Jūsu dzīve ir kā cietums, ja jūsu vecāki visu laiku apgalvo, ka neesat pietiekami labs. Tas ļoti ietekmē pieaugušo dzīvi, atstājot jūs bez pašpārliecinātības, viedokļiem un kritiskas balss sevī. Dziedināšana nenotiek pēkšņi, jo tā gribat, bet ar pareizu padomu tas var kļūt par ceļojumu, kas jums ir vajadzīgs un ko jūs varat veikt.
8 veidi, kā atbrīvoties no toksiskiem vecākiem7
Pārstājiet viņiem izpatikt
Ja jums nepatīk tas, ko jūsu vecāki ir iztēlojušies, jums nav jāieklausās viņos.
Ko darīt: ieprieciniet sevi, nevis viņus — pirmajā vietā varat likt sevi.
Atcerieties: jums vajadzētu atcerēties, ka augstsirdība un cilvēku iepriecināšana ir 2 dažādas lietas. Patiess dāsnums rodas no patiesas un veselīgas pašcieņas, daloties šajā baudā. Tomēr izpatikšana citiem rodas pazeminot pašcieņu un meklējot savu vecāku apstiprinājumu.
Veidojiet savus viedokļus
Dzīvošana kopā ar toksiskiem vecākiem vēl nenozīmē, ka jūs nezināt, kā veselīgi izteikt savas jūtas un domas. Ir viegli pazust, ja blakus ir cita spēcīgāka balss.
Kā rīkoties: praktizējiet savus uzskatus ar kādu, kuram varat uzticēties, piemēram, draugu vai citu ģimenes locekli. Piemēram, kad ir pienācis laiks doties ārā ar draugiem, iesakiet vietu, kuru vēlaties, un sakiet kaut ko līdzīgu: “Ko jūs domājat par kino apmeklēšanu?”
Atcerieties: preferences nav tas, par ko jums ir jāsāk cīņa. Runa ir par godīgumu pat tad, kad jūs uzklausāt citas personas viedokli, piemēram: "Es saprotu, ko jūs sakāt, bet es redzu situāciju savādāk."
Beidziet sevi kritizēt
Ja bērnībā jūs tikāt aizskarts, ignorēts vai kritizēts; savā prātā, iespējams, esat pieradis pie skarbām sarunām. Mēs mēdzam iestrēgt uz citu cilvēku nežēlīgiem vēstījumiem, taču jūs varat mainīt savas domas.
Ko darīt: apzinieties kritisko balsi savā galvā un pierakstiet tajā teikto. Blakus tiem ierakstiet pozitīvu domu, lai tās aizstātu. Tas varētu izskatīties šādi: “Tu nekad nebūsi labs kā citi” vai “Neviens nevar ieņemt manu vietu”.
Atcerieties: dodieties pastaigā, pasnaudiet, apmeklējiet savu iecienītāko vietu vai dariet jebko, kas jums patīk. Ja redzat, ka, veicot šīs darbības, parādās jūsu kritiskā balss, bloķējiet to, sakot: "Es esmu vērtīgs, un man ir svarīgi izklaidēties un atpūsties."
Nosakiet robežas un ievērojiet tās.
Nosakot skaidras robežas, tās noteiks citu cilvēku attieksmi pret jums. Tas rada fizisku un emocionālu telpu starp jūsu vecākiem un jums, kas jums, iespējams, nebija bērnībā.
Ko darīt: robežu noteikšana ar vecākiem sākas tad, kad izlemjat, kas ir aizliegts un ko esat gatavs darīt. Iepriekš padomājiet, vai ir kaut kas, ko nevēlaties ar viņiem dalīties. Piemēram, atbildiet uz pārsteiguma apmeklējumiem, jo tas ir atkarīgs no jums, ar ko kopā pavadīt brīvdienas, un atbildiet uz viņu ziņojumiem un tālruņa zvaniem, kad esat gatavs.
Atcerieties: attiecībām jābalstās uz cieņu, kas nav saistīta ar tiem, kas pret jums izturas slikti. Sākumā varētu būt neērti noteikt robežas un pastāstīt vecākiem, kā vēlaties, lai viņi pret jums izturas.
Mēģiniet izvairīties no toksiskiem cilvēkiem
Augšana kopā ar toksiskiem vecākiem, iespējams, nozīmē, ka esat palicis bez rūpēm, siltuma un mīlestības. Tas jūs tuvina cilvēkiem, kuriem ir tādas pašas īpašības kā jūsu vecākiem. Jūs varat netīši meklēt kādu ar līdzīgu raksturu, lai saņemtu atbalstu, kāds jums nebija no vecākiem.
Ko darīt: uzdodiet sev jautājumus, kas palīdzēs jums apzināties, kāda veida cilvēki jūs ieskauj, piemēram: "Kas viņiem ir kopīgs?" vai "Ko jūs darāt, kas ir gandrīz tāds pats kā attiecībās ar vecākiem?" vai "Kas jūs notur kopā ar viņiem?"
Atcerieties: citiem toksiskiem cilvēkiem var būt tāda pati negatīva ietekme uz jūsu dzīvi, un jūs arī neatradīsiet siltumu, mīlestību un rūpēšanos, kas jums pietrūka.
Ir normāli ļaut lietām palikt pagātnē
Lojalitāte dažkārt var traucēt sevi aizsargāt. Šķiet, ka atlaišana ir visgrūtākais lēmums, taču tas ir ļoti svarīgi.
Ko darīt: pat ja toksiski cilvēki nav pelnījuši visu uzmanību, ko viņi saņem, mūsu dabā ir veidot pieķeršanos. Tāpēc viņu atlaišana varētu būt labākais solis, ko spert. Jūsu attiecību stāvoklis nav jūsu vaina.
Atcerieties: jūs jau esat piedzīvojis tik daudz, tāpēc nedomājiet, ka neesat pietiekami stiprs, lai aizstāvētu sevi. Jūs esat tas, kurš var pieņemt lēmumu, un, tiklīdz jūs to izdarīsit, jūs sāksiet atveseļoties.
Nestāstiet visu viņiem
Uzticēšanās ir stipru un veselīgu attiecību galvenais elements, un personiskā informācija ir jādalās tikai ar tiem, kas ir uzticami. Toksisku vecāku gadījumā viņi neietilpst šajā kategorijā, it īpaši, ja viņi jūs kritizē, tenko par jums un dalās ar lietām bez jūsu atļaujas.
Kā rīkoties: apzinieties, ar ko dalāties ar saviem vecākiem. Pirms stāstat kaut ko uzdodiet sev jautājumus, piemēram: "Kas nav droši?" vai "Vai tas ir droši, vai vecāki to var zināt?"
Atcerieties: tas nav jūsu pienākums viņiem visu stāstīt, dalieties tikai ar to, kas šķiet droši, ko viņi var zināt
Nosakiet vietu, kur satikties
Toksiski vecāki visērtāk jūtas mājās un citās ģimenei draudzīgās vietās. Tas ir tāpēc, ka šajās vietās viņi var jūs kontrolēt.
Ko darīt: nākamreiz, kad vēlēsities satikt savus vecākus, izvēlieties publisku vietu, kuru ieskauj citi cilvēki. Tā ir jūsu iespēja kontrolēt, jo viņiem nebūs tādu pašu iespēju iejusties savā vecajā uzvedībā. Pat ja viņi sāk rīkoties atbilstoši vecajiem modeļiem, jūs varēsit piecelties un doties prom.
Atcerieties: kontrolējot, kur satikties ar saviem vecākiem, jūs arī varēsit apzināties viņu uzvedību.