķis ar pieri vai galvas sāniem berzējas gar jūsu kāju, gar mēbelēm, gar citu kaķi, tas tobrīd iezīmē teritoriju ar saviem feromoniem (enzīmiem). Atstājot savu smaržu, kaķis it kā saka: «Tu esi mans.»
9. Līdzsvaru nodrošina iekšējā auss. Patiesībā par to, ka kaķiem trūkst līdzsvara, ziņo iekšējā auss. Tāpat kā citiem zīdītājiem, arī mūsu mīluļiem līdzsvara sajūtu kontrolē iekšējā auss, kas savieno vidusausi un ārējo ausi. Savukārt staigājot pa žogu vai plauktiem, līdzsvaru kaķim palīdz nodrošināt aste un nagi.
10. Elastīgs mugurkauls palīdz sagrupēties kritienā. Murrātājiem ir ļoti elastīgs mugurkauls, vairāk skriemeļu nekā cilvēkam (53), kas ļauj tiem kritiena laikā sagriezt savu ķermeni – tas ir iedzimts reflekss. Kad kaķi krīt, tas izmanto vai nu redzi, vai savu vestibulāro aparātu, cenšoties sagriezt ķermeni tā, lai pirmās zemei pieskartos priekšķepas, bet trieciena spēku absorbētu visas četras kājas.