Mūsu mājas ir mūsu cietoksnis, kur atpūsties no ārpasaules kņadas, sarīkot mājīgas tikšanās ar draugiem. Psihologi jau sen ir pamanījuši saikni starp cilvēka personību un to, kā viņš iekārto savu māju. Protams, viena lieta nepateiks visu par cilvēku, taču ir interesanti zināt, ko viena vai otra lieta norāda.
9 lietas mūsu mājās, kas daudz ko atklāj par mums pašiem5
Laimīgam cilvēkam visdrīzāk ir saklāta gulta
Saskaņā ar Hunch.com aptauju, kurā piedalījās 68 000 cilvēku, lielākā daļa cilvēku nesaklāj savu gultu (59%). Tikai 38% no viņiem jūtas laimīgi. Tikmēr 71% gultas klājēju sevi uzskata par laimīgiem. Šie cilvēki arī vairāk izbaudīs savu darbu, regulāri vingro un jūtas labi atpūtušies.
Tomēr šeit nav cēloņsakarības, proti, nevar apgalvot, ka cilvēki, kas neklāj gultu, nevar būt laimīgi. Bet, iespējams, sakārtota vide var pozitīvi ietekmēt mūsu garīgo veselību.
Nekārtība zeķu atvilktnē ir tiem, kam patīk organizētība un kas ir pievērš uzmanību detaļām
Amerikāņu antropoloģe Helēna Fišere, pētot cilvēka temperamentu, atklāja, ka vislielākā nekārtība zeķu atvilktnē ir cilvēkiem, kuri parasti izceļas ar precizitāti, pareizību un uzmanību pret detaļām. Šādi cilvēki attiecībā pret draugiem un kaimiņiem šķiet sīkumaini, bet aiz slēgtām durvīm paši ir nekārtīgi.
Tie, kas seko modei, dod priekšroku atvērtam drēbju skapim
Dr. Linda Papadopula, psiholoģijas zinātņu doktore, piekrīt, ka lietas mājās var daudz pastāstīt par cilvēku un viņa ģimeni. Piemēram, ja drēbes nav paslēptas skapī, bet izliktas apskatei, tas liecina, ka mājas saimniece modi uzskata par mākslu, estētisku baudījumu.
Tiem, kas nedzīvo tagadnē, ir piebāzts skapis
Viens no skapja nekārtības iemesliem var būt pārmērīga nostalģija. Kaut ko paturēt ir pieņemami, ja tas izraisa svarīgas atmiņas, bet mēs bieži vien atmiņas par noteiktu laika periodu pievienojam lietām, savienojot nemateriālo ar materiālo.
Tādējādi mūsu lietas kļūst par objektiem, uz kuriem mēs projicējam savu pieredzi. Ir jāsaprot, ka mēs paši esam savas pieredzes iemiesojums.
Kolekcijas vāc kārtīgi cilvēki
Psiholoģijas profesors Samuels Goslings, grāmatas "Snoop: What Your Stuff Says About You" autors, uzskata, ka kolekcionāri ir cilvēki, kuriem patīk kārtība, viņi ir organizēti un mērķtiecīgi.
Tomēr vajadzētu atšķirt kolekcionāru un krājēju. Kolekcionāri no savām kolekcijām gūst estētisku baudījumu, savukārt krājēji vāc visu pēc kārtas, neko nevar izmest un tāpēc cieš. Jebkurā gadījumā ir jābūt uzmanīgiem, vērtējot cilvēku tikai pēc vienas lietas, brīdina profesors.
Ja mājā ir plakāti ar iedvesmojošām frāzēm, tad visticamāk šeit dzīvo neirotiķis
Saskaņā ar psihologa Sirila Bērta pētījumu, cilvēki ar augstu neirotismu (slikta emocionālā stabilitāte, nemierīgi un jutīgi) ir pakļauti mākslinieciskai jaunradei un tiecas uz emocionāli bagātu mākslu.
Tie rotā sienas ar plakātiem ar tādām frāzēm kā "Attieksme ir mazās lietas, kas rada lielas atšķirības" vai "Kamēr neizpletīsi spārnus, jūs nekad nezināt, cik tālu jūs varat lidot." Šie apgalvojumi palīdz neirotiķiem tikt galā ar trauksmi un mazdūšību, skaidro psiholoģijas profesors Samuels Goslings.
Sabiedriskam un harizmātiskam cilvēkam ledusskapis ir pilns ar produktiem
Saskaņā ar "DISC Insights" ekspertu teikto, cilvēki, kuri veikalā no plauktiem izņem preces spilgtas krāsas iepakojumos tikai tāpēc, ka tās ir skaistas, visticamāk, ir “radošā pircēja” tipa. Šie cilvēki parasti ir jautri un harizmātiski, un viņiem patīk izklaidēties, tāpēc viņiem ledusskapī ir tik daudz ēdiena, ja ieradīsies negaidīti viesi.
Liels tīrīšanas līdzekļu daudzums liecina par konservatīvismu
"The Journal of Political Psychology" pētijumā atklājās, ka cilvēki, kuri uzskata sevi par konservatīviem, mēdz būt ļoti tīri, viņu mājās ir daudz gaišu telpu un lielas tīrīšanas līdzekļu kolekcijas.
Psiholoģe Dana Kārnija skaidro: "Konservatīvajiem ir vajadzīga kārtība, lai nebūtu neskaidrību. Tas izpaužas mīlestībā pret sakārtotību, plānošanu un organizētību, tīrīšanas līdzekļu pārpilnību, lai padarītu vidi paredzamu un drošu."
Šķīstošā kafija ir populāra prokastinētāju vidū
Klīniskais psihologs Ramani Durvasula veica aptauju, kurā piedalījās 1000 cilvēku. Aptauja ietvēra personības testu un jautājumu par kafijas izvēli. Protams, kafijas izvēle mūs nedefinē kā indivīdus, taču bija daži interesanti atklājumi.
Piemēram, šķīstošās kafijas cienītājiem nepatīk sasprindzināties. Tomēr viņi var būt arī slikti plānotāji vai prokastinētāji, et kapučīno vai latte cienītāji, visticamāk, ir atvērti un dāsni cilvēki, taču viņi var atstāt novārtā savas intereses citu labā.