Lai cik skumji tas nebūtu, bērni tiek nolaupīti, un tas notiek biežāk, nekā jūs varētu domāt. Turklāt “sliktais puisis” ne vienmēr ir puisis, un viņš ne vienmēr izskatās draudīgs — tas var būt pat kāds, ko pazīstat. Tāpēc ir svarīgi veikt piesardzības pasākumus un iemācīt saviem bērniem, kam viņi var uzticēties un kas viņiem jādara, ja kāds vēlas viņus kaut kur aizvest bez jūsu ziņas.
8 lietas, ko iemācīt bērniem, lai viņus pasargātu no nolaupīšanas1
Ne vienmēr briesmas nāk no svešiniekiem
Bērnam var būt grūti saprast, kurš ir svešinieks un kam var uzticēties. Viņi var iedomāties kādu biedējošu, taču ne vienmēr tā izskatās cilvēks, kurš varētu viņiem nodarīt pāri. “Svešinieki” var izskatīties arī jauki un draudzīgi. Patiesībā biežāk bērnus nolaupa kāds, ko viņi pazīst un neuzskata par svešinieku.
Ko uzskatīt par "drošu" pieaugušo?
Izveidojiet sarakstu ar cilvēkiem, kuriem jūsu bērns var uzticēties — cilvēkiem, kas var viņus paņemt no skolas vai atnākt uz jūsu mājām, pat ja jūsu bērns ir viens mājās. Tas var būt radinieks, kaimiņš, kuru labi pazīstat, vai aukle.
Pastāstiet savam bērnam par viņiem un tāpat pasakiet, ja kāds cits nāk klāt vai tuvojas viņam, tad nav droši ar viņu runāt. Varat pat izvēlēties koda vārdu, ko zināt tikai jūs, jūsu bērns un "drošie" cilvēki. Tādā veidā jūsu bērnam varētu būt vieglāk saprast, kam uzticēties.
Skriet pretēji mašīnas kustības virzienam
Iemāciet bērnam, ka, ja viņam seko kāds, kas brauc ar automašīnu, bērnam ir jāskrien pretējā virzienā. Tādā veidā automašīnai būs jāapgriežas, un jūsu bērnam būs vairāk laika aizbēgt.
Vērsties pie mammas ar bērniem
Ja tuvumā nav neviena no “drošajām personām” no jūsu saraksta un jūsu bērns ir pazudis, sakiet viņam meklēt mammu ar bērniem un lūgt viņas palīdzību. Viņi var arī mēģināt atrast policistu, taču ir lielāka iespēja, ka sievieti ar bērnu būs vieglāk atrast.
Paziņot citiem par briesmām
Bērniem bieži vien ir dusmu lēkmes, tāpēc kliedzošs bērns var nepievērst uzmanību, pat ja viņš ir apdraudēts. Tāpēc var palīdzēt, ja bērni kliegs kaut ko tādu, kas satrauktu citus, piemēram, “Liec mani mierā! Es tevi nepazīstu!” vai “Kur ir mana mamma un tētis? Palīdziet!”
Drīkst sadauzīt lietas
Ja ar kliegšanu vien nepietiek un viņiem ir jāpiesaista vairāk uzmanības, bērns var mēģināt būt destruktīvs. Piemēram, viņi var nogāzt lietas no plaukta, ja tās atrodas veikalā, vai ar akmeni izsist automašīnas logu.
Kā pateikt "nē"?
Jūsu bērnam ir jāzina, ka ir pareizi teikt “nē” pieaugušajam, ja tas nav viņa vecāks vai “drošais” cilvēks. Bērnam var būt grūti būt pārliecinošam un iebilst pieaugušajam, taču jums ir jāiemāca viņam to darīt. Jūs pat varat izspēlēt dažādus scenārijus ar savu bērnu, piemēram, kā viņš reaģēs, ja kāds viņam tuvosies un piedāvās konfektes vai lūgs palīdzību.
Drošība internetā ir arī svarīga
Runājiet ar savu bērnu par to, ko viņš dara internetā, kādas aplikācijas izmanto un ar kādiem cilvēkiem viņš runā. Pārliecinieties, ka viņi zina, ka atrašanās internetā var būt arī bīstama un ka viņiem ir jābūt uzmanīgiem, runājot ar svešiniekiem. Varat arī pārliecināties, ka cilvēki tiešsaistē ir tie paši cilvēki, kas ir reālajā dzīvē — draugi vai ģimenes locekļi, nevis krāpnieki.